Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

K zemi se řítí nebezpečný asteroid

astera1Scénáře katastrofických filmů Armagedon nebo Drtivý úder bude v pátek dělit od naplnění jen 27 000 kilometrů. Právě v takové vzdálenosti mine Zemi planetka 2012 DA14. V kosmických měřítkách je to téměř nic: Měsíc obíhá čtrnáct krát dál. Dokonce i telekomunikační satelity na geostacionární oběžné dráze jsou skoro o 9 tisíc kilometrů výš. Podle astronomů se sice nemáme čeho obávat, přesto případ asteroidu 2012 DA14 naznačuje, že v blízkosti naší planety se pohybuje hodně nebezpečných vetřelců.

 

 

"Ke srážce s naší Zemí nedojde," říká ve zprávě České astronomické společnosti Karel Halíř z hvězdárny v Rokycanech. "Výpočty astronomů jsou přesné. Nebeská mechanika funguje a lze na ni spolehnout."

Co by se ale stalo, kdyby asteroid 2012 DA14 na zemský povrch přece jen dopadl?

 

Jako termojaderná puma

Problém je, že ve skutečnosti toho o něm astronomové moc nevědí, protože byl objeven teprve 23. února 2012. Podařilo se to španělské observatoří La Sagra jen několik dní poté, co se toto těleso krátce přiblížilo k Zemi na vzdálenost 2,6 milionu kilometrů.

astera2

obr: Asteroid 2012 DA14 "podletí" i dráhu geostacionárních satelitů. Je to zatím největší známé přiblížení tak velkého tělesa k Zemi (samozřejmě s výjimkou těch, které dopadly) 

 

 

Pak ale zase zmizelo v hlubinách sluneční soustavy, takže doba pozorování byla velmi krátká. Přesto vědci stačili spočítat jeho dráhu. Přitom zjistili, že se vrátí právě tento pátek - a že se přiblíží nepříjemně blízko.

O samotné povaze asteroidu 2012 DA14 astronomové usuzují jen z jeho jasnosti a ze znalostí o jiných podobných tělesech. Odhady rozměrů kolísají mezi 45 a 50 metry, je tedy jen o trochu menší než petřínská rozhledna v Praze. Pokud by byl kamenný a měl přibližně kulový tvar, jeho hmotnost by se pohybovala mezi 130 000 až 180 000 tunami.

V případě srážky se Zemí by vyvolal explozi odpovídající termojaderné pumě o ekvivalentu 2,4 až 2,9 megatun TNT. Tedy dost na to, aby při dobré trefě zmizela z povrchu Praha a byla zdevastována velká část středních Čech.

Jsou ale i jiné možnosti. Kdyby například měl temný povrch, byl by ve skutečnosti mnohem větší. Mnohé asteroidy také nejsou kamenné, ale skládají se ze slitiny železa a niklu. Pak by i jeho hmotnost byla mnohonásobně větší. A tomu by odpovídaly i ničivé efekty případné srážky – to už by nebyla jen jedna vodíková puma, ale menší jaderná válka.

 

Ruská ruleta

Vědci s napětím očekávali, jestli při dalším přibližování k Zemi asteroid opravdu najdou na předpokládané dráze. To se podařilo až 13. ledna observatoři Las Campanas v chilské poušti Atacama. Ukázalo se přitom, že předešlé výpočty byly přesné. Astronomové z Las Campanas jen zpřesnili výšku průletu na 27 700 kilometrů nad povrchem.

astera4

obr: Observatoř La Sagra, kde byl asteroid 2012 DA 14 objeven

 

 

Tou dobou bude u nás 20 hodin 26 minut zimního času. Na obloze ale asteroid neuvidíme, protože se ještě bude skrývat pod východním obzorem a navíc vstoupí do stínu vrhaného Zemí. Vyjde z něj ve 20:48 hod a přibližně v téže době se objeví nad naším obzorem. Pak jej půjde krátce pozorovat i silným triedrem nebo malým astronomickým dalekohledem. Bude se pohybovat ze souhvězdí Panny přes Velký vůz až po souhvězdí Draka.

Planetka 2012 DA14 je jen jedním z asi milionu těles menších než 100 metrů, které se pohybují po rizikových drahách protínajících dráhu Země. Odhaduje se, že ke srážce dochází v průměru jednou za 1200 let. Vzhledem k malé velikosti ale je jejich objevování na velké vzdálenosti velmi obtížné - pravděpodobnost, že varování přijde pozdě nebo vůbec, je velká. Nedokáží sice způsobit explozi, která by zničila celou civilizaci, v případě zásahu obydlené oblasti by ale ztráty na životech i materiální škody byly značné.

U rozměrnějších asteroidů (například podobných tomu, který vyhubil dinosaury, tedy s velikostí v řádu kilometrů) je naděje na včasné objevení větší. Obavy vzbuzují především malé komety, které se pohybují rychleji a jejich dráhy jsou mnohem nevyzpytatelnější. Kometa řítící se k Zemi z opačné strany sluneční soustavy a skrývající se do poslední chvíle ve sluneční záři by mohla být velmi nepříjemným překvapením.

(pokračování)

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny

Podrobnější článek o asteroidu 2012 DA14 připravujeme

 

 

Komentáře   

#1 zivčák petr 2014-02-09 15:55
zajimám se o vesmír jako amatér vesmír je něco užasního je to místo kde není praktyckí začatek ani konec velice mě zajíma co se tam děje kolik doposud bylo nalezeno kameních planet podle mě jich je 180 stoho pouhích 10 je kameních zbytek jsou pliné a jestlí vubec je někde život já si myslím že mimo naší sluneční soustavu určitě někde život je třeba jsou o 500 let vispělejší než jsme mi kdo ví.
#2 vlabee 2014-06-15 06:07
Cituji zivčák petr:
zajimám se o vesmír jako amatér vesmír je něco užasního je to místo kde není praktyckí začatek ani konec velice mě zajíma co se tam děje kolik doposud bylo nalezeno kameních planet podle mě jich je 180 stoho pouhích 10 je kameních zbytek jsou pliné a jestlí vubec je někde život já si myslím že mimo naší sluneční soustavu určitě někde život je třeba jsou o 500 let vispělejší než jsme mi kdo ví.
Ty radši studuj gramatiku. Planet bylo nalezeno přes 50 × 10 (9) v mléčné dráze. Děje se tam to samé, co na Zemi jen ve větších měřítkách. Jen se tam občas hvězda zhroutí do sebe sama a vznikne černá díra

You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack