Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Sonda vyfotografovala na kometě kráter vytvořený lidmi

komet1

V pondělí 14. února sonda Stardust zblízka fotografovala kometu Tempel-1. Podařilo se při tom získat kvalitní snímky kráteru, který tu vytvořil projektil vystřelený před několika lety z jiné sondy. S výsledky experimentu včera NASA seznámila novináře na tiskové konferenci.

Sonda se ke kometě přiblížila až na 175 kilometr?, což bylo ještě o několik desítek kilometrů méně než se předpokládalo. Pořídila při tom 72 snímků s vysokým rozlišením. Vědce nejvíc zajímala oblast, kam roku 2005 dopadl projektil sondy Deep Impact, který vymrštil materiál komety, aby bylo možné zkoumat jeho vlastnosti. Vznikl tak kráter o průměru přibližně 100 až 150 metr?.

 

Na fotografiích pořízených v pondělí chtějí planetologové zkoumat, jak se místo exploze za těch pět let změnilo a co to vypovídá o složení komet. Protiletecká dělostřelba "Tempel-1 je už druhá kometa, ke které se Stardust během své cesty vesmírem přiblížila, přesto byla i tentokrát mise stoprocentně úspěšná," řekl vedoucí vědeckého programu Joe Veverka z Cornell University. Našli jsme tu mnoho věcí, které jsme nečekali."

 

Protiletecká palba

Data vyslaná přístroji sondy ukázala, že při přiblížení proletěla oblakem částic, z nichž některé pronikly jejím ochranným pláštěm. "Většinou šlo o běžný kometární prach, byly mezi ním ale i větší chuchvalce a docela velké hroudy," uvedl na tiskové konferenci NASA Don Brownlee z University of Washington. "Připomínalo to mise bombardérů B-17 během druhé světové války, jejichž posádky musely čelit palbě protiletadlového dělostřelectva." Přesto Stardust své úkoly splnila. Jediným problémem bylo zpoždění při přenosu získaných dat. komet2Vědci na snímky netrpělivě čekali protože po srážce v roce 2005 nebylo možné její následky detailně vyhodnotit kvůli prachu. Drtivý úder

 

obr: Kometa Tempel-1 zblízka s vyznačeným místem srážky z předešlé mise. Foto: NASA

 

"Snímky ukazují, že kráter vytvořený sondou Deep Impact je vyplněný sypkou hmotou a má malý středový vrcholek, což naznačuje, že část vymrštěného materiálu dopadla zpět na místo srážky," vysvětluje Peter Schultz z Brown University. "Dokazuje to, že jádro téhle komety je křehké a nepříliš pevné."

 

Drtivý úder

Poznatek je důležitý nejen z hlediska vědy, ale i jako příspěvek do diskuse o tom, jak by bylo možné odvrátit případnou hrozbu srážky Země s kometou. Dvojitá mise sond Stardust a Deep Impact tak může být prvním dějstvím scénáře, který se zatím objevoval jen ve sci-fi filmech jako Drtivý úder nebo Armagedon. Sonda Stardust je na cestě vesmírem od února roku 1999 a za tu dobu uletěla 5,6 miliard kilometrů. Nyní se nachází ve vzdálenosti 336 milionů kilometrů od Země. Poslání výpravy v ceně 300 milionů dolarů tím končí, vědecký program mise ale bude pokračovat analýzou snímků a dalších dat vyslaných z okolí komety.

Jan A. Novák

komet3

obr: Tempel-1. Jádra komet jsou zřejmě křehká a nepříliš pevná. Foto: NASA

You have no rights to post comments

 
Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack