Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nokia a přízraky ze záhrobí

Jsem celkem šetrný člověk, ale existují tři věci, na kterých nešetřím: mobil, foťák, kamera. Když mě tedy opustil můj starý dobrý telefon, volba nového byla jasná – tehdy byl na trhu jen jeden přístroj, který má Zeissův objektiv a za ním dvanáctimegový čip. Ano, Nokia N8. Jenže...

 

Ne, nebudu tu popisovat zkušenosti s novým přístrojem, od toho jsou recenze. Za zmínku snad stojí jen pocit, který mám u každého nového mobilu, totiž, že tvůrci jeho ovládání se museli pominout, nebo to byli zakuklení mimozemšťané. Ale pokaždé si zvyknu, a ani tentokrát to jistě nebude jinak, tak není co řešit. Koneckonců telefonovat a posílat esemesky nějak dokáže každý mobil a z toho ostatního mě zajímal právě jen foťák a kamera.

První dojem ze snímků pořízených za ideálních podmínek byl fantastický - leckterý kompaktní fotoaparát by to nezvládl lépe. Zato obrázky vyfocené v podmínkách o něco horších představovaly kruté zklamání: všechno tonulo v záhadné světelné mlze, jindy zacláněly mlžné útvary jen v některých místech snímku. Nejčastěji se ovíjely právě kolem toho, co bylo hlavním tématem fotografie. Že by něco ze záhrobí?

Nedalo moc práce zjistit, že problém nějak souvisí s použitím blesku - jenže tím se mé detektivní schopnosti vyčerpaly. Zlaté pravidlo uživatele čehokoliv (a elektroniky zvlášť) k takové situaci říká: "Když už nepomáhá vůbec nic, nastal správný čas otevřít příručku". To ovšem v tomto případě naprosto selhalo, neb byla nečekaně stručná. Ta papírová i ta digitální. Zapnout, přihlásit se do internetového obchodu výrobce, vypnout. A pár nepodstatných drobností navrch.

Tak jsem musel klesnout ještě hlouběji, konkrétně do internetových diskusí, které jinak považuji za žumpu horší bulvárního tisku. Naštěstí na specializovaných serverech to tak docela neplatí - nejsou na nich pouze individua toužící se předvést jako machři, ale i machři skuteční. A hlavně jsem tu našel i další nešťastníky, které jejich en osmička oblažovala přízraky ze záhrobí. K mé radosti se tu vyskytovali docela hojně a ani machři dobrými radami nešetřili. Ale žádná nezabírala - až ta poslední.

Vlastně byla docela prostá: "A odlepil jste z objektivu krycí fólii?"

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: from JoomlaShack