Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

T0P 09 vyhlásila válku živnostníkům

top09

Mlha tvořená bizarními mediálními tanečky českých politiků zdařile ukrývá věci podstatné - mezi nimi i tažení údajně pravicové strany TOP 09 proti živnostníkům a drobným podnikatelům. Strana TOP 09, jejíž předvolební marketing stavěl především na střední vrstvě, po uchopení kormidla dramaticky obrátila kurs. Znepokojuje ji růst počtu osob samostatně výdělečně činných a rozhodla se s tímto buržoazním zlem bojovat. Inspirací jí zřejmě byl sám veliký Vladimír Ilji?, který v Rusku také likvidoval soukromé podnikatele pod záminkou, že jsou to šmelináři; představitelé TOP 09 zase tvrdí, že "takzvané osoby samostatně výdělečně činné" provozují švarc systém. A protože se to těžko dokazuje, tak raději zlikvidují všechny.

 

Zdeněk Juračka, který kandiduje do senátu s podporou TOP 09, přímo říká: "Kvůli růstu počtu takzvaných OSVČ se v roce 2012 se vybere na zdravotním a sociálním pojištění o 10,4 miliardy méně". A odborářský boss Jaroslav Zavadil mu tleská: "Jsme rádi, že na to přišli i zaměstnavatelé".

 

Pan Juračka je totiž také předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu - což je jaksi mimochodem organizace sdružující především velké řetězce, kterým konkurence drobných živnostníků, obchodníků podnikatelů a dalších OSVČ pochopitelně vadí nejvíc.

 

TOP 09 na jejich potírání jde s vervou vpravdě revoluční: aby vymýtila švarc systém, chce pro jistotu zvednout odvody na zdravotní a sociální pojištění všem osobám samostatně výdělečně činným. "Když se kácí les, létají třísky," to říkal Lenin, nebo Stalin?

 

Nápad má podporu jak ministra zdravotnictví Leoše Hegera, tak i ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Hádejte z které jsou strany? Jestli se zadaří, bude se i jen minimální záloha pohybovat okolo 8000 Kč měsíčně, což je v podmínkách krize v podstatě likvidační. Nejen pro provozovatele švarc-systému, ale pro í OSVČ jako takové.

 

Budeme tedy slavit nový Den znárodnění? Asi ne, protože noví soudruzi nejsou takoví břídilové a svými skutky se nechlubí. Ani nemohou, vždyť přece jsou pravicově smýšlející...

 

Střední třída vždycky byla trnem v oku mocných: lidé, kteří jsou svobodní, nezávislí, umějí se o sebe postarat a tudíž se ani ničeho nedoprošují. Za den volna navíc, odborářskou rekreaci ani pastelkovné je nekoupíš - tak co s nimi. Když je ještě nejde zavřít (o to se možná postarají kolegové z parlamentu po příštích volbách), tak je zatím aspoň oškubeme. Ještě rádi přilezou prosit o pohodlné místo na úřadě nebo v nějaké korporaci.

 

Že stát dlouhodobě živí spíš OSVČ než nadnárodní giganti, kteří se s lehkostí ptáků přesouvají vždy do krajin, kde jim politici podkuřují nejvíc? Možná - ale nás politiky přece nějací zedníci truhláři, hokynáři, farmáři, doktoři, umělci a podobná svoloč nesponzorují. Pryč s nimi. Ostatně lid nám zatleská, protože česká závist pracuje pro nás.

 

Znovu se tak potvrzuje, že tu není levice a pravice, ale jen jakési pokračování někdejší Národní fronty jinými prostředky: konglomerát státostran předstírajících pluralitu, ve skutečnosti však svorně směřujících k jedinému cíli: společnosti, kde budou jen korporace a zaměstnanci. Což se v podstatě rovná totalitě - byť s konzumní tváří.

 

Jan A. Novák

Psáno pro www.reflex.cz

 
Joomla Templates: by JoomlaShack