Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

První let soukromé kosmické lodi

spaceshiptwo, VSS Fnterprise, Virgin Galactic    Soukromá kosmická loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic uskutečnila 15. července v poušti Mojave v Kalifornii první ze série pilotovaných testovacích letů. Při letu trvajícím 6 hodin a 12 minut byla loď po celou dobu pevně spojená s mateřským letadlem WhiteKnightTwo. Na palubě kosmického stupně byli dva piloti, nosič měl tříčlennou posádku. Současně probíhal také test pozemních systémů.

    Představitelé společnosti Virgin Galactic po přistání poblahopřáli celému týmu a konstatovali, že cílů testu bylo dosaženo. Tento let byl celkem třetí, při předešlých však byl kosmický stupeň SpaceShipTwo bez posádky. První společný let spojených strojů se uskutečnil letos v březnu. Samotný mateřský nosič - dvoutrupové letadlo WgiteKnightTwo - už má za sebou 33 testovacích letů.

     Po úspěšném ukončení zkoušek by SpaceShipTwo měla začít létat s turisty po suborbitální dráze na hranice vesmíru. Při kosmických letech bude nosič WhiteKnightTwo (v anglických textech se pro něj používá i termín "mateřská loď") sloužit jako první stupeň a vynese SpaceShipTwo do výšky 15 200 metrů. Tam se kabina oddělí, zapálí hybridní raketový motor a s šesti turisty na palubě na několik minut dosáhne hranice kosmického prostoru.

 

   Letenka za 200 tisíc dolarů 

   Pasažéři, kteří za letenku zaplatili 200 000 dolarů, si tak na krátko užijí stav beztíže a pohled na Zemi z vesmíru. SpaceShitTwo pak po klouzavém letu přistane na letišti podobně jako raketoplány SpaceShuttle. Turistické kosmické lodi budou startovat a vracet se na speciální kosmodrom Spaceport America vybudovaný v Novém Mexiku.

spaceshiptwo, whiteknighttwo, Virgin Galactic

 

obr: SpaceShipTwo v závěsu mezi trupy letounu WhiteKnightTwo při testovacím letu, Foto: Virgin Galactic

 

     Kosmický systém SpaceShipTwo není schopný dosáhnout orbitální dráhy, podle některých zpráv však představitelé Virgin Galactic uvažují o projektu SpaceShipThree, který by orbitální lety umožňoval.

    První ze série suborbitálních turistických lodí SpaceShipTwo, která nyní proděláv testy, již dříve dostala jméno VSS Enterprise podle kosmické lodi z populárního televizního sci-fi seriálu Star Trek. Celkem plánuje Virgin Galactic postavit pět těchto strojů. I pro druhý už má společnost jméno: Voyager, další na svůj křest teprve čekají. Mateřský stroj WhiteKnightTwo se jmenuje Eve.

 

 

 

 

Soukromá kosmická loď SpaceShipTwo - základní údaje

 celková délka: 18,3 m

rozpětí křídel: 12,8 m

výška včetně svislé ocasní plochy: 4,5 m

délka kabiny: 3,66 m

průměr kabiny: 2,28 m

výška oddělení od nosiče: 15 200 m

maximální výška letu: 110 000 m

maximální rychlost: 4200 km/h

posádka: 2

pasažéři: 6

 

 První stupeň - letoun WhiteKnightTwo

délka: 23,7 m

rozpětí: 42,7 m

výška: 7,62 m

motory: 4krát Pratt and Whitney PW308

 

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny

Tento text je volný k libovolnému použití, pokud k němu bude připojena poznámka "Převzato z www.novakoviny.eu"

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack