Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Elektrické strašení ve Strašicích

   Volali mi z redakce jistého média, co říkám záhadným jevům ve Strašicích, kde údajně bez příčiny hoří zásuvky a dějí se i jiné podivné věci. Dokud to člověk nevidí na vlastní oči a nemluví s těmi lidmi, tak se k tomu dá těžko něco seriózního říci. Přesto mě ale pár věcí  napadlo už při pohledu na záběry řádění duchů – takže tady jsou. 

 

Mám záhady rád, ale tohle je dost podezřelé, protože skutečná strašidla se většinou projevují méně humpolácky. Divně se ale chovají především lidé z masa a kostí, kteří v aféře vystupují. Zvláštní je už to, že "odborníci", kteří jevy dosud komentovali v médiích, nikdy neuváděli, z jaké jsou instituce, vyjma elektrorozvodných podniků nebo ČEZu. Neoficiálně jsem slyšel, že snad jde o lidi z okruhu kamarádů starosty. U skutečného experta bych ale očekával poněkud přesnější vymezení identity a odborné způsobilosti - aspoň pokud nemá dobrý důvod ji tajit.

Potíž je i v tom, že jsme sice viděli ohořelé zásuvky, střepy - ale vše ostatní je jen vyprávění. Oni v celé vsi (o oněch "expertech" ani nemluvě) nemají kameru, nebo aspoň mobil s videozáznamem? Navíc to vyprávění  je hodně nepravděpodobné. Už proto, že energie, která i při vypnutých jističích demolovala byt, se "inteligentně" vyhýbala lidem. Hodný duch, nebo hloupá kachna?

Latinské právo řešilo nejasnosti pomocí otázky "Komu ku prospěchu".V některých zprávách o událostech ve Strašicích se čtenářům nebo divákům nenápadně podsouvá myšlenka, že na vině může být fotovoltaická elektrárna v blízkém okolí. O té Wikipedie říká:

„V bývalých kasárnách (ve Strašicích) se dokončuje stavba obřího solárního parku, který má mít výkon 3 MW, a má v nich vzniknout i výzkumné a vývojové centrum firmy AWS. Dalším investorem v areálu kasáren je plzeňská firma D+P Rekont Plzeň, která vybudovala recyklační  linku na elektroodpad…“ 

Možná jsem trochu paranoik, ale nepřipadá mi úplně nemožné, že je to další podpásová kampaň proti alternativním zdrojům, něco jako temelínští taťkové, nebo „živelný“ boj za krásnou krajinu bez větrníků - a všichni víme, kdo tohle inscenuje a platí. Dost možná, že jde jen o takový malý příspěvek k atmosféře, v níž se budou občané "spontánně" bouřit proti výstavbě fotovoltaických elektráren v jejich obcích, stejně, jako je tomu už dnes s větrnými generátory - za hranicemi s Rakouskem a Německem jich je plno, u nás vadí (zatímco monstrózní temelínské chladící věže nikoliv). Když mohou české větrníky (na rozdíl od germánských, byť jinak úplně stejných) zabíjet ptáky, rušit televizi, způsobovat vibrace a nespavost, proč by české fotovoltaické jednotky nemohly vyvolávat zlomyslné zásuvkové duchy. Ostatně ve stejné době se náhle a masově vyrojily skoro stejně nesmyslné zprávy o tom, jak elektřina ze solárních elektráren destabilizuje přenosovou soustavu.

Mohou tu být ale i jiné aspekty. Nemusí být například nezajímavé, že v areálu kasáren (konkrétně ve firmě zabývající se likvidací odpadu) v poslední době řádily dva velké požáry - letos v květnu a loni v říjnu. Kupodivu bez nějaké větší dohry nebo jen veřejného zájmu, přestože se při tom do ovzduší uvolnilo značné množství toxických plynů. Skoro by se chtělo říci, že obyvatelé Strašic musí být lidé dosti otrlí.

 Divné je také vystupování starosty obce, i to, jak rychle se obyvatelé domku vystěhovali, lépe řečeno, byli pod dohledem obecního strážníka vystěhováni, zatímco jinde to obvykle tak bleskově nešlo ani po povodních. Požár s několika hasičskými sbory a jedy ve vzduchu nevadí, duch v zásuvce ano? Takže druhá možnost: je to nějaká místní hra, třeba o nemovitosti, o moc, o úplatky nebo něco na ten způsob. Samotné provedení "strašidelné" akce mi nějak neodbytně připomíná nedávný "meteorit" v Lotyšsku –  také je to tak dokonalé, až se tomu nechce věřit.  

Svou roli ale mohou v případu hrát i další reálie: obec leží u hranice vojenského prostoru a není odtud tak daleko do Trokavce, vesnice, která  se statečností hodnou lepších věcí bojovala proti  americkému radaru (aniž by jí před tím vadily radary ruské doplněné ještě i o rakety). Že by nějaké hrátky tajných služeb? Chtě nechtě člověka napadne, jakou by takové strašení spojené s likvidací domácích spotřebičů (včetně nejuctívanějšího domácího boha zosobněného televizorem) mělo veřejnou odezvu, kdybu se radar stal skutečností...U Strašic se také odehrávají působivé předváděčky vojenské techniky známé jako Bahna. Že by malý duchařský příspěvek k podpoře turistického ruchu? Je už jen věcí bohatosti fantaze, jak zkombinovat, co z toho by mohlo souviset s elektrickým poltrgajstem…

Mám slíbeno z oné redakce, že se o výsledcích jejich pátrání dovím, takže časem se tu k problému elektrických strašidel ve Strašicích snad ještě vrátím. Jestli je v tom ale nějaký subjekt související s zdejší polostátní a lehce mafiánskou energetikou, nebo nějakými jinými čachry typickými pro českou kleptokracii, tak se aférka nejspíš postupně tiše vytratí bez výsledku. Jako ostatně i další mnohem větší české aféry posledních desetiletí. Modleme se, ať je to jen obyčejný pocivý duch.

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Training: by JoomlaShack