Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Příroda a ekologie

Cesta do pravěku v Jeskyni temnoty

jesktem1Ještě před pár staletími to měla věda ohledně členění minulosti Země jednoduché: před potopou a po potopě. Dnes už víme, že jednotlivá období na naší planetě nastupovala a ustupovala v mnohem složitějším sledu. Památek na tyto změny však není mnoho, protože byly v pozdějších dobách stírány a ničeny mnoha vlivy. Vědci proto pečlivě zkoumají a opatrují místa, kde zůstaly takové "konzervy času" zachovány.

Sériový vrah z New Jersey

zralk1Móda koupání v moři se objevila až na konci 19. století - a právě tehdy se poprvé dostaly do těsnějšího kontaktu dvě bytosti, které předtím neměly mnoho příležitostí k seznámení: žralok a bezbranný nahý člověk plovoucí ve vodním živlu. Dravé paryby předtím měly vlastně jen dvě možnosti, jak ochutnat lidské maso: při ztroskotání lodí a při námořních pohřbech. Přičemž druhou možnost odborníci často zpochybňují, protože mrtvé tělo bývá obvykle zatížené a klesá do hlubin příliš rychle, než aby stačilo přilákat pozornost žraloků.

Hora smrti: Mt. St. Helens

hel1"Vancouvere! Vancouvere! Už to začíná! Vancouvere! Slyšíme se ještě?"
To byla poslední slova amerického vulkanologa Davida Alexandera Johnstona, která těsně před svou smrtí stačil říci do mikrofonu vysílačky. Bylo 18. května 1980 a on se nacházel ve své provizorní pozorovatelně Coldwater II vzdálené deset kilometrů od hory St. Helens v Kaskádovém pohoří na severozápadě Spojených států. Měl sledovat její erupci, kterou se svými kolegy už dlouho očekával, protože sopka po několik měsíců vzorně předváděla snad všechny příznaky narůstající aktivity.

Utajená sopka

kolumbos1O vulkánu Théra (Santorini) v Egejském moři asi slyšel každý - někteří vědci věří, že její erupce v polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem vedla ke vzniku mýtu o Atlantidě. Malebná sopka, kterou ročně navštíví tisíce turistů je stále aktivní. Málokdo ale ví, že v jejím těsném sousedství se pod hladinou moře ukrývá hora možná ještě nebezpečnější.

Zázračné smysly žraloků

shs1I když populární kultura si na žralocích nejvíc všímá jejich nepříjemného sklonu kousnout si tu a tam do člověka, ve skutečnosti mají řadu mnohem zajímavějších vlastností. Skutečným zázrakem pak jsou jejich smysly, před nimiž stojí v němém úžasu i konstruktéři nejmodernější techniky pro vojenské ponorky a podmořské roboty.

Ze stejného soudku

 
Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack