Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

GoPro Hero 3: kamera s příchutí adrenalinu

gopro1Fenomén YouTube se stal roznětkou lidové tvořivosti: čím šílenější video, tím lepší. Málokterá kamera ovšem vydrží to, co lidské tělo. A tak firma GoPro boduje s miniaturními digitálními videokamerami, které přežijí i ty nejadrenalinovější podniky. Zatím posledním hitem je řada GoPro Hero 3, zejména její nejvyšší verze Black Edition.

 

 

 

Věc o rozměrech trochu větší krabičky sirek dává akčnímu videu úplně nový rozměr: můžete si ji přidělat na přílbu při lyžování, seskoku padákem, windsurfingu, na motorce... Jde ji také upevnit na křídlo sportovního letadla, stěžen jachty, spustit do míst, kam se člověk nedostane - a protože je v ceně i polykarbonátové pouzdro vodotěsné do hloubky 60 metrů, lze se s ní také potápět. Nebo si ji můžete pomocí speciálního držáku přidělat na čelní sklo auta a zdokumentovat případné pirátství jiných řidičů, které vás poškodilo. Dá se přidělat na rádiem řízené modely. Nebo... ale to bychom se nikam nedostali, ostatně, od čeho je fantazie, že.

Nová řada Hero 3 se od předešlých modelů GoPro liší na první pohled tím, že je o čtvrtinu lehčí (tedy bez potápěčského pouzdra 74 gramů) a podstatně menší. Na přílbě nebo na zápěstí ji proto ani neucítíte - a výrobce na to myslel, protože k dispozici je celá řada různých držáků a úchytů.

gopro2Řada Hero 3 má tři modely: White Edition, Silver Edition a Black Edition. Od předchozí řady Hero 3 se ale výkony výrazně liší především nejdražší Black Edition, proto se tu budeme věnovat hlavně jemu. Schopnosti bílé a stříbrné verze jsou o tolik níž, že podle mnoha recenzentů jde v podstatě jen o čip a další hardware z Hero 2 oblečené do nového kabátu. Jinými slovy: stutečně nový je teprve Black Edition, ovšem zájemce to pocítí i na ceně.

 

obr: Kamera GoPro Hero 3 Black Edition ve vodotěsném pouzdře, které dokáže vzdorovat tlaku do hloubky 60 m.

Foto: GoPro

 

 

Černý hrdina je skutečný biblický David - nabízí věci, které bychom u něj při jeho velikosti nečekali. Video s rozlišením 1440 p dokáže pořídit při snímkové frekvenci 48 fps, u nižších rozlišení se frekvence dá ještě zvýšit (u 720 p až na 120 fps). Na amatérské video víc než dobré, ale i poslouží i náročnějším, profesionály nevyjímaje - třeba jako doplnující záběry z extrémních prostředí. Je tu i možnost zpomaleného přehrávání pořízených záběrů. Obrazový čip Black Edition se oproti ostatním verzím i předešlým řadám vyznačuje také výrazně vyšší citlivostí.

Kamera pochopitelně umí i statické snímky a nabízí k tomu rozlišení 12 mega. Místo klasického zoomu je tu možné nastavit tři módy (narrow, medium a ultra-wide), přičemž poslední představuje úhel záběru 170 stupňů. Nechybí možnost pořizovat série fotografií v předem nastavených intervalech a dokonce jde pořizovat snímky s rozlišením 12 M i v průběhu natáčení videa. To nejspíš ocení každý, kdo byl na nějaké akci nucený zastávat roli kameramana i fotografa současně.

Celá řada Hero 3 má oproti předešlým zajímavý nový prvek: vestavěné bezdrátové dálkové ovládání prostřednictvím WiFi. U dvou levnějších verzí by to mělo jít pomocí speciální aplikace pro smartphony s operačním systémem iOS a Android, která však ještě není k dispozici (má být dokončená ještě během této zimy). Black Edition ale má speciální vodotěsný ovladač fungující až do vzdálenosti 180 metrů, který dokáže obsloužit i 50 kamer najednou. Zástup představy, co všechno s tím jde dělat, je prakticky nekonečný...

Idea GoPro u mě na začátku vzbuzovala trochu skepsi: vypadalo to jako foťák z mobilu napěchovaný do krabičky od taveného sýra - hračka pro děti. GoPro HD HERO 3 Black Edition už je ale výrobek, který nejspíš uspokojí nejen dobrodruhy, ale i všechny zájemce o experimenty s videem. Profesionální a poloprofesionální kamery samozřejmě nenahradí - už proto, že něčím tak malým nejde z ruky udělat plynulý záběr. Ale jako zdroj doplňkových záběrů z extrémních prostředí a situací uspokojí i ty nejnáročnější.

gopro4GoPro HD HERO 3 Black Edition

cena s DPH: 9 990 Kč

paměťové médium: micro SD

web prodejce: www.gohd.cz

cílová skupina: outdoor, extrémní sporty, RC modely

pro: malé rozměry, odolnost, vysoký výkon

proti: nic mě nenapadá

 

Jan A. Novák

Psáno pro Ekonom

 

gopro3

 

obr: Sestava GoPro Hero 3 Black Edition. Vllevo bezdrátový dálkový ovladač, vpravo samotná kamera bez pouzdra

 

 

 

 

 

 

 

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack