Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Hra na vědu

veda

Jistý indický soud před časem rozhodl, že astrologie se musí na vysokých školách vyučovat jako jeden z vědeckých oborů. Inu, rozvojová země: pověry, posvátné krávy a tak…Jenže v USA se nejspíš bude z podobného popudu brzy vyučovat kreacionismus - neméně exaktní obor tvrdící, že vesmír, svět i všechno živé v něm vzniklo z rozmaru Božího za šest pracovních dní. A abychom nechodili tak daleko: ještě nedávno se na českých vysokých školách vyučoval předmět svým způsobem velmi podobný, který sám sebe označoval jako vědecký komunismus.

 

Opravdoví vědci se nad tím občas pohoršují, ale je to vlastně spíš legrační. Asi jako dětská hra, při níž některý z účastníků sám sebe označí za vůdce pirátů, přestože jím nikdy nebyl, není a skoro jistě ani nebude. Hlavně je to ale obrovský omyl a také výraz určité omezenosti, pokud ne přímo zlý úmysl, nejčastěji snaha vydělávat na hlouposti jiných.

 

Skutečná věda totiž nejde vyhlásit, nařídit, rozsoudit, a dokonce ani demokraticky odhlasovat – zkuste například jadernému reaktoru soudním příkazem nařídit, že při překročení nadkritického množství neutronů v něm nesmí dojít k řetězové reakci. Nebo uspořádat referendum o tom, zda má vodič elektrického proudu vykazovat odpor...

 

Vědou je jen zjišťování toho, co lze exaktně a opakovaně dokázat. Všechno ostatní je jen hra na vědu - i když připouštím, že někdy výnosnější než věda sama. Půvab pavěd (stejně jako některých humanitních oborů) spočívá i v tom, že jsou takzvaně okecávací: lze je provozovat bez vynaložení většího duševního úsilí.

 

Jenže třeba takový motor nefunguje na kouzla, ani na působivé slovo, či osobní charisma řečníka jen ale na základě mnoha velmi exaktních poznatků skutečné vědy. A my se bez motorů (řady dalších vymožeností tohoto druhu) prostě neobejdeme. Což nejspíš budeme muset, až studenti zjistí, že je snazší a perspektivnější studovat astrologii než elektrotechniku…

 

Jan A. Novák

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack