Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Povídky

Horor: Zatáčka u křížku

povidkaUž dlouho jsem sem nedal žádnou povídku, tak to napravím: je léto, dovolené, nejlepší čas na oddechovou četbu I tentokrát to bude horor - i když zas tak úplně vymyšlený není...

Lilith (povídka)

lilith2Opět malý úlet ze světa faktů a hypotéz do beletrie - a tentokrát pro změnu trochu jinam než v předešlých povídkách: na pomezí hororu a snů s příměsí lehké erotiky. Někdy se lidem zdají fakt divné věci a ne vždycky s ránem skončí... Povídku jsem spolu s další kdysi poslal do časopisu XB-1, podle toho, že pak přišel nějaký honorář, nelze vyloučit, že došla zveřejnění. Nicméně slibuji, že tyhle literární poklesky tu nebudou moc často.

Sběratel (povídka)

sberatelZase jednou dělám výjimku a zařazuji sem sci-fi povídku. Tuhle berte s ještě větší rezervou než ty ostatní: napsal jsem ji za jedno odpoledne, když na mě z jednoho sci-fi magazínu vyskočily propozice soutěže, která měla uzávěrku následujícího dne. Nicméně soudím, že zastáncům spikleneckých teorií o čipové totalitě udělá radost – a když nic jiného, tak alespoň já jsem se při psaní dobře bavil.

 

Pravda o tunguzském meteoritu

tes0Takzvaný tunguzský meteorit stále představuje jednu z velkých záhad: mnoho vědců i amatérských badatelů sice tvrdí, že ví co to bylo, každý ale pohříchu říká něco úplně jiného. Mnohem serióznější by proto bylo konstatovat i v této souvislosti Sokratovo slavné "Vím, že nic nevím" - jenže když jsem dokončoval faktografickou knihu "Tunguzský meteorit - zahada na víc než jedno století", cítil jsem, že nějak by to uzavřít chtělo. Přitom k žádné z desítek hypotéz o tajemném výbuchu v tajze se nešlo přiklonit bez výhrad. A tak nakonec místo toho během jediného víkendu vznikla tato povídka, která se stala poslední kapitolou knihy.  

Krysy v labyrintu

mozek5

Dva naprosto stejné labyrinty, spleť správných cest i slepých záhybů lákajících k odbočení, dvě napohled stejné laboratorní krysy uhánějící bludištěm neomylně k jeho vyústění. První krysa bludiště znala a její paměť jí říkala, kudy se dát a kam nejít aby co nejdříve naplnila žaludek vyprázdněný dlouhým hladověním. Druhá viděla labyrint poprvé a dokonce byla nasycená. Přesto se naprosto neomylně a s vypětím všech sil řítila k cíli. Nebyla pánem svého těla. Jeho pohyby řídil mozek první krysy, kterou hnal hlad.

Ze stejného soudku

 
Joomla Template: from JoomlaShack