Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Brno plné příšer

brno

Populační exploze upírů a dalších potvor podobného ražení už je poněkud inflační, takže přemýšlivější autoři fantasy hledají cesty, jak své strašidlácké příběhy ozvláštnit. Nápaditě na to šla Dana Rusková, která pohrdla vymyšlenými zeměmi-nezeměmi i fiktivními městy a zvolila obec naprosto konkrétní. Ba co víc, děj jejího Běsného města se odehrává v lokalitě snadno dosažitelné a zdánlivě všední, totiž v Brně. Tedy pardon, v Brrně, což je nejen náznak toho, že moravská metropole tu je posunuta do poněkud imaginárního časoprostoru (a kniha sama se pohybuje v říši momentálně modního podžánru urban fantasy), ale také toho, že autorka nad běžnou úroveň světa fantasy o poznání přečnívá přinejmenším neotřelými nápady. Druhou dobrou zprávou pro čtenáře pak je, že ke čtení nepotřebuje ovládat hantec, i když poněkud nadstandardní místopisné znalosti Brna by se mu občas hodily.

 

Běsné město je sedm v podstatě samostatných příběhů spojených postavou kapitána Sanka, klasického policisty drsné školy, který balancuje na tenkém ostří mezi podsvětím a nepřejícími šéfy, nebojí se rány a nic lidského mu není cizí. Což je o to podivnější, že jeho "klientela" je z valné části nelidská. Základní konstrukce knihy proto tak trochu připomíná Muže v černém - jen s tím rozdílem, že v tomto případě nejde o mimozemšťany, ale nadpřirozené bytosti všeho druhu, jimž jejich divné vlastnosti dodává příměs blíže nespecifikovaných divokých genů. Jejich kriminalita ovšem přesto tu lidskou nápadně připomíná, navíc svět lidí a příšer se v knize volně prolíná, stejně jako poměr divokých genů k těm obyčejným v genotypech protagonistů.

Dana Rusková z běžné produkce tuzemské fantasy vyčnívá vypravěčskou obratností, mistrovskou stylistiku, neotřelými nápady a jistou hravostí. Některé obrazy jsou zdánlivě samoúčelné, dávají ale příběhům zvláštní poetiku: "Rozloučil jsem se s rodinkou a pádil, co mi tma dovoluje. Holčička se usmála a poslala mi po vodě papírovou loďku. Svítí a vede mě..." Není tu samožerná úpornost naivních epigonů Joanne Rowling věřících, že pouhé čarodějnické blábolení představuje automatickou cestu k úspěchu. To všechno s Běsným městem smíří i čtenáře, kteří tento typ literatury jinak moc nemusí.

Současně se ale nutně vynoří i otázka, k čemu je takové prolnutí fantazijního světa s realitou dobré. Autorka místy naráží na problémy docela závažné a dokáže jim proniknout pod kůži s nečekanou lehkostí - jenže pohádkové obsazení tohle všechno trochu shazuje. A jinde se naopak její fantazie rozletí do obrazů, kterých je pro v podstatě kriminální drama skoro škoda. Dovedl bych si představit, že kdyby se autorka thrillerů Dana Rusková osvobodila od Dany Ruskové, autorky fantastické literatury, přinejmenším jedna z nich by to dotáhla ještě dál - a kdo ví, jestli ne obě. Uznávám ale, že i jejich spojení může mít něco do sebe: její příběhy tak dospějí i ke čtenářům, kteří by po jiném typu literatury nejspíš hned tak nesáhli.

 

(Dana Rusková: Běsné město. Obálka Milan Fibiger, Praha, Straky na vrbě 2012. 366 s. 235 Kč)

Jan A. Novák

 

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates at JoomlaShack