Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Endeavour se chystá na poslední let

endeav1

Pokud vše půjde dobře, tak v pátek 29. dubna se do vesmíru naposledy vydá raketoplán Endeavour. Jeho velitel Mark Kelly bude mít při startu o jednu starost víc: mezi diváky bude na kolečkovém křesle také jeho manželka Gabrielle Giffordsová. Kongresmanka za Arizonu přesvědčila lékaře, že cestu na floridský kosmodrom zvládne i navzdory vážnému střelnému poranění mozku, které jí v lednu způsobil šílený atentátník.

Na tiskové konferenci 26. dubna k tomu Kelly řekl: "Je skvělé vidět, že Enterprise je připravená. A jsem šťastný, že moje žena bude moci být na startu."

Hlavní důvod zájmu o kosmickou misi STS-134 ale je jiný. Půjde o poslední let raketoplánu Endeavour a předposlední let celého programu Space Shuttle. V podstatě jde o začátek loučení s americkou astronautikou, protože náhrada za raketoplány je v nedohlednu.

 

S Krtečkem na oběžnou dráhu

Endeavour byl do flotily amerických kosmických raketoplánů Space Shuttle zařadil jako poslední - představoval náhradu za stroj Challenger ztracený při havárii v lednu 1986. Jméno dostal po lodi HMS Endeavour, na níž se plavil slavný britský mořeplavec James Cook. Do vesmíru se tento raketoplán poprvé podíval v květnu 1992 při misi STS-49, jejímž hlavním posláním bylo snést z oběžné dráhy zpět na Zemi poškozený telekomunikační satelit Intelsat VI.

endeav2Od té doby absolvoval Endeavour 24 výprav, mezi nimiž nechyběly servisní mise k Hubbleově kosmickému teleskopu, experimenty s orbitální laboratoří Spacelab, ale především doprava dílů na stavbu Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

 

obr: Endeavour na rampě. Foto: NASA 

 

To je také hlavní náplní jeho poslední, pětadvacáté cesty do vesmíru. V jeho nákladovém prostoru bude mimo jiné také zařízení AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer) určený pro fyzikální výzkum a platformu ExPRESS - modul pro provádění vědeckých experimentů vně stanice. A k tomu samozřejmě zásoby a materiál.

Poslední let Endeavour potrvá dva týdny, posádka bude šestičlenná. Evropskou kosmickou agenturu v ní zastupuje italský astronaut Roberto Vittori. Za Českou republiku se mise účastní plyšová figurka populárního Krtečka, kterou sebou slíbil vzít letový specialista Andrew Feistel. Dostal se k němu přes svou ženu, která je zčásti českého původu. Ze stejného důvodu měl Feustel při své kosmické cestě roku 2009 (STS-125) sebou Nerudovy Písně kosmické.

 

Takovou loď už nikdo nepostaví

Lety raketoplánů Space Shuttle mají pro Američany (ale i pro všechny příznivce astronautiky) stále trpčí příchuť - a ani STS-134 nebude výjimkou. Platí pro ně zřejmě totéž, co bylo kdysi proneseno v souvislosti s tzv. čajovými klipry, posledními nejrychlejšími, nejkrásnějšími a největšími plachetnicemi, které se zrodily už za éry parníků: takovou loď už nikdy nikdo nepostaví.

endeav3Raketoplány jsou největším, nejkomplikovanějším, nejkrásnějším,  ale také nejkontroverznějším pilotovaným kosmickým dopravním prostředkem.

 

obr: Pohled do kokpitu. Foto: NASA 

 

Program Space Shuttle původně vznikl jako součást strategie hvězdných válek, kde měly kosmické letouny sloužit pro dopravu a údržbu těžkých komponent na oběžné dráze. I proto se při návrhu příliš nešetřilo – a navzdory předešlému ujišťování nebyl provoz těchto opakovaně použitelných orbitálních prostředků ani levný, ani bezpečný. Naopak, dvě tragické havárie vrhly na celý program temný stín.

O tom, že Space Shuttle bude třeba nahradit, věděli Američané dlouho. Výsledkem této snahy byl návrat ke klasickým lodím na způsob lunárního Apolla a projekt Constellation - univerzální kosmická stavebnice určená pro pilotované lety na oběžnou dráhu, k Měsíci i k Marsu. Barack Obama však už rozjetý program bez náhrady zrušil. Zůstala z něj jen pilotovaná loď Orion, zcela nesmyslně však překoncipovaná na záchranný člun pro ISS.

Do vesmíru ještě v létě poletí raketoplán Atlantis při misi STS-135 a tím celý program Space Shuttle skončí. Američané se do vesmíru dostanou jen na ruských lodích Sojuz. Představa, co raketoplány nahradí, zatím neexistuje - pouze mlhavé přísliby trpasličích lodí nabízených soukromými výrobci, například Dragon společnosti SpaceX. Jejich dokončení a certifikace pro cesty s lidmi na palubě však jsou v nedohlednu.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny/iHned

endeav4

You have no rights to post comments

 
Joomla Extensions at JoomlaShack