Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Rozsudek nad Breivikem: není nepříčetný

breiv1Soud v Oslu právě rozhodl, že Anders Breivik byl během spáchání svých činů příčetný a poslal ho do vězení na 21 let (z čehož se odečítá dosavadní doba vazby). Odsouzený přijal verdikt s lehkým pousmáním a zjevným uspokojením - předem ohlásil, že pokud bude prohlášen za nepříčetného, tak se odvolá. O méně známých aspektech případu jsme na Novákovinách psali zde, zde a zde.

Levice se už teď vyžívá v označování Breivika za pravicového extrémistu, důležité je ale něco jiného: jestli společnost začne něco dělat s problémy, které takové činy podněcují, nebo jestli se naopak o to víc utvrdí v prosazování sebevražedné politiky multikulturalismu.

A ještě něco: policie nacvičovala to, co Breivik dělal, prakticky v téže chvíli, kdy to dělal. Tahle prazvláštní souhra náhod se přitom z případu úplně vytratila. Opravdu je Anders Breivik "pravicový extrémista" nebo spíš zmanipulovaná oběť někoho, kdo chtěl jím propagované myšlenky naopak co nejodpornějším způsobem veřejně zkompromitovat? Jak to, že nad stejně odpornými činy muslimských teroristů nebo levicových bojůvek se okamžitě zavře voda, zatímco kolem Breivika se už rok točí mediální cirkus?

 
Joomla Templates at JoomlaShack.com