Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Stávka, krize a tak podobně

Také už vás začínají nudit ty věčné řeči o krizi, o tom, že teď budete muset pracovat dvakrát tolik za polovinu peněz a ještě při tom držet zobák? Nedivím se vám. A nedivím se ani t?m, kdo stávkují - aspoň některým. Nebylo by lepší nechat zadarmo dřít se zavřenými zobáky ty, co to říkají?  Myslím, že na to je jednoduchý recept - a  účinnější než stávka. Tedy aspoň pro toho, kdo se nebojí opravdové práce.

Takže: když už mám pracovat dvakrát tolik, proč při tom ještě živit deset dalších podšéfů, šéfů, nadšéfů, personalistů, motivačních odborníků, školitelů, poradců, odborářských bossů a jiných parazitů..? A pokud už mám být chudý, tak proč při tom nebýt aspoň svobodný a rovný, když za hrbení hřbetů už stejně nejsou schopní zaplatit?

V krizi se pochopitelně každý bojí opustit mizerné ale jisté a pracovat sám na sebe - jenže, co když to funguje právě obráceně? Jestli umím něco užitečného, tak bych se bát neměl. A pokud se živím něčím, co lidé nepotřebují nebo něčím, co je jen otravuje, nebo jim dokonce škodí, pak stojí za zamyšlení, jestli je pro mě život tak málo cenný, abych ho mohl promrhat na takové věci. Ten, kdo dělá něco, co ostatní opravdu chtějí a potřebují, ten nejspíš neumře hlady ani v krizi.

Až nás takových bude opravdu hodně, staneme se silou, která dokáže ovlivnit i věci v tomto státě. Proč si myslíte, že velké strany zleva doprava přihrávají korporátní sféře(když pominu skutečnost, že odtud teče nejvíc úplatků)? A proč dusí malé podnikatele a osoby samostatně výdělečně činné? Protože se svobodných lidí bojí - napříč politickým spektrem a nezávisle na ideologii.

Opravdu ke svému štěstí potřebujeme mít nad sebou lidi, co nám do práce za velké peníze jen žvaní, vytvářejí chaos, parazitují na druhých a ještě se dělají důležití? Až pastevci přijdou o stádo, nezbyde jim než se pást sami. Snad při tom konečně pochopí, co je to ta krize, o níž tak rádi mluví.

Jan A. Novák

text je k volnému použití

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack