Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Do světa ticha ve žluté ponorce

Vžít se do role kapitána Nema nebo některého ze slavných ponorkových es druhé světové války dnes může každý - tedy alespoň pokud je zrovna na Kanárských ostrovech a v peněžence má navíc asi tak 50 eur. Právě tolik totiž stojí výlet pod hladinu ve žluté ponorce společnosti Submarine Safaris, která provozuje své podmořské čluny na ostrovech Tenerife a Lanzarote.

Kanárské ostrovy jsou v současnosti pro Čecha asi nejdostupnějším místem, kde se může svézt v ponorce. Pak je k dispozici ještě přibližně stejně dostupný Eilat v Izraeli, nebo egyptská Hurghada, zatímco na jiných relativně blízkých lokalitách (Malta, Malorca) pokusy o toto podnikání už dřív odumřely. Mnohem lépe se turistickým podmořským člunům daří na Havaji a jiných místech v Tichomoří s korálovými útesy, nebo mnoha lodními vraky, to je ovšem pro našince přece jen trochu z ruky.

 Podmořský únik z betonového ráje

Ponorka na Tenerife si na nezájem turistů rozhodně nemusí stěžovat. Místa na palubě je třeba rezervovat předem i mimo období největšího náporu turistů - a to raděj hned na začátku pobytu, abyste se s dovolenou do volných termínů strefili. Zvlášť pokud jste si na Tenerife vyhradili jen týden. Rezervace lodního lístku je ale možná také ještě před odjezdem z domova na webu společnosti Submarine Safaris.

Ponorka má přístav v San Miguel, není však nutné tuto poněkud odlehlou lokalitu hledat. Z turistických megasídlišť na jihu Tenerife sem totiž zájemce o podmořská dobrodružství svážejí autobusy společnosti. Pokud jste ovšem zvolili k pobytu na tomto jinak kouzelném ostrově méně exponované místo, většinou vám nezbude, než se na některou ze zastávek tohoto autobusu dopravit ve vlastní režii. Naštěstí na ostrově funguje jak dobře zorganizovaná veřejná doprava, tak hustá síť autopůjčoven.

A tak jednoho dne sedíme na domluveném místě obřího turistického komplexu Los Cristianos, které si rozlohou i betonovými půvaby nijak nezadá z pražským Jižním Městem, a pozorujeme zdejší život. Pulsuje mezi pláží, hotely, diskotékami, tržišti, erotickými kluby a také lékařskými ordinacemi, protože nezanedbatelná část klientely je v pozdně seniorském věku. Zatímco vyhlížíme autobus společnosti Submarine Adventures, ze stanoviště odjíždějí sběrná vozidla za jinými atrakcemi tohoto prefabrikovaného ráje, především aquaparky, lodními výlety a svéráznými zoologickými zahradami. Ostatně ani ponorka není nic jiného, než jeden ze způsobů, jak na chvíli uniknout z prostředí, které se zas tak moc neliší od velkoměstských sídlišť.

 Plavidlo za milion eur

Autobus společnosti Submarine Safaris se přehlédnout nedá - na jeho boku je vymalovaná obrovská žlutá ponorka jako živá. Objedeme s ním ještě pár dalších zastávek, následuje kus jízdy po dálnici, při které průvodce odříkává první informace o ponorce. Náš cíl San Miguel má díky velkému golfovému hřišti a jachetnímu přístavu ambice stát se jedním z nejluxusnějších míst ostrova, zatím je to ale spíš jedno velké staveniště. Dojíždíme až na konec betonového mola před malý bar a obchod s podmořskými suvenýry. Hrníčky, trička, propisovačky s obrázkem ponorky, pro náročnější snad jen DVD o podmořském člunu. Ten je zatím ještě na moři s předešlou dávkou turistů.

Konečně se ponorka objevuje u vjezdu do přístavu - žlutý trup sotva vyčnívající na hladinu a na něm malá velitelská věž. Nechybí ani cosi jako periskop, ve skutečnosti krátký stěžeň s vodotěsnými televizními kamerami vyčnívající z věže. Po krátkém manévrování bizarní plavidlo přirazí ke břehu a turisté vystupují dvěma průlezy na palubě.

Konečně přicházíme na řadu. Cesta do útrob podmořské lodi vede po strmém schodišti, uvnitř to ale kupodivu vyhlíží docela příjemně. Dvěma řadami velkých kruhových oken na bocích sem vniká modravé světlo filtrované vodou. U každého jsou dvě nízké sedačky pro pasažéry, navíc navíc obrazovka se záběrem vnější vodotěsné televizní kamery umístěné na věži ponorky a displeje ukazující hloubku, vzdálenost od dna i teplotu vody. Další ještě větší panoramatické okno je na přídi před stanovištěm pilotů a na zádi nad pouzdry motorů s lodními šrouby. Kolem se prohánějí hejna stříbrných ryb. Po klaustrofobii ani stopy - v trupu je ostatně mnohem víc místa, než v turistické třídě dopravních letadel. Určitá omezení ale existují: posádka například nerada vidí přecházení po lodi.

Pak se dvojice lodních šroubů za zadním oknem roztočí a ponorka odrazí od mola. Zatímco vyplouváme z přístavu doprovázeni servisním člunem, z reproduktorů v několika jazycích zní bezpečnostní pokyny a podrobnosti o našem plavidle.

Loď se sice smí s lidmi na palubě potopit až do šedesátimetrové hloubky, naše cesta ale povede pouze do přibližně pětadvaceti metrů. Kromě lodních šroubů na zádi tu jsou ještě další čtyři v šachtách uvnitř trupu pro přesné manévrování. Stotunové plavidlo typu Mark III postavili ve Finsku v loděnicích Mobimar Ltd., registrované je v Antverpách a společnost za něj dala milion eur. Řídí jej dva piloti, kromě toho je na palubě ještě průvodce. Stejná je i turistická ponorka operující na Lanzarote. Na Kanárských ostrovech působí společnost Submarine Safaris od roku 1997.

 Na dně

Nebýt displeje vnější kamery, tak ponoření pod hladinu téměř ani nezaregistrujeme. Brzy se objeví jednotvárné písčité dno. Průvodce upozorňuje na černé vlnící se stužky, které z něj vyčnívají. Jde o druh úhořů přizpůsobených usedlému životu. Obvykle se při vyrušení rychle zatahují do písku, ponorka je ale zjevně nevyvádí z míry, a tak si podivné ryby můžeme prohlédnout zblízka.

V pětadvacetimetrové hloubce se lodní šrouby zastavily a podmořský člun jemně dosedl na dno. Začíná hlavní bod programu - za okny se objevují potápěči z doprovodného člunu a krmí ryby. Postavy v neoprenových oblecích chvílemi téměř mizí v reji stříbřitých těl. Z větších druhů tu jsou především rejnoci, jejichž chování se moc neliší od žebrajících psů. Chobotnice slibované v prospektech se tentokrát nedostavily, tak kolem oken ponorky rejdí alespoň potápěč tažený podmořským skútrem. Útrobami lodi šlehají blesky fotoaparátů a kamery se nezastavují ani na chvíli.

Když potápěči zmizeli, ponorka se zvedla ze dna a roztočené šrouby za sebou nechaly oblak zvířeného kalu. Před okny defilují černá sopečná skaliska, ryby navnaděné potravou nás dál vytrvale následují. Z mlhy na hranici viditelnosti se zvolna zformuje zlověstný přízrak - žebra ztroskotaného člunu. O kus dál míjíme ještě jednu loď, která se - na rozdíl od té naší - už nikdy nevynoří. Ponorka vraky obeplouvá ve velkém kruhu, aby si přišli na své turisté po obou stranách plavidla.

Nakonec uvidíme obrovské betonové kostky u paty přístavního mola a podmořský člun začíná stoupat. Kamera na velitelské věži prorazí hladinu a z obrazovek pod okny zazáří slunce. Současně s otevřením poklopů se v reproduktorech rozezní tóny Yellow Submarine a přibližně hodinová výprava do světa ticha se chýlí ke konci. V obchodu se suvenýry pasažéři ještě dostanou certifikát o své ponorkové plavbě. Se slovanskými jmény ale mají zaměstnanci Submarine Safaris určité problémy, a tak se Ivana Nováková mění na Iv N Guyen a Jan Novák pro jistotu rovnou na Johna Davise.

Přijíždí autobus, aby turisty rozvezl zpět do jejich hotelů. Stálo to za to? Leckdo může namítnout, že i s nejjednodušší potápěčskou výbavou toho na správném místě uvidí víc. To je sice pravda, jenže - málo platné - ponorka je ponorka.

Jan A. Novák

Provozovatel ponorek na Kanárských ostrovech

Submarine Safaris SL

web: www. submarinesafaris.com

mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tenerife

Galeria Comercial Aguamarina

Avda. del Atláncico No. 6

Urb. Golf de Sur

38620 San Miguel de Abona

Tenerife

tel.: 00 43 922 73 66 29

úřední hodiny: 9-19 hod

časy vyplutí ponorky: 10, 12, 14 a 16 hod

jméno ponorky: Sub Fun 5

ceny:

dospělí: 48 eur

děti: (2-14 let): 28 eur

děti do 2 let na palubí nesmí

při placení lístku až na palubě se k ceně připočítává 15 procent přirážky

Lanzarote

Modulo C, Local 2

Puerto Calero

Lanzarote

tel.: 00 43 928 51 28 98

úřední hodiny: 9-19 hod

časy vyplutí ponorky: 10, 12, 14 a 16 hod

jméno ponorky: Sub Fun 3

ceny:

dospělí: 52 eur

děti: (2-14 let): 30 eur

děti do dvou let na palubu nesmí

při placení lístku až na palubě se k ceně připočítává 15 procent přirážky

 Turistická ponorka typu Mark III

délka: 18,6 m

šířka: 3,85 m

výška trupu: 3,1 m

celková výška: 6,9 m

hmotnost: 106 t

motory: elektrické 6 x 15 kW

počet cestujících: 48

počet bočních oken: 22

průměr bočních oken: 80 cm

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack