Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Televize směřuje k nelineárnímu vysílání

tv

V konkurencí s internetem se televize dostala do nepříjemného postavení: diváků ubývá, náklady rostou. Jedním z důvodů je i ubohost nabídky, mezi níž si inteligentnější divák sotva vybere – a koukat pořád na reklamy sem tam proložené stupidními seriály dlouho nevydrží ani ti méně inteligentní. Zvlášě když na internetu se najdou lepší věci. Odborníci proto vidí řešení v tzv. videu na přání (Video on Demand) a větší integraci televizních přístrojů s internetem. 

 

Lineární vysílání je televizní přenos, který divák pasivně přijímá a nezasahuje do něj. Oproti tomu nelineární vysílání znamená, že divák sledující přenos může aktivně ovlivnit jeho spuštění, zastavit a opět spustit. Typickým příkladem je tzv. „Video na přání“ (Video On Demand - VOD). Pro diváka je hlavní atraktivní možnost zvolit si dobu zahájení a ukončení sledování zvoleného obsahu. Ke každému uživateli se tak dostane individuální datový stream, jenž se přenáší od zdroje k příjemci a divák se sám rozhodne, kdy, co a kde bude sledovat.

 

Hybridní Set Top Boxy

V současné době se jako největší trend jeví hybridní Set Top Boxy v kombinaci DVB / IP. Tyto boxy kombinují výhodu klasického boxu pro příjem HD vysílání a možnost příjmu z archivu televize (např. tn.cz televize NOVA) přímo na televizním přijímači.

tv1 „Na trhu se již objevují televizní přijímače s možností příjmu streamu po IP, ale jejich cena je pořád ještě vyšší. Navíc doba, za kterou si je divák ochoten obnovit svůj televizní přijímač, je delší než doba, za kterou je ochoten vyměnit si svůj nepoměrně levnější Set Top Box," uvedl Petr Link ze společnosti Lica. Spolu s dalšími zástupci významných společností se zúčastnil panelové diskuze, ve které na dotazy týkající se digitalizace a jejího prolínání s internetovým obsahem odpovídali i představitelé společností UPC, TV NOVA a České televize.

 Dalším zajímavým krokem je vývoj hybridního STB, který bude mít v sobě integrován prostředí ANDROID a tím umožní spouštět na televizi aplikace podobné jako v mobilních telefonech s tímto systémem, pouze upravené na jinou zobrazovací plochu.

 Na konferenci zazněl i nový termín - OTT boxy (Over The Top). Jedná se také o hybridní boxy, které stojí na pomezí Set Top Boxu a počítače. Jsou v nich speciálně upravené procesory Intel ® Atom™ x86. Tyto procesory jsou na stejné úrovni jako procesory v Netbooku a takový box je schopen díky připojení na Wi-Fi  již zobrazovat stránky na televizi stejně jako na PC, přehrávat  flash a další video soubory a mít kodeky podobně jako PC. Jedná se v podstatě o domácí "videocentrum."

 

Integrace s internetem

Cílem všech společností nabízejících lineární vysílání nebo poskytujících textový či obrazový obsah bylo prodiskutovat jednotlivé otázky - zdali se divák opravdu méně a méně dívá na klasickou televizi a také jak distribuovat obsah do všech koncových zařízení, zejména těch mobilních. Postupně se tak dostává k uživatelům jakýkoliv obsah skrze televize s DVB tunery a IPTV, iPhone, iPad, xBOX i hybridní STB.

 Prosazující se trendy v oblasti nelineárního vysílání jsou tedy silně propojeny s technologickými změnami, především koncovými zařízeními s vysokorychlostním internetem, otevřenými platformami a standardy. Chování zákazníka se přesunulo k intenzivnímu sledování on-line obsahu či v mobilní podobě a důležitou roli hraje přenos mezi koncovými zařízeními. Jako ukázku vývoje lze použít například servery You Tube, Facebook či blinkx.

 

Z tiskových materiálů společnosti Lica, které  představila na konferenci Video Internet Fórum 2011

 

O společnosti Lica s.r.o. (www.lica.cz )

Společnost Licavznikla v roce 1994 jako dodavatel technologie pro provozovatele kabelové televize. V dnešní době Lica nabízí kromě dodávek technologie i kompletní řešení přenosu digitální televize v prostředí jak koaxiálních rozvodů, tak i IP sítí, dodávku set top boxů pro kabelové operátory včetně zajištění scramblování signálu na výstupu z hlavní stanice systémem CONAX, dodávku set top boxů pro provozovatele sítí IPTV a řešení jejich hlavní vysílací stanice, dále také dodávku technologie a kompletní servis v oblasti zavedení internetu do sítí kabelové televize. Divize LICAnet poskytuje internetové připojení v okolí Nymburka, Poděbrad a Kolína. Konkurenční výhodou sítě LICAnet je kvalitní připojení optikou do Prahy a také kompletní servis až na úroveň počítačů a sítí u zákazníka.  

 

 

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack.com