Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Případ zázračné síly červeného vína

res1

Taky si dopřáváte červeného vína ve vědecky podepřené víře, že si prodlužujete život, zaháníte cévní choroby, rakovinu a vůbec všechno zlé? Tak teď se něčeho podržte: vědec, který má tuto vaši víru do značné míry na svědomí, si blahodárný účinek rudého moku nejspíš vycucal z prstu.

 

"Profesor Dipak K. Das, ředitel Střediska kardiovaskulárního výzkumu (CRC) na naší univerzitě zfalšoval výsledky 145 experimentů, které byly zveřejněny v 11 renomovaných vědeckých časopisech," konstatovala zpráva, kterou v lednu vydala University of Connecticut. "Das se zabýval především výzkumem vlivu resveratrolu obsaženého v červeném víně na srdeční choroby. Našli jsme v jeho pracích celou řadu nesrovnalostí a chyb, k nimž docházelo více let a měly různou povahu. Nezbývá než konstatovat, že byly důsledkem úmyslného falšování dat prováděného za účelem oklamání vědecké veřejnost."

"Je naší povinností uvést věci na pravou míru a informovat o této skutečnosti zainteresované badatele," dodal k tomu Philip Austin, viceprezident pro medicínské záležitosti University od Connecticut. Začalo také vyšetřování dalších pracovníků CRC, kteří se mohli na podvodech svého šéfa podílet.

 

Zázračný resveratrol

Profesor Dipak K. Das (nar 1947) přitom nebyl žádný troškař. Mimo jiné i díky svému indickému původu byl považován za znalce tradiční alternativní medicíny a ajurvedy, což dokázal působivě skloubit s vědeckou prací. Titul získal na kalkatské univerzitě v Indii, na University of Connecticut působí od roku 1984. Během své vědecké kariéry publikoval přibližně 500 vědeckých prací a odborných článků. Z nich více než stovka se věnovala resveratrolu - zázračné látce obsažené v červeném víně, o níž mnozí věří, že má mimořádně příznivé účinky na zdraví a dlouhověkost. Profesor Dipak Das má na této všeobecně rozšířené víře nemalý podíl: jeho práci týkající se resvetranolu dělal reklamu mimo jiné i New York Times.

res2

 

obr: Profesor Dipak K. Das čelí obvinění, že výsledky týkajcí se blahodárného působení resveratrolu na srdce falšoval

 

Za pozornost stojí také to, že Das byl členem redakčních rad některých odborných periodik uveřejňujících jeho práce. Dostalo se mu i četných uznání, včetně ceny od Mezinárodní asociace kardiologů. Je také držitelem patentu z roku 2002 na využití jiné látky z hroznů jako prevence proti srdečním chorobám.

Resveratrol je složitá polyfenolická látka, kterou některé rostliny produkují jako ochranu proti napadení baktériemi a houbami. Poměrně velké množství obsahují především hrozny červeného vína. Pokusy s nižšími organismy (banánovými muškami, některými červy atd.) prokázaly, že prodlužuje věk, a tak se resveratrol rychle stal velkým hitem medicínského a farmaceutického výzkumu. Granty jen pršely, zpozorněl ale i vinařský průmysl, protože lepší reklamu pro odbyt červeného vína si ani nemohl přát. Dokonce i v případě, že se blahodárné účinky nakonec nepotvrdí... Na atmosféru přející vědeckým podvodům bylo zaděláno.

Zázračné působení resveratrolu má být založené na jeho antioxidačních vlastnostech, tedy na zamezování účinku tzv. volných radikálů, které poškozují buňky. Má se za to, že spouští procesy, které chrání genetickou informaci buněk před takovým poškozením. Zní to dobře - nejen z vědeckého hlediska, ale i proto, že pojmy jako "antioxidant" a "volné radikály" už zdomácněly ve slovníku alternativních léčitelů, výrobců potravinových doplňků i léčiv. A spotřebitelé na ně slyší.

 

Alkohol podávaný v malých dávkách...

Z profesora Dase zřejmě měli výrobci alkoholu opravdu radost. "Stále probíhá diskuse o prospěšnosti či škodlivosti pití vína, " říká v úvodu jedné ze svých prací. "Poukazuje se na neurologické problémy, které alkohol způsobuje, přestože mnohé studie z poslední doby dokazují, že ve srovnání s abstinenty hrozí pijákům nižší riziko degenerativních onemocnění nervového systému ve vyšším věku, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Ukazuje se také, že každodenní pravidelné pití vína vede k nižší úmrtnosti na kardiovaskulární choroby. Mají to na svědomí některé složky obsažené v červeném víně a v hroznech vinné révy, zejména resveratrol..."

Pokud vám to připomíná tvrzení z filmu Limonádový Joe, že alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství, pak jde zřejmě o podobnost čistě náhodnou. I když možná ne tak docela - také zápletka slavné westernové parodie se točila kolem reklamy na nápoje alkoholické i nealkoholické.

res3

 

obr: Vědecky podepřené zprávy o blahodárném účinku resveratrolu v červeném víně byly pro vinaře a prodejce požehnáním. Ale nejen pro ně...

 

V únoru 2010 Dipak Das pro časopis Medical News Today řekl: "Resveratrol představuje velkou naději alternativní medicíny. Je to patrně vůbec nejlepší známá metoda ochrany srdce." V témže článku je také pochvalně zmiňován prostředek Longevinex vyráběný společností Resveratrol Partners, přestože již dříve se v odborném tisku objevily pochybnosti o jeho účincích.

Článek je ale velmi sugestivní - a po jeho přečtení nejspíš málokdo zůstal střízlivý: "Kýžený efekt má resveratrol v denní dávce odpovídající 5 sklenicím vína". Ale neklesejte na mysli, není třeba vracet řidičák, když chcete žít bez infarktů - stačí kupovat Longevinex. Vyjde vás to ostatně i levněji.

"Je to lepší ochrana srdce než aspirin," říká tu profesor Das. Cirkus kolem resveratrolu se ale netýkal jen Resveratrol Partners. Na pověsti zázračné látky vydělávaly i další firmy, navzdory skutečnosti, že někteří odborníci byli vůči jejím účinkům už dříve skeptičtí. Jedna z největších farmaceutických firem světa Glaxo SmithKline roku 2008 koupila za 720 milionů dolarů společnost Sirtris, která se zabývala přípravky proti stárnutí založenými na využití resveratrolu.

 

Rasistické spiknutí

Past sklapla roku 2008, kdy na University of Connecticut přišlo anonymní udání tvrdící, že Dipak Das výsledky svých pokusů falšuje. Začalo intenzívní vyšetřování, na jehož konci byla obsáhla zpráva, která konstatovala, že podvody začaly už roku 2005. Pan profesor rozděloval práci tak, aby členové týmu neměli možnost vidět, jak se s výsledky jednotlivých experimentů nakládá dál. Jiné pokusy raděj dělal sám, v době, kdy v laboratoři nikdo jiný nebyl.

Některé podvody přitom byly dost prostoduché: vyšetřovatelé například ve výzkumných pracích objevili obrázky, na nichž byl kýžený efekt přimalován pomocí Photoshopu. University of Connecticut tak přišla o státní grant ve výši 890 000 dolarů a musela se zřeknout i dalších externích příjmů. Ani tím to ale neskončilo: své vlastní vyšetřování případu zahájil i U.S. Office of Research Integrity (ORI) - úřad, který dohlíží na etiku výzkumu a vyšetřuje případné přestupky. A pohotovost už mají i právníci obou zúčastněných stran.

Dipak Das se zřejmě rozloučí se svým místem na University of Connecticut i v redakčních radách, ale nehodlá se vzdát bez boje. Své propojení s firmou vyrábějící Longevinex popírá a tvrdí, že ví, kdo ho udal - má jít o práci člena jeho týmu "který byl vždy potížista" a chce se mu pomstít. Naznačuje také, že celá aféra má rasový motiv: jde o spiknutí proti indickým vědcům pracujícím na amerických vysokých školách.

"Vyšetřovací zpráva obsahuje nepodložená tvrzení, která mohu snadno vyvrátit," říká Dipas Dak v prohlášení pro média. "Je důkazem předsudků, které univerzita má proti indickým výzkumníkům."

res4a

 

obr: Potravinový doplněk Longevinex firmy Resveratrol Partners, s níž byl Dipak K. Das ve spojení

 

Firma Resveratrol Partners k případu svolala tiskovou konferenci, Profesor Das, po kterém novináři toužili nejvíc, na ní ale nebyl. Údajně odjel do Indie, kde má přednášky. Ten ale mezitím zaslal médiím prohlášení, že se stahuje do ústraní, protože v důsledku štvanice proti jeho osobě ho ranila mrtvice. Výrobci Longevinexu pak alespoň prohlásili, že ve vyšetřovací zprávě University of Connecticut našli četné nesrovnalosti, které dokazují, že jde o snahu pošpinit pověst Dipaka Dase.

"Naše firma nemá žádný zájem ovlivňovat výsledky vědeckých prací, ani je nesponzoruje," prohlásil William Sardi, jeden z vedoucích pracovníků Resveratrol Partners.

Nejistota zavládla i mezi vědci pracujícími na štědře sponzorovaném výzkumu resveratrolu v jiných laboratořích, navenek však zachovávají klid.

"Nemyslím si, že aféra bude mít vliv na další výzkum resveratrolu," domnívá se David Sinclair, který se touto látkou zabývá na Harvard Medical School. "Existuje velké množství dalších prací prokazujících příznivé účinky jeho podávání na zvířatech. Jejich celkové výsledky nebudou zpochybněny, ani kdyby se ukázalo, že malá část tohoto výzkumu neproběhla regulérně."

Jiní komentátoři ale naopak upozorňují, že aféra resveratrol nejspíš je jen vrchol ledovce. Podle nich je ovlivňování vědců potravinářskou a farmaceutickou lobby běžné - a Dipak Das jen měl smůlu, nebo ztratil obezřetnost.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny - Víkend

 

res5

obr: Podvody profesora Dase nic nemění na tom, že červené víno je zdravé...

Komentáře   

#1 Ing. ondrej repa 2015-01-20 07:15
Veda len potvrdzuje starý známy recept na dlhý a spokojný život,,, "Ženy, víno spev"

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack