Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Samota oslabuje imunitu stejně jako stres

samota1

Poslední vědecké výzkumy ukazují, že samota je stejně nebezpečná jako stres. Badatelé z Ohio State University zveřejnili zprávu dokazující, že sociální izolace ovlivňuje imunitní reakce organismu, což vede ke zvýšenému riziku výskytu mnoha závažných onemocnění.


"Z naší práce zřetelně vyplývá, že nízká kvalita sociálních vazeb má za následek zhoršení zdravotního stavu a zvýšení úmrtnosti, " konstatovala Lisa Jaremka z Institutu behaviorální medicíny na Ohio State University. "To víme už delší dobu, nyní se však zaměřujeme na výzkum konkrétních mechanismů toho, jaké jsou mechanismy působení pocitu osamělosti a společenské izolace na imunitní systém."

Vědci ve své výzkumné zprávě uvádějí, že neuspokojivé sociální vazby a pocit společenské izolace v organismu fungují stejným způsobem jako stres. Umožňují všudypřítomným virům (zejména herpetickým) zvýšenou aktivitu, na kterou organismus reaguje vyšší produkcí určitých bílkovin, které se jinak v organismu vyskytují při chronických zánětlivých onemocněních. Ty zase vedou k vyššímu výskytu koronárních onemocnění, diabetu druhého typu, artritidy a Alzheimerovy choroby. Urychlují také příznaky stárnutí organismu.

"Podařilo se nám bezpečně prokázat, že osamění účinkuje stejným způsobem jako stres, tedy že je vlastně plnohodnotným stresovým faktorem," uvedla Lisa Jaremka. "Zkoumali jsme při tom i vliv dalších faktorů, jako je kvalita spánku, věk, nebo celkový zdravotní stav, ale odezva na osamělost byla vždy stejná."

Jan A. Novák

Psáno pro www.i60.cz

samota2

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com