Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Informatika a média

Hackeři v časech pandemie

virhack1Hackerské útoky na nemocnice v časech pandemie ukázaly, že problém kyberbezpečnosti je ještě naléhavější, než se doteď mohlo zdát: útočníci nemají zábrany, jediným cílem je napáchat co největší škody. Znepokojující je i to, že některé útoky jsou natolik sofistikované, že za nimi možná stojí organizované skupiny, nebo dokonce některé státy.

Čínský systém společenského kreditu: Velký Bratr má novou hračku

chisc01Komunistická Čína zavádí systém kontroly obyvatel, který překonává nejdivočejší sny spisovatelů antiutopických románů: počítačové systémy mají automaticky hodnotit "kvalitu" jednoho každého obyvatele a podle výsledků ho odměňovat nebo trestat.

Umělá inteligence: bod zlomu

ail1Nastupující umělá inteligence startuje ve společnosti větší revoluci, než jakou způsobil příchod strojů v 18. a 19. století. Jenže když se kácí les, létají třísky - a o tom, kdo bude lesem a kdo třískou, se začíná rozhodovat právě teď.

Facebook může být užitečný nástroj pro podnikání

fb1Brouzdání po sociálních sítích nemusí být jen zabíjení času nebo prokrastinace - i velké společnosti už zjistily, že je to také revoluce v PR. Na světě je okolo 1,6 miliard aktivních uživatelů Facebooku, v Česku jich je něco přes 4,2 milionu. Taková čísla nejde v podnikání ignorovat, aniž byste na to nedoplatili.

Komentář: Podivný spor o jablečný konektor

iPhone-7-Headphone-JackTěžko popřít, že BBC je jedním z nejserióznějších zdrojů informací. Takže pokud jste si počátkem září na jejich serveru otevřeli záložku „Technologie“ a našli na prvních dvou místech texty věnované dohadům o přítomnosti nebo nepřítomnosti sluchátkového konektoru na novém modelu iPhonu, logicky jste usoudili, že většího problému v současném světě není.

Ze stejného soudku

 
Joomla Extension: by JoomlaShack