Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Pozvánka do Ondřejova: vesmír i lidové tradice

ondrejovZveme na Dny otevřených dvěří na hvězdárně Ondřejov, které se uskuteční 10- až 12. května vždy od 9 do 17 hodin. Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin.

 

 

Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Kromě vědy vás čeká procházka krásným parkem historické hvězdárny, dětský program, občerstvení. Vstup zdarma.

 

V sobotu 11. května lze spojit prohlídku pracovišť Astronomického ústavu AV ČR s tradiční oslavou Máje v Ondřejově: průvod vesnicí od 12 hod a tanec tradiční české besedy pod velkou májí na náměstí nejdříve od 17 hodin (bude záležet na tom, jak moc se mládenci cestou po vsi zdrží a jak moc je také budou v domech svobodných děvčat hostit). I na observatoři budou v sobotu návštěvníky vítat děvčata v krojích!

 

Patrně největším lákadlem je prohlídka Perkova dalekohledu  -  největšího dalekohledu v ČR s průměrem zrcadla 2 metry a celkové hmotnosti 83 tun.

 

V pátek 10. května od 17:30 přednáška na téma Pád tělesa nad Čeljabinskem a co o něm víme. 15. února 2013 došlo nad Uralem k pádu malé planetky. Jedná se o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od tzv. Tunguzského meteoritu v roce 1908. Stovky lidí byly zraněny a mnoho budov bylo poškozeno tlakovou vlnou. Co se stalo? Odkud se těleso vzalo? Proč ho astronomové předem neodhalili? Čeští astronomové jako první a nejpřesněji  spočítali  dráhu  tělesa  a  místa  dopadu zbytkových meteoritů. Přednášet bude Dr. Jiří Borovička z vědeckého týmu, který dráhu určil.

 

Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota).

 

Více na  http://www.asu.cas.cz/dny-otevrenych-dveri.

 

 

Kontakt:

 

Pavel Suchan - Astronomický ústav AV ČR, tel.: 737 322 815, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack