Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

NASA tiše probudila Orion

orion1

Programu Space Shuttle zbývají už jen týdny jeho dlouhé a dramatické kariéry: raketoplán Atlantis stojí na rampě 39A Kennedyho kosmického střediska a přípravy pokračují tak, aby finální let mohl začít 8. července. Další budoucnost amerického pilotovaného kosmického programu je doslova ve hvězdách - není ale pravdou často opakované tvrzení, že kosmická agentura NASA žádnou loď nevyvíjí. Poněkud stranou pozornosti médií běží program nazvaný Multi Purpose Crew Vehicle (MPCV - Mnohoúčelová pilotovaná kabina), který by měl jednou raketoplány nahradit.

 

"Práce na tepelném štítu kabiny MPCV pokročily natolik, že na pozemním testovacím pracovišti firmy Lockheed Martin mohou začít pozemní testy," říká tisková zpráva NASA z počátku června. "Ty prověří schopnost lodě ochránit posádku při průletu atmosférou během návratu z misí do vzdáleného vesmíru."

orion2

 

obr: Vnitřní uspořádání kabiny Orion. Kresba: NASA

 

Na rozdíl od svých okázalých zpráv o jiných, často méně významných podnicích, je však NASA v informování o MPCV překvapivě skoupá.

"Vyvíjíme dopravní systém pro mise do vzdáleného vesmíru, které budou trvat až 6 měsíců," oznámila americká kosmická agentura 24. května letošního roku. Jak ale bude tato loď vypadat? Administrántor NASA Charles Bolden toho dne víc naznačil než prozradil: "Pro dlouhé výpravy za nízkou oběžnou dráhu Země (LEO - Low Earth Orbit) připravujeme dopravní systém, jehož základem se stane již dříve vyvíjená loď Orion. Ve vývoji bude pokračovat společnost Lockheed Martin Corp. pod názvem Multi Purpose Crew Vehicle. Velký důraz klademe také na vývoj těžkých raketových nosičů pro tento systém."

Jinými slovy: program Orion - Constellation, který prezident Obama nedávno okázale zrušil, poběží dál - jen pod jiným jménem. To je zřejmě i důvod, proč se NASA tímto významným krokem raděj příliš nechlubí.

 

Apollo, které bralo anabolika

Kosmická loď Orion jako součást kosmického dopravního systému Constellation vznikla z iniciativy prezidenta George Bushe prá návrat Američanů na Měsíc a pilotovanou výpravu k Marsu. I proto musel být program novým prezidentem hlasitě zrušen a pak plíživě obnoven. Nic lepšího totiž USA v dohledné době dohromady nedá - tím spíš, že Constellation už pohltil miliardy dolarů. A není to špatný systém - vychází ostatně z úspěšného lunárního programu Apollo.

orion3

 

obr: Orion se blíží k dalšímu modulu kosmické lodi - zatím jen na kresbě NASA. Planeta dole nápadně připomíná Mars... 

 

"Orion si můžete představit jako Apollo, které bralo anabolika, " vyjádřil základní filosofii vývoje nové kosmické lodě někdejší administrátor NASA Michael Griffith.

Orion původně označovaný jako CEV (Crew Exploration Vehicle) byl zamýšlen jako součást stavebnicového systému Constellation (Souhvězdí), které se mělo stát páteří pilotovaných výprav do vesmíru v režii americké kosmické agentury NASA. Jeho jednotlivé varianty umožnily sestavit kombinaci pro jakoukoliv cestu lidí za hranice atmosféry Země - od návštěv Mezinárodní kosmické stanice ISS, přes dopravu lidí a nákladů pro Měsíc, až po objevitelskou misi na Mars.

Základní ideou systému Constellation je jednoduchost a relativně nízké náklady na vývoj i stavbu. NASA se proto v mnoha ohledech vrátila ke kosmické lodi Apollo a nosné raketě Saturn V, které sehrály tak slavnou a úspěšnou roli v lunárním programu z 60. a 70. let. Projevilo se to nejen nápadnou podobou mezi Orionem a Apollem, ale také motory J-2X v nosných raketách Ares. Jde totiž v podstatě jen o vylepšené jednotky J-2, které vynášely do vesmíru lunární raketu Saturn V navrženou kdysi Wehrnerem von Braunem.

 

Dvěma raketami

Systém Constellation počítal s používáním dvou raketových nosičů. Jeden je určený pro dopravu vlastní velitelské lodi s posádkou (Ares I) a má na nízkou oběžnou dráhu vynést náklad okolo 25 tun. Druhý (Ares V) je určen pouze pro náklady a na stejnou "destinaci" dopraví až 130 tun. Teprve tam by došlo k pospojování velitelské lodi s dalšími prvky systému. Čísla I a V přitom evokují označení nosných raket Saturn známých z lunárního programu Apollo.

orion4

 

obr: Orion - celá sestava se záchrannou věží (nahoře) a servisním modulem (dole). Kresba: NASA

 

 

Nosné rakety Ares I a V byly navrženy tak, aby co nejvíce vycházely z již hotových technologií, takže vývoj a stavba budou relativně levné. První stupeň Ares I tvoří pětisegmentový motor na pevné palivo odvozený z pomocných startovacích motorů raketoplánu Space Shuttle. Druhý stupeň má již zmíněný motor J-2X na kapalný vodík a kyslík. Na něm je připevněna vlastní loď, která bude při startu opatřena záchrannou raketou pro případ havárie.

"Nákladní" raketa Ares V vznikla podobnou cestou. Základem prvního stupně je zvětšená palivová nádrž z programu Space Shuttle s pěti motory RS-68 na zádi a dvěma přídavnými motory na tuhé palivo na bocích. Jde tedy vlastně o téměř shodnou kombinaci, jakou používají současné raketoplány.

Druhý stupeň Ares V je shodný s Ares I. Celý tento těžký nosič je vysoký přibližně 120 metrů, je tedy rozměry srovnatelný se Saturnem V z programu Apollo. Může k velitelské lodi na oběžné dráze dopravovat vše potřebné pro specifické cíle každé mise: servisní moduly, zásoby a pohonné hmoty, lunární modul, moduly a díly pro stavbu základny na Měsíci i prvky soulodí, které by se vydalo k asteroidům nebo na Mars.

Těsně před zrušením programu se NASA podařilo předvést úspěšný test prvního stupně Ares I. Zda se agentura k této koncepci vrátí, zatím nesdělila - ve skutečnosti ale nemá moc na výběr. Variantou by by mohlo být jen použití jiných již existujících těžkých raket, které však nejsou certifikovány pro lety s lidmi.

 

Nejistá budoucnost

Mnohem lépe se dá odhadnout, jak bude vypadat loď MPCV. U ní se totiž podařilo Obamův odpor zlomit nejdříve a brzy po zastavení programu byl vývoj obnoven, byť zpočátku jen jako záchranného člunu pro Mezinárodní kosmickou stanici.

orion5

 

obr: V současnosti probíhají testy tepelného štítu kabiny. Foto: NASA

I když koncepce Orionu se Apollu navenek velmi podobá, rozdíly tu jsou. Loď bude čtyřmístná, místo kyslíko-vodíkových palivových článků dodají elektrickou energii bezpečnější solární panely. Loď je v poměrně pokročilém stádiu vývoje, jedním z posledních úspěchů bylo otestování raketového motoru, který by zachránil astronauty v případě havárie při startu.

Zatímco v případě Orionu-Constellation se s prvním letem počítalo okolo roku 2015, dnes už termíny nikdo raděj nevyhlašuje. Totéž platí i o cílech: zatímco původně to byl Měsíc a pak Mars, dnes se pouze mluví o "vzdáleném vesmíru" a naznačuje, že by mohlo jít o některý z asteroidů. V časech, kdy Čína buduje vlastní kosmickou stanici a otevřeně mluví o Měsíci, to ovšem není nic moc.

Jisté je zatím jen to, že politické hrátky kolem rušení a obnovování pilotovanou programu americkou astronautiku těžce poškodily. A není vyloučeno, že i MPCV je jen dalším takovým gestem, které má napravit pošramcenou reputaci Baracka Obamy.

Jan A. Novák 

 Psáno pro Hospodářské noviny

 

přílohový text: 

Orion: základní údaje

průměr: 5,5 m

celková hmotnost: 25 t

palivo: kapalný metan

okysličovadlo: kapalný kyslík

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack