Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Záhady

Obří bobři a zkáza Atlantidy

dryas1Představa dvoumetrového bobra vyhlíží poněkud šíleně, přesto takoví tvorové žili v Severní Americe ještě ve stejné době, kdy lidé. Společně s nimi se kontinentem potulovali třímetroví pásovci (glyptodonti), obří lenochodi, mamuti a další velcí savci (tzv. megafauna), které dnes známe už jen z knih o paleontologii. Důvod, proč megafauna před nápadně rychle vymizela, je mezi vědci předmětem dlouhodobých sporů. Nechybí ani hypotéza, podle které šlo o stejnou katastrofu, která stála u vzniku legendy o tajemné Atlantidě.

Záhady podzemí hradu Blansek

blan1Trosky a Houska nejsou jedinými hrady, kde pověsti mluví o něčem na způsob časoprostorové brány, podobné pověsti se vyprávějí i o Blanseku v Moravském krasu. Jedním z projevů má být objevování se jakýchsi černých rytířů a dalších podivných postav z jiného světa.

Vzpoura proti bohům

rev1Starověký Egypt dýchá ponurou mystikou, tajemstvími a kouzly: mumie, pyramidy, hrobky, kletby mrtvých vládců... Tím, čím jsou pro dnešní milovníky záhad mimozemšťané, tím byli pro jejich předchůdce v 18. a 19. století dávní Egypťané. Ale nejen to: alchymisté a esoterikové od středověku až po současnost považují zemi na Nilu za pravlast tajného vědění a její kněze za své
duchovní praotce.

 

Tajemství Svaté krve

sanreal1Často se lze dočíst, že skutečný důvod krvavé likvidace tajemných templářů byla jejich úloha v takzvaném Převorství sionském (Prieuré de Sion). Mělo jít o tajnou společnosti založenou už roku 1189, jejímž úkolem bylo střežit skutečné tajemství Svatého grálu - Svatou krev, tedy údajné potomky vzešlé z manželství Ježíše Krista a Marie z Magdaly. I v jinak celkem seriózně vyhlížejících publikacích se můžeme dočíst, že templáři byli vlastně jen jakousi krycí organizací zaštiťující skryté působení Převorství. Jeho tajnými členy tedy byla i většina zakládajících členů templářského řádu. Hypotéza o Převorství sionském se stala všeobecně známá především díky románu Da Vinciho kód od Dana Browna, ten ale ve skutečnosti jen použil údaje, s nimiž přišli jiní.

Tajemné poselství z Pompejí

pomp1V srpnu roku 79 našeho letopočtu nad neapolským zálivem náhle explodoval dlouho spící vulkán Vesuv a jeho mohutná erupce pohřbila pod vrstvami žhavého popela několik kvetoucích měst. Až roku 1738 bylo objeveno Herculaneum a roku 1748 Pompeje. Později začaly archeologické vykopávky a před očima archeologů se mimo jiné objevovalyi nádherná umělecká díla. Mezi ně patří málo známá mozaika, která na první pohled evokuje smrt. Při bližším zkoumání se ale ukáže, že její poselství je ve skutečnosti mnohem složitější. A že v tomto případě vidíme před sebou něco, co má znepokojivě blízko k symbolům používaným v zednářství.

Ze stejného soudku

 
Joomla Training: by JoomlaShack