Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Odvrácená tvář mýtu: Velký Bratr Tomáš Baťa

bata1a

Mýtus jménem Baťa postupně vyrostl do podoby podnikatelské legendy, tatíčka zaměstnanců, vzoru pro podnikatele budoucnosti. Ve skutečnosti byl ale někým úplně jiným. Jestli je možné jeho metody k něčemu přirovnat, pak v mnoha ohledech měl blíž k vůdcům totalitních režim? 20. století, než k modernímu manažerovi ve svobodné společnosti. Nevěříte?

 

 

 

"Úkol, který mi byl dán, nebyl vybudovati podnik, nýbrž formovat lidi," napsal Baťa roku 1931 pro francouzský časopis l°Economie Internationale. Nešlo o náhodné uřeknutí, protože podobné citáty bychom v jeho pozůstalosti našli opakovaně. Například: "Při své práci jsem neměl na mysli vybudování závodu, ale vybudování lidí. Vybudoval jsem člověka, aby lépe sloužil zákazníkům a on potom vybudoval závod..."

A to už zavání víc Stalinem a Hitlerem, než Fordem - jak přesvědčením o vyšším poslání, tak i zlověstně utopickou aplikací šlechtitelských postupů na lidský druh. A co je ještě horší, Baťa podle toho i konal.

 

 

Budování člověka

Vnějšími projevy Baťovy spřízněnosti s totalitami jeho doby byl především kult osobnosti a pověstné oslavy prvních májů ve Zlíně. Při pohledu na filmové záběry z té doby se nelze ubránit pocitu, že Baťa byl duchovním otcem pozdějších komunistickým Prvních májů: masové průvody, stejnokroje, oslavné transparenty, alegorické vozy, mávátka, proslov Velkého šéfa...

bata2a

 

obr: To není První máj za časů komunistického režimu - tak se slavil Svátek práce v Baťových podnicích. Komunisté pak už jen opisovali...

 

 

Stejně jako za bolševika i v tomto případě byla účast dobrovolně povinná - a ty, kteří nepochopili, obvykle obratem čekal vyhazov za pracovní nekázeň.

Méně viditelnou a nebezpečnější stránkou Baťova "budování člověka" byla absence soukromí v jeho obuvnické Utopii. Začínalo to už při výuce učňů, kdy adepti procházely systémem, který by možná připadal neúnosný i členům Hitlerjugend.

"Náš život měl polovojenský ráz," vzpomíná jeden z Baťových učňů. A týkalo se to nejen nástupů, služeb a večerek, nebo organizovaného volna na sobotu odpoledne a neděli.

Vzpomínky pamětníka pokračují: "Každá družina měla svého kapitána. Na baťovském stejnokroji nosil kapitán stříbrné lemování, družinový kapitán zlaté lemování. Kapitáni si mohli užívat i drobných výhod - např. v sobotu povolení přes večerku k návštěvě kina nebo udělení osobního volna..."

Nedostatek soukromí se zdaleka netýkal jen učňů, kolečky v dokonale promazaném soukolí byli i pracovníci vyšších věkových kategorií. "Každá žena ubytovaná v internátě musí každý týden písemně odevzdati odhad svých výdajů na příští týden," říká jedna z dobových zpráv. "Uvede tam, kolik potřebuje na stravu, bydlení a jiné potřeby a její představení rozhodnou, zdali její vydání schvalují, nebo ne..."

 

 

Dohled i nad domácností

Jedním výrazů baťovské totality byly i legendární "rodinné" domky. Ve většině případů totiž rodinné nebyly - jednalo se spíše o ubytovací zařízení se společnými prostorami, zcela ve smyslu tehdy oblíbených "kolektivních domů". Opravdu rodinné domky mohl získat pracovník pouze po určité době, nikoliv ovšem do vlastnictví.

bata4a

I tam se nacházel pod pečlivým dozorem: bylo zakázáno pěstovat užitkové rostliny a zvířata (zaměstnanec má po práci odpočívat, hlavně ale musí nakupovat potraviny v Baťových obchodech), předepisovaly se ale i takové věci jako například režim větrání.

 

obr: "Mým cílem nebylo budování závodu, ale budování lidí. Vybudoval jsem nového člověka"

Tomáš Baťa

 

 

Marie Baťová chodila hospodyním radit s domácností, ale současně i tak trochu dohlížet, aby i doma vše běželo v duchu firmy. Ostřejší formu této kontroly představovalo osobní oddělení, které neváhalo špehovat soukromý život zaměstnanců a zasahovat všude, kde by nepatřičné jevy (jako například nevěra) mohly ohrožovat výkonnost...

Baťa je nepochybně osobnost, která stojí za pozornost - a v mnoha ohledech i jako vzor. Zdaleka ovšem ne vždy; občas také jako odstrašující případ. V jeho stínu pak nezaslouženě stojí jiní zdejší podnikatelé, kteří dosáhli tolik co on, ale bez jeho výstřelků - například otcové značky Sigma, bratři Sigmundové z Lutína.

Jan A. Novák

 

obr: Kolem smrti Tomáše Bati zůstalo mnoho otazníků. Pro někoho zřejmě tenhle strom rostl příliš vysoko...

bata5a 

 

 

Komentáře   

+1 #1 cygnus 2014-01-16 13:02
Jediný jedno-dvoj-čtyř domek se společnými prostory na ukázku by bodl. Ono je ale jednodušší nežli hledat neexistující krást fota na mém webu.
#2 marcel 2014-01-16 14:57
Co je tohle za demagogický článek? Kdyby bylo v ČR více podnikatelů jako bratrů Baťů, tak by jsme teď všichni byli někde jinde. Stačí jen porovnat mzdy, které svým spolupracovniku m poskytoval s výší mezd v dělnických profesích v současnosti.
#3 j.a.n. 2014-01-16 18:54
Cygnus: Můžete uvést, jaký web máte na mysli?

You have no rights to post comments

 
Joomla 1.5 Templates at JoomlaShack.com