Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Jak jsem fotil Měsíc - potřetí

haln1Poslední dny prosince byl krásný úplněk, občas ještě vylepšený duhovým "měsíčním kolem" tzv. halem - a to svádělo k fotografování. Rozhodl jsem se narychlo a trochu improvizoval, takže místo na stativ jsem nikon stavěl na střechu elektrorozvodné kapličky u pastviny pod chalupou a podkládal mobilem. Zajímavé je, že krávy ani koně v noci nespí, a o fotografování jeví živý zájem. Vyfotit kolo kolem Měsíce ale byl problém i z jiných důvodů.


(předešlý díl volného seriálu o fotografování Měsíce najdete tady)

Fotil jsem Nikonem D7000 s objektivem Nikkor 200 mm. Citlivost ASA 1500, nastaven plně automatický režim P, ale korigovaný bracketingem. Tak se sice na snímcích s nejdelší expozicí v sérii dařilo zachytit halo, ale z Měsíce  na žádném nebylo skoro nic.

 

Přepnul jsem proto na plně manuální režim (M) a při expozici 1/125 udělal několik hodně podexponovaných snímků samotného úplňku (clona od cca 25 až do 32). Tady je jeden z nich, trochu zvětšený, aby vůbec bylo na co koukat. Z "měsíčního kola" na něm samozřejmě není vidět vůbec nic. Mým záměrem bylo oba snímky dodatečně v počítači spojit. 

 

 

Spojení snímků vůbec nebylo jednoduché. Existují sice programy, které to dělají automaticky, v tomto případě ale nemohly na fotografiích najít žádné styčné body. Nakonec jsem úplněk z druhého snímku ručně vyřízl a přilepil na první. Ručně zaretušovat rozhraní byla docela piplačka.

Z výsledku zrovna dvakrát nadšený nejsem, vypadá to trochu nepřirozeně. Z dokumentárního (a možná i estetického) hlediska je nakonec lepší obrázek č. 1, ale když už jsem si s tím dal tu práci... Na druhou stranu nejde ani tak docela říct, že to je fotomontáž nebo trik - oba obrázky byly pořízeny skoro současně a dokumentují jev v dané chvíli. Každopádně tu je velký prostor na přemýšlení, jak by se to dalo udělat líp.

(předešlý díl seriálu)

Jan A. Novák

 

 


Komentáře   

#1 Gimpel 2014-05-05 23:40
,,....Zajímavé je, že krávy ani koně v noci nespí, a o fotografování jeví živý zájem...."

Vždyť jsme na tom identicky, že čemu se divíte.:-)))

Pro začátek heslo ,,HDR,,..... ;-)

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack