Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Kurvítko

kurvitko

Mít mobil nebo jinou elektronickou hračku i po uplynutí záruky se považuje ze podivínství - pokud byste ale takovým podivínem byli, mají prý na vás výrobci bič. Příznivci této konspirační teorie pro něj vymysleli hezké pojmenování: kurvítko.

Nemůžete se rozloučit se svým starým dobrým mobilem? My už vám od sentimentality pomůžeme. Není přece tak těžké naprogramovat čip, aby po skončení záruční doby začal zlobit - nevypočitatelně, záludně a nereklamovatelně. To aspoň tvrdí příznivci hypotézy kurvítka.

Mám pro konspirační teorie slabost, ba co dím: přímo je sbírám, a tak jsem nad tímto novým úlovkem nadskočil radostí - už pro půvabné jméno hypotetického kazícího zařízení. I šel jsem po webových stopách a zjistil, že teorie má pozoruhodně předsoftwarový původ. "Když rozeberete nějaké zařízení a zas ho dáte dohromady, zbude vám jedna součástka. To je kurvítko, prvek, který zajistí, že věc se podělá nejpozději několik měsíců po záruce." Tak nějak to aspoň stálo v nejstarším článku, který jsem na dané téma našel (a který v drobných obměnách prochází mnoha webovými stránkami). Jinými slovy: výrobci odhalili, že tajemství neúspěchu poctivých řemeslníků spočívalo právě v poctivosti a rozhodli se to systémově napravit. Od té doby má každý složitější výrobek naprogramovanou vlastní smrt.

Hardwarové kurvítko jsem si dokázal představit dost špatně - do doby, než jsem zjistil, že všechny vztekle odhozené travní sekačky, co se za léta nahromadily v mé garáži, nefungují jen díky vypínači. O to lépe si dovedu představit softwarové kurvítko, ostatně jako asi každý pozornější uživatel Windows. Mě navíc ještě ke všemu - přisámbuch, že nelžu - opustily Windows 95 přesně v den ukončení jejich podpory. Takže se nedivte, že mám na příznaky existence kurvítek zvýšenou vnímavost.

Hypotéza kurvítka také hezky vysvětluje, proč na to, co dřív v každém spotřebiči obstaral obyčejný vypínač, dnes musí být nejméně jeden čip: ten se dá sice vyměnit stejně jako vypínač, kurvítko se v něm ale hledá špatně. Zato po skončení záruční lhůty na sebe spolehlivě upozorní samo. Zvlášť, když samostatně nestojí o moc méně, než celá ta věc, kterou vypíná. Ona už vás pak přejde chuť dávat staré věci do servisu.

I když - popravdě řečeno - já bych ta kurvítka zas tak nepřeceňoval. Motorem ekonomického růstu (a ekologické sebevraždy) je v první řadě spotřebitel, který dostává osypky, když nevlastní poslední model čehokoliv - od mobilu až po automobil. Čipové kurvítko v nich je jen pojistka, něco jako časovaná roznětka v letecké bombě pro případ, že by neexplodovala už nárazem.

Dovedu si ale představit, že tahle skvělá myšlenka půjde dál vylepšovat. Třeba takové genové kurvítko. Zbývá vám pár dní do důchodu a cítíte se nějak šoufl? Jestli místo pohřební služby voláte doktora, pak jste si pojem "vědeckotechnický pokrok" vyložili nějak špatně.

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack