Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Apple: Velký Bratr v černém roláku?

appl1

"Winstone nepokrčuj kolena," to je v?ta ze slavného Orwelova slavného románu "1984", která několika málo slovy o totalitě říká vše: soudruh povinně cvičící před televizí, která nečekaně pronese napomenutí, nemůže být lépe ujištěn o tom, že před systémem není úniku. Právě takhle vznikla okřídlená hláška "Velký Bratr tě vidí!" A i když Steve Jobsovi do vládce románové Oceánie přece jen ledacos chybí (přinejmenším knír), leckteré praktiky Apple vzbuzují rozpaky. Tím spíš, že jich poslední dobou nějak přibývá.

 

Apple nejenže ze zákazníků tahá citlivá data, šmíruje je prostřednictvím svých služeb a přístrojů (netřeba se rozepisovat, neb jde o věci notoricky známé a ani by se to sem všechno nevešlo), ale dokonce používá i další z totalitních triků: vytváří umělý nedostatek. Už strýček Stalin přišel s geniální myšlenkou, že lépe se vládne lidem, kteří mají znesnadněný přístup k věcem, po nichž touží. Fronty na novinky Apple, kterých nikdy není tolik, aby uspokojily propagandou (pardon, reklamou) předem zmasírované fanoušky, by u Josefa Visarionoviče jistě vzbudily chápavý úsměv.

appl2Ostatně i všudypřítomná mediální masáž Apple občas vyvolává nepříjemné asociace. Když se na zpravodajských (nikoliv inzertních) stránkách celostátních deníků a jejich serverů nejméně sedmkrát do týdně objevuje materiál o firmě s nakousnutým jablkem, nemohu nevzpomenou na časy, kdy skoro stejně často z na mě z novin lišácky mrkal Vladimír Iljič.

Možná si teď řeknete: "Jobs a Velký Bratr? Tak tohle už jsi přehnal. Apple přece s Orwellem nemá vůbec nic společného!"

Opravdu?

Roku 1984 firma záměrně propagovala jeden ze svých počítačů ve stylu Orwellova 1984 a dokonce tu reklamu natáčela v kulisách k filmu podle románu. Apple tehdy měl i jakési potíže s držiteli autorských práv k Orwellovu dílu. Není tedy pochyb, že jeho šéfové knihu pečlivě studovali. A jestli si na to už nepamatují, tak i to je postup v intencích románového Ministerstva pravdy. Tuším, že soudruzi z Vnitřní stranu tomu říkali vaporizace...

Přesto si nemyslím, že by Steve Jobs chtěl ovládnout svět. Ale Orwella nepochybně četl mnohem pozorněji než jiní. A technologie i marketingové manipulace, které zavádí, za určitých okolností takovou moc mít mohou. I kdyby sám Velkým Bratrem nebyl, nedá se vyloučit, že někomu takovému mimoděk prošlapává cestu.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum.cz

Komentáře   

#1 Jan B. Novák 2013-05-04 00:17
blábolíte nesmysly, v roce 1984 apple vůbec netušil, zda bude existovat příští kvartál, orwellovo 1984 bylo čistě podobenství k microsoftu, který už tehdy masíroval ofce svět.. apple , který tehdy tou reklamou ukázal na to, co dělá MS, je dnes Vámi obviněn a označen za Velkého bratra? No totok... :-D se vší úctou, držím palce věrohodnosti Vašich ostatních článků.

Psáno pro všechny. Pro všechny čtenáře. Bez rozdílu.

You have no rights to post comments

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack