Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Dostavba temelína: soutěž zajíců v pytli

nuclear1

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína je největší energetická zakázka v Evropě, takže včerejším (týká se 31. října 2011) předáním zadávací dokumentace začala soutěž o částku v řádu stovek miliard korun. Cílem je vybavit Temelín dalšími dvěma bloky s reaktory tzv. třiapůlté generace, které se mají vyznačovat lepší ekonomikou provozu, prodloužením period mezi výměnou paliva i celkové životnosti (okolo 60 let) a posílením bezpečnostních prvků. V současnosti se staví v Číně, Rusku, Francii a Finsku. Žádný z nich však není dokončený a vyzkoušený, výběrové řízení tedy bude tak trochu soutěž zajíců v pytli. Proto je nastaveno tak, aby skončilo roku 2013, kdy by první jednotky již měly ve světě běžet. Pokud se reaktory nepodaří "rozchodit" nebude zřejmě vítěz formálně potvrzen.

 

Škoda JS: ruské zkušenosti i palivo

Velké šance jsou dávány "mezinárodnímu" konsorciu společností Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Bývá představováno jako česko-ruské, ve skutečnosti však je prakticky ruské protože jeho "českou" složku vlastní ruská firma OMZ, zatímco oba ruští členové konsorcia patří do státní korporace Rosatom.

Konsorcium nabízí reaktory AES-2006-MIR 1200 s čistým elektrickým výkonem 1113 MVe. Hermetický kontejnment chrání i proti útokům zvenčí a je vybaven čtyřmi nezávislými chladícími systémy kombinujícími aktivní a pasivní prvky. Podle webu Škoda JS půjde v Temelíně o dodávku na klíč, včetně palivových souborů, které tedy budou s velkou pravděpodobností pocházet také z Ruska.

MIR (Modernised International Reactor) 1200 je tlakovodní typ vyvinutý z ruských reaktorů VVER pracujících v prvním a druhém bloku temelínské elektrárny. V současnosti se tyto jednotky staví v elektrárnách Novovoroněžská (udávaný termín spuštění 2012 až 2013) a Leningradská (2013 až 2014) v Rusku.

 

Areva EPR

Reaktor francouzské společnosti Areva má nejvyšší čistý elektrický výkon: 1600 MWe. Jednotky se staví ve Finsku, Francii a Číně. Reaktor je umístěn v nepropustném kontejnmentu, který je ještě chráněn dvouvrstvou betonovou stěnou proti útokům zvenčí nebo účinkům přetlaku uvnitř. Kromě toho má blok také čtyři nezávislé chladící systémy a zvláštní ochrannou zónu pro případ havárie.

Finská elektrárna Olkiluoto měla být dokončena jako první už roku 2009. Řada technických problémů, zjištěných bezpečnostních nedostatků a skluzů ve stavbě však vedla k opakovanému odkládání termínu spuštění, nyní se předpokládá, že se to podaří roku 2013. Podobné problémy provázejí i stavbu ve francouzském Flamaville. Projekt je kritizovaný i kvůli opakovanému překračování rozpočtu. Naproti tomu dvě jednotky v čínském Tajšanu jsou údajně v předstihu před plánem. První z nich by měla zahájit provoz v prosinci 2013.

 

Westinghouse: pasívní bezpečnost

Reaktor Westinghouse AP 1000 má čistý elektrický výkon 1117 MWe. Reaktor i parogenerátor jsou společně umístěny v ocelovém kontejnmentu uzavřeném ještě v ochranné struktuře, která má zabránit útokům zvenčí (teroristé, pád letadla atd.). Je vybaven tzv. pasivní bezpečností, kdy bezpečnostní prvky nejsou závislé na vnějších zdrojích energie a na lidském zásahu po dobu 72 hodin od případné havárie. AP 1000 se montuje modulovým systémem, který výrazně urychluje stavbu. V současnosti probíhá výstavba v čínských lokalitách Sanmen a Hayiang - první z nich má být dokončená roku 2013. Připravuje se stavba několika desítek dalších AP 1000 v Číně, Westinghouse podepsal také smlouvy na dodávku 6 bloků v USA.

 

Cena nejistá

Nezávislé odhady ceny dostavby Temelína se liší od 200 miliard do více než 900 miliard Kč. ČEZ je nekomentuje, ani nechce zveřejňovat své vlastní představy, aby neoslaboval svou vyjednávací pozici. Zahraniční komentátoři ale upozorňují, že částka bude v každém případě představovat jeho čistý zisk za několik let, což podle nich nejenže citelně sníží příjmy do státního rozpočtu ČR, ale za určitých okolností nevylučuje ani nutnost státní spoluúčasti.

 

Jan A. Novák

reaktor

 

obr: Reaktor Westinghouse AP1000. Válec na vrchu stavby je zásobník vody pro systém pasívní bezpečnosti.

Kresba: Westinghouse

You have no rights to post comments

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack