Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

V Praze bude mezinárodní astronautický kongres

iac 2010 Prague, Mezinárodní astronautický kongresAstronauté, kosmonauté a další lidé, kteří mají co do činění s cestami do vesmíru, se sejdou na 61. Mezinárodním astronautickém kongresu IAF, který se uskuteční v Praze ve dnech 29. září až 1. října. Praha se tak nakrátko stane hlavním městem výzkumu vesmíru. Podrobnosti o kongresu najdete v pokračování  článku.  

 Přípravy začaly před rokem

 Už před  v červnu loňského roku se v Praze sešlo několik astronautů a kosmonautů z USA, Ruska, Kanady a Evropské kosmické agentury - zástupců Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů (ASE), aby dojednali detaily 61. Celosvětového kongresu ASE.

iac 2010, astronaut"Do Prahy na kongres IAF přijede přibližně 50 astronautů a kosmonautů z celého světa, včetně Číňaů," oznámil při té příležitosti bývalý československý kosmonaut Vladimír Remek. "V rámci kongresu budou kosmonauté vyjíždět od škol po celé republice a pořádat prezentace pro žáky a učitele na školách."

"Kongresy jsou místem vzájemného setkávání astronautů s předními osobnostmi, vědci, lékaři, průmyslníky a učiteli," říká se v oficiálních materiálech ASE.

O kongresu

Asociace ASE byla založená roku 1985 jako exkluzivní dobrovolná organizace astronautů a kosmonautů z celého světa. Jejím cílem je jak podpora zájmu nejširší veřejnosti o kosmické lety, tak i rozvoj poznání vesmíru. Celosvětové kongresy ASE představují prestižní záležitost, kterou podporují političtí představitelé, panovnické rody i čelní podnikatelé.

Mezinárodní astronautický kongers (IAC) pořádá každoročně Mezinárodní astronautická federace (IAF), která má 1200 členů ze 77 zemí světa, společně s Mezinárodní akademií astronautiky (IAA) a Mezinárodním institutem vesmírného práva (IISL). Hostitelským státem je vždy země jednoho z členů IAF. Kongresu se obvykle zúčastní 1200 až 2000 osob. Ve výstavních plochách s rozlohou až 2000 čtverečních metrů je při tom prezentován především kosmický výzkum a související průmysl. Témata technických sekcí sahají od psychologie chování lidí ve vesmíru, přes gravitaci a základní fyziku, průzkum vesmíru a možnosti přežití v něm, až po malé satelity, kosmické struktury, pohony, a robotická vozítka.

Podrobné informace o kongresu (v angličtině) najdete na http://www.iac2010.cz

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny. Text je volný k libovolnému použití, pokud uvedete zdroj a webovou adresu www.novakoviny.eu.

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack