Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vědci oznámili, že planet podobných Zemi je hodně

kepll1

Analýza výsledků prvních tří let činnosti kosmického teleskopu Kepler vypadá jako dobrá zpráva pro hledače světů podobných Zemi. Dalekohled vypuštěný a provozovaný kosmickou agenturou NASA už u jiných hvězd nalezl indicie nasvědčující existenci tisíců planet. Asi 17 procent z nich jsou stejně velké nebo nanejvýš dvakrát větší než naše Země.

 

Analýzu dosavadních výsledků teleskopu Kepler provedli vědci z University of California (Berkeley) a University of Hawaii at Manoa. Jejich odhad se týká pouze planet obíhajících kolem své hvězdi ve vzdálenosti menší než je čtvrtina vzdálenosti Země od Slunce (v naší soustavě je to případ Merkuru), protože vzdálenější planety Kepler zaznamenat nedokáže. Z jiných pozorování je ale zřejmé, že hvězd s planetou velikosti Země nebo jen o málo větší a nacházejí se na obdobné dráze může být dokonce asi 50 procent ze všech hvězd.

 

 

Vodní světy

Týmy z Berkeley (Geoff Marcy a Erik Petigura) a z Havaje (Andrew Howard) své výsledky oznámili 8. ledna na setkání Americké astronomické společnosti v kalifornském Long Beach. Shodou okolností k podobným závěrům téměř současně dospěl také Francois Fressin z Harward Smithsonian Center of Astrophysics. Podle něm má každá šestá ze 17 miliard hvězd mléčné dráhy planetu velikosti Země obíhající po podobné dráze jako náš Merkur.

kepll2

 

obr.: Kosmický teleskop Kepler pátrá po planetách u jiných hvězd

Kresba: NASA

 

 

Vědci současně upozorňují, že ne všechny planety rozměry blízké naší Zemi jsou obyvatelné. Většina těch, které jsou dva- až třikrát větší se podobají spíš Uranu nebo Neptunu: mají kamenné jádro obklopené héliem, vodíkem a možná také vodou.

Pokud jsou blízko své hvězdy, je na nich možná oceán hluboký stovky kilometrů. Pro ty se vžilo označení vodní světy - a tomu našemu se zřejmě moc nepodobají.

 

- - - - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ:

Víc o hledání planet podobných Zemi a života na nich najdete v knize Život ve vesmíru. Pokud ji nedostanete u svého knihkupce, můžete si ji objednat zde.

- - - - - - - - - - - - - -

 

Například voda, na níž ve velkých hloubkách působí obrovské tlaky, má pro nás exotické vlastnosti: i při běžné teplotě se z ní stane něco na způsob ledu. Je tam tedy megoceán, který nemá dno, jaké známe ze Země.

To by nejspíš ovlivnilo i podmínky, za kterých by tam vznikal život – alespoň pokud platí současné představy o jeho vzniku a nikoliv tzv, teorie panspermie, podle které přicházejí zárodky život z vesmíru už hotové.

 

 

Naše sluneční soustava je divná

Naproti tomu planety velké jako naše Země nebo nanejvýš dvakrát větší obyvatelné být mohou, pokud se nachází v takzvané zóně života - tedy tak daleko od své hvězdy, aby se na jejich povrchu udržela voda v kapalném stavu. Źóna života je ale poněkud sporný pojem: opět platí, že jde jen o život, jak ho známe ze Země. Navíc se ukazuje, že podmínky pro jeho vznik a existenci možná mohou být i na měsících obřích planet nacházejících se daleko za zónou života.

kepll6

 

obr.: Planeta podobná Zemi - zatím pouze v malířově fantazii. Nepřímých důkazů o existenci takových světů přibývá...

 

 

"Úkolem teleskopu Kepler je odpovědět na otázku, kterou si lidé kladou už od Aristotelových časů: jaké typy hvězd mohou mít planety podobné Zemi?" říká Andrew Howard. "Poskytl nám už dost měření, abychom je mohli statisticky vyhodnotit.

Kepler pracuje tak, že dlouhodobě sleduje asi 150 000 hvězd nacházejících se v malé oblasti oblohy poblíž souhvězdí Labutě. Počítačový program pak vyhodnocuje změny jejich jasnosti a zjišťuje zda nejsou způsobeny přechodem planety přes kotouč hvězdy.

"Planeta velikosti Jupitera způsobí snížení jasu o přibližně jedno procento, což je snadno detekovatelné," objasňuje Erik Petigura. "Naproti tomu planeta velká jako Země se projeví poklesem jasnosti o pouhou desetitisícinu a to už je těžko rozeznatelné od šumu."

Vědci proto vyvinuli program TERRA, který dokáže správně vyhodnotit i tyto změny. Poněkud je ale překvapilo, že planet velikosti Země tak blízko své hvězdy je tolik a přitom v naší soustavě je situace úplně jiná.

"Možná se ukáže, že sluneční soustava je velmi netypická," komentoval to Erik Petigura

.

Jan A. Novák

Psáno pro www.i60.cz

obr: Schéma upořádání planety typu "vodní svět" GJ 121 4b a její porovnání se Zemí

 

obr.: Krajina na hypotetickém měsíci planety podobné Saturnu obíhající kolem dvojhvězdy

 

obr: Planeta podobná Zemi u vzdálené hvězdy

 

 

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack