Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Velké ucho možná slyšelo mimozemšťany

   Už bezmála půl století pátrají pozemské radioteleskopy po vysílání jiných civilizací - a největším argumentem proti pokračování výzkumu je, že se nepodařilo žádný umělý signál ulovit. Jenže to možná není tak docela pravda.

 

   "Vůbec jsem v tu chvíli nepřemýšlel - byla to nejpodivnější věc, jakou jsme do té doby zachytili," vzpomínal později na událost, která možná má historický význam, její účastník radioastronom Jerry Ehman. "A tak jsem v prvním radostném vzrušení to místo záznamu zakroužkoval a na okraj připsal výkřik WOW!"

Co se tehdy odehrálo?

 WOW!

Na kalendáři byl 15. srpen 1977, když se Jerry Ehman pustil do rutinní kontroly záznamů radioteleskopu zvaného Big Ear (Velké ucho) umístěného v Delaware. Ten patřil Ohio State University a už několik let hledal mimozemské civilizace v rámci projektu SETI (Earch for Extraterrestrial Intelligence). A toho dne vědec náhle na pásu papíru spatřil skupinu značek, která mu vyrazila dech.

 

 

 obr:  Big Ear

Foto:¨

Ohio State Univ, 

 

 

 "Signály zachycené naším radioteleskopem Velké Ucho tehdy zpracovával počítač na papírový pás ve sloupcích, z nichž každý představoval sílu signálu v určitém rozmezí vlnových délek vysílání," objasňoval později Ehman. "Vždy stačila čísla 1 až 9, pokud by ale intenzita překročila tyto běžné hodnoty, měl počítač ještě k dispozici písmena podle pořadí v abecedě. To, že se při vyhodnocení signálu WOW! dostal až ke "Q" a "U" dokládá výjimečnost případu."

   Podle výkřiku, který Jerry Ehman na pás připsal, případ vsoupil do historie jako signál WOW! Záznam byl opravdu podivný. Signál s délkou vlny blízkou 21 centimetrům odpovídal představám astronomů o frekvenci, na které je nejvýhodnější realizovat pokusy o spojení s cizími inteligencemi. Zjevně vypadal jako umělý, přitom nepocházel z pozemského zdroje a byl téměř třicetkrát silnější než běžné pozadí radiového šumu vesmíru. Ve směru, odkud dorazil, nebylo žádné známé těleso sluneční soustavy. Mnohé nasvědčovalo tomu, že depeše přišla v podobě úzce směrovaného paprsku z velmi vzdálených končin vesmíru.

  Výkřik z neznáma

Signál WOW! trval pouhých 72 vteřin a během jeho příjmu teleskop mířil do těch míst oblohy, kde se nachází souhvězdí Střelce. Velké ucho se nemůže natáčet, příjem tedy mohl ustat proto, že zdánlivý pohyb oblohy posunul zdroj z jeho zorného pole. Na souhvězdí Střelce proto zamířily další radioteleskopy - nic zvláštního už ale nezachytily.

   "Nejdřív jsem se domníval, že šlo o pozemské vysílání, které se ve vesmíru odrazilo od úlomku nějakého tělesa," řekl jeho objevitel. "Čím déle jsem ho ale studoval, tím víc sílilo moje přesvědčení, že je opravdu mimozemského původu."

 obr.: Představa vzdálené planety podobné Zemi.

Kresba: NASA

 

 

 

 

   Zůstává otázka, proč by se neznámá civilizace ozvala jen jednou a to ještě na pouhých 72 vteřin. Někteří vědci soudí, že záhadný zdroj možná ve skutečnosti vysílal déle (nebo dokonce stále vysílá), ale že nějaké fyzikální příčiny jej nakrátko zesílily. Připomínají jev známý jako gravitační čočka, kdy průchod světla kolem hmotné hvězdy nebo galaxie vede k zesílení nebo zdvojení obrazu velmi vzdálených objektů. Podobný efekt mohl postihnout i vysílání WOW! Jiní se domnívají, že vysílač rotoval nebo se jinak pohyboval a úzký svazek elektromagnetických vln zasáhl Zemi jen náhodně.

   V každém případě se příjem už nikdy nepodařilo zopakovat. A protože věda bere na vědomí jen to, co je možné za přesně stanovených podmínek znovu ověřit, signál WOW! nebyl uznán za důkaz existence jiných civilizací. Vědci se ale nevzdávají a připravují projekty, které by daly prokazatelnější výsledky.

 

Psáno pro časopis Meditace

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack