Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Černobyl: chystá se nový sarkofág

cernob1

Zatímco se pozornost světa upírá k Fukušimě, na Ukrajině poněkud stranou zájmu z?stává nedoléčený jiný jaderný vřed. Výročí černobylské katastrofy ale přece jen už stojí za pohled směrem ke Kyjevu, tím spíš, že se tam také něco začíná dít. Kvalita sarkofágu obklopujícího havarovaný reaktor černobylské jaderné elektrárny nestála za moc už v okamžiku dokončení. A nyní je na konci i oficiálně deklarovaná doba jeho životnosti: když jej roku 1986 pod tlakem okolností narychlo budovali, očekávalo se, že jde o provizorní stavbu, která zabrání nejhoršímu, ale nejpozději v roce 2005 ji nahradí definitivní řešení.

To se dosud nestalo. Dnes se však už alespoň ví, jak bude toto řešení vypadat.

 

Nebezpečný sarkofág

Roku 2009 se problém doslouživšího sarkofágu elegantně vyřešil prohlášením, že konstrukce - ač nahlodávaná radiací, teplem a vlhkostí - vydrží ještě dalších 15 let. Specializovaný server Nuclear Power Daily, ale o stavu objektu soudí něco jiného. V článku ze září 2010 konstatuje, že "konstrukce je popraskaná a nestabilní". Někteří odborníci dokonce tvrdí, že současný sarkofág by se zhroutil už při sebemenším otřesu půdy.

cernobyl2Starý sarkofág tak představuje časovanou bombu: kdyby se zřítil, spolehlivě vytlačí Fukušimu z její současné pozice na vrcholku hitparády jaderných katastrof.

 

obr: Starý černobylský sarkofág 

 

Když roku 1986 černobylský mrak táhl Evropou, tvořilo jej jen sotva pět procent materiálu havarovaného reaktoru. Od zbylých pětadevadesáti procent nás dělí právě jen přesluhující sarkofág.

Už roku 1992 proto Ukrajina vypsala soutěž na nějaké dlouhodobější řešení. Teprve nedávno se ale začalo realizovat. Jmenuje se NSF - New Safe Confinement.

"Je to poprvé, kdy můžeme s uspokojením konstatovat, že řešení problému jménem Černobyl bylo nalezeno," prohlásil na podzim 2007 ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Stalo se tak po podpisu smlouvy s francouzskou stavební firmou Novarka, která byla vybrána, aby NSC postavila. Svou činnost na místě katastrofy ale zahájila až loni v září.

NSC je však jen jedna část rozsáhlejšího programu s názvem Shelter Implementation Plan (SIP). Jde o společný projet Evropské Unie, USA a Ukrajiny, který si klade za cíl "stabilizovat radiační situaci v okolí Černobylu na následujících 100 let". Vedle NSF je jeho druhým podstatným prvkem vybudování trvalého úložiště pro radioaktivní obsah starého sarkofágu, které zajistí americká firma Holtec.

Odhady nákladů na projekt se u různých zdrojů liší - od 760 milionů do 1,8 miliardy dolarů. Financování má na starosti Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), konkrétní využití prostředků pak zajistí Chernobyl Shelter Fund. Ten má mimo jiné zabránit tomu, aby peníze přicházející ze zahraničí nemizely na účtech ukrajinských politiků, jako tomu bylo dosud. Nejvíc peněz pochází od EU (zatím se počítá s částkou 110 milionů eur), kromě USA ale přispějí i Kanada, Japonsko a další země. Celkem účast na projektu přislíbilo 29 vlád.

 

 Atomová katedrála

Největší pozornost na sebe přitahuje vlastní nový sarkofág NSC - který ovšem autoři projektu odmítají nazývat sarkofágem, protože příliš evokuje myšlenky na hřbitov. Naproti tomu odpůrci jaderné energetiky si neodpustili drobnou změnu v jeho názvu: slovo "safe" dávají zásadně do úvozovek...

cernobyl3V každém případě jde o obdivuhodnou stavbu srovnatelnou s největšími středověkými katedrálami.

 

obr: New Safe Confinement přikryje starý sarkofág a umožní jeho bezpečnou demontáž

 

Vlastní kryt bude spočívat na mohutných obloucích s vnitřní výškou přes 92 metrů a s vnějším rozpětím 270 metrů a dlouhý bude 150 metrů. Pro srovnání: chrám sv. Víta na Pražském hradě má většinu rozměrů podstatně skromnějších (délka 124 m, šířka 60 m, výška klenby 33 m). Pod NSF by se tedy pohodlně vešel, jen s jeho věží vysokou 96,5 metrů by byl trochu problém. Jedinou srovnatelnou stavbou v blízkém okolí je braniborské letovisko Tropical Islands stavěné původně jako hangár pro vzducholoď Cargolifter (délka 360 m, šířka 210 m, výška klenby 107 m)

Stavitelé středověkých katedrál i mamutího akvaparku sice museli překonat řadu konstrukčních těžkostí, přesto to ale měli v něčem usnadněné: neohrožovala je radioaktivita. Celý postup stavby NSC se proto musí přizpůsobit radiačnímu riziku - a sám o sobě představuje raritu hodnou Guinessovy knihy rekordů.

V první fázi se starý sarkofág dočká vydatného zpevnění, aby nepodlehl otřesům vyvolaným stavební činností v jeho bezprostředním okolí. Teprve pak se začne s hloubením a betonováním základů. Ani to ale nebude tak jednoduché jako na běžných stavbách. Svrchní vrstvy půdy jsou v Černobylu vysoce kontaminované, proto přijdou ke slovu dálkově ovládané stroje a další speciální mechanismy.

Podél celého původního sarkofágu přitom vzniknou dvě rovnoběžná kolejiště sloužící k definitivnímu usazení stavby. Nový kryt totiž vyroste ve vzdálenosti 180 metrů západně od starého sarkofágu, kde už pracovníky nebude ohrožovat radiace unikající ze starého sarkofágu. Teprve po dokončení hrubé stavby nad něj celý kryt po kolejích přijede.

Obrovská stavba je navržená tak, aby odolala tornádu síly F3

 

Obr na kolejích

Vlastní objekt NSC se bude montovat z polotovarů dovážených na místo z mnoha podniků. Základ jeho konstrukce tvoří 13 gigantických obloukových žeber sestavených z trubek ze speciální mimořádně pevné, ale lehké slitiny. Do Černobylu přijedou už hotové segmenty těchto žeber, které budou vyzdviženy a smontovány pomocí speciálního posuvného lešení. Pak je navzájem spojí podélné nosníky dlouhé 12,5 metrů. Tuto kostru nakonec z vnější strany pokryjí speciální vícevrstvé panely, zatímco vnitřek bude potažen polykarbonátem. Ten zabrání usazování radioaktivního prachu na členité trubkové konstrukci.

cernobyl4Teprve pak se dá celá gigantická stavba do pohybu. Až dojede nad starý sarkofág, vyrostou na jejích koncích dvě stěny, které ji hermeticky uzavřou - a tím skončí i úniky radioaktivního materiálu, kterými sarkofág dodnes obšťastňuje své okolí. Současně s čelními stěnami budou postaveny i budovy pomocných provozů, především pracoviště pro dekontaminaci.

 

obr: Stavba NSC se uskoteční stranou starého sarkofágu a konstrukce nad něj bude dotlačena 

 

Uvnitř NSC bude systém radiačního monitoringu a celá řada dálkově ovládaných manipulátorů. Jejím základem jsou dva obrovské jeřáby s rozpětím 84 metrů a nosností 55 t umožňující i složitou manipulaci s nebezpečným materiálem. Každý z nich může nést nástrojové platformy, k nimž se připojují nejrůznější zařízení pro demontáž a dekontaminaci starého sarkofágu a budovy havarovaného reaktoru číslo 4 někdejší černobylské jaderné elektrárny.

Pod ochranou NSC budou stavební prvky pomocí jeřábů rozebrány, sneseny, rozřezány na malé kusy a dekontaminovány. Pak najdou své místo v úložišti nízko- a středně aktivního odpadu budovaného nedaleko Černobylu. Dosud ale nebyl přijat žádný postup pro likvidaci vlastního jaderného paliva a dalších vysoce aktivních materiálů z reaktoru č. 4.

Termín dokončení NSC je neustále odsouván. Zatím poslední byl čerstvě přesunut z roku 2013  na rok 2015 - po zkušenostech s dosavadním průběhem projektu ale není moc pravděpodobné, že se jej podaří dodržet. Samotná demontáž stávajícího sarkofágu dosud žádný harmonogram nemá, důležité ale je, že bude probíhat pod spolehlivým krytem, který zamezí dalším únikům radioaktivního materiálu během demontážních prací. A především zlikviduje hrozbu zřícení dosavadního černobylského sarkofágu.

 

Jan A. Novák

psáno pro Hospodářské noviny

 

tabulka

New Safe Confinement - základní údaje

délka: 150 m

vnitřní výška: 92,5 metrů

vnější výška: 108 metrů

vnitřní rozpětí oblouků: 245 metrů

vnější rozpětí oblouků: 257 metrů

zakrytá plocha: 39 000 čtverečních metrů

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack