Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Jak jsem fotil Měsíc - podruhé

mesic

Pro fotografování Měsíce bylo v posledním týdnu března počasí jako stvořené, navíc se 26. března na obloze pěkně k sob? seřadilo několik planet. To mě samozřejmě inspirovalo k dalším fotografickým pokusům. Sice jsem ještě nestačil pro Nikon upravit delší teleobjektiv, jak jsem tu sliboval posledně, i tak ale mělo moje snažení zajímavé výsledky.

 

 

 

pw1

V neděli 25. března 2012 byl večer nad západním obzorem tenký srpek Měsíce třetí den po novoluní. Navíc i neosvětlená část měsíčního kotouče světélkovala tzv. popelavým svitem, tedy světlem odraženým od Země.

 

Neměl jsem to původně v úmyslu zachytit, ale stalo se - a právě tyhle snímky byly nejzajímavější. Aby ale "moře" a "kontinenty" na neosvětlené části vynikly, musel jsem snímek trochu upravit - přidat jas a kontrast. Osvětlená část se tak úplně přesvětlila, popravdě řečeno ale byla přesvětlená už i na původním snímku.

objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 200 mm)

ISO:400

režim: P (shivt -1)

(clona 5,6, expozice 1 s.)

 

- -

 

pw2

V pondělí 26. března 2012 večer byl nad západním obzorem tenký srpek Měsíce pár dní po novu společně s Venuší, Jupiterem a hvězdokupou Plejády. Venuše je navíc blízko Země, takže je ještě jasnější než obvykle. Plejády jsem sice v Praze moc neviděl, i tak ale nabízela absolutně čistá obloha s tímto uskupením zajímavou podívanou.

 

Fotografoval jsem z otevřeného okna a fotografie, kterou tu vidíte, vznikla za těchto okolností:

objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 35 mm)

ISO:400

režim: P (clona 3,8, expozice 1 s.)

shift: -1

 

 

Ukázalo se, že ISO 400 a expoziční režim P nejsou zrovna ideální, navíc zkušenosti z výsledků několikadenních pokusů umožnily o pár dní pozdějí i experimentování s manuálním nastavením. Ale o tom zas někdy příště.

 

Jan A. Novák

psáno pro Novákoviny

Předešlý díl článku najdete zde.

Následující díl seriálu najdete zde

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack