Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Komentáře

KE DNI: Nejsem tak docela Charlie

islam1Brutální vyvraždění redakce časopisu Charlie Hebdo je mediální událostí číslo jedna. Média potřebují hesla, snadno uchopitelné symboly, zjednodušení - a tak jsme v přímém přenosu svědky vzniku realitě vzdálených mýtů nikoliv nepodobných legendě o "princezně srdcí" Dianě. S tím rozdílem, že tentokrát už nejde o neškodný bulvár, ale o mýty docela nebezpečné. Na prvním místě to je dělení islámu na dobrý a zlý, s čímž souvisí i bezpochyby tragická smrt "hodného muslima", policisty Ahmeda Merabeta, ale především sebevražedný požadavek ty "hodné" vyzbrojovat a cvičit, aby s těmi zlými bojovali za nás. Stejně nebezpečným zjednodušením pak je i lavinovitě se šířící heslo "My všichni jsme Charlie" - byť nepochybně míněné dobře.

Rusko: rozvojová velmoc podplukovníka Vladimíra Putina

putDostali jsme zajímavý text zabývající se ukrajinskou krizí, možností jejího dalšího vývoje i reakcí světa na ni z poněkud méně obvyklého ale nepochybně zasvěceného úhlu pohledu. Na rozdíl od mnoha jiných se nenechává strhnout emocemi, ale jde o věcnou analýzu, s níž sice nejspíš nebude souhlasit úplně každý, která ale určitě stojí za přečtení a zamyšlení. Už proto, že tahle krize je záležitost širšího civilizačního dosahu, která se nejspíš dříve nebo později začne dotýkat každého

 

Vyžeňte německého Ježíška!

vanoceBlížící se Vánoce jsou tradičně doprovázeny invazí Santa Clausů, ve skutečnosti zamaskovaných agentů amerického imperialismu v žoldu CIA, spekulativního kapitálu a bezduché komerce. Zdejší vlastenci se statečně bránili velkolepou odbojovou válkou nazvanou "Zachraňte Ježíška". Dokonce složili i odvážný protestsong téhož názvu, jehož ničivá síla na voje Santa Clausů nemá daleko do chorálu "Kdož sú Boží bojovníci".

Hodina býka a bubáci příliš sametové revoluce

ahrim1Dělám trochu pořádek v papírech a tak jsem narazil na svůj text pocházející ze samého počátku 90. let. Tehdy jej v novinách Občanského fóra neotiskli a decentně mi přitom naznačili, že tak to přece vůbec není. Dnes se víc než kdy jindy ukazuje, že přesně tak to je. Až z toho mrazí, protože text současně i naznačuje, že jestli se nebudeme hodně snažit, tak hned tak líp nebude.

Pozdrav z Absurdistánu

absurdistanStrana s největším počtem hlasů nemůže sestavit vládu, protože se po volbách začala rozkládat, strana s druhým nejvyšším počtem hlasů nemůže do vlády, protože zakladatel a předseda dělal donašeče StB a nedostane lustrační osvědčení, strana s třetím největším počtem hlasů jsou komunisté. Prezident vládu ale stejně nemůže jmenovat, protože je kvůli alkoholismu trvale indisponován... Ještě věříte tomu, že Češi si mohou vládnou sami? Na africký kmen by to ještě ušlo, ale uprostřed Evropy je to síla.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack