Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vánoční povídání o Těch-Co-Nepocházejí-Z-Opice

evol0

Kolem zimního slunovratu vylézají z tajemných děr různé divné bytosti. Kromě Mikulášů, čertů, Mrazíků a ožralých abstinentů nezvládajících poslední dny v roce to jsou také spasitelé duší. Mezi nimi i ti, kteří nás chtějí zachránit před bludem nejpekelnějším: vírou v Darwinovu evoluci.

loan

 

Mohlo by se zdát, že kreacionismus (svaté přesvědčení, že celý vesmír vznikl za jeden pracovní týden) je jen výsadou potrhlé Ameriky - kdyby jeden z jeho nejvýraznějších zastánců nedělal poradce českému prezidentovi. Právě v předvánočním čase rozvířila hladinu malé české kaluže další z knih muže známého jako Ten-Který-Nepochází-Z-Opice.

 

Ne, nemíním tu kopat do Petra Hájka, který je sice asi trochu cvok, ale - na rozdíl od jiných výrazných cvoků českého panoptika - aspoň cvok názorově konzistentní, originální a vzdělaný. Dokonce jsem v pokušení říci, že tu a tam bych s ním i souhlasil. Kdyby ovšem své rozumné myšlenky nekompromitoval naprostými úlety, mezi nimiž vede právě kreacionismus. Trochu na pováženou sice je, že jeho myšlenková dobrodružství platím ze svých daní, ale zjevně to nebude ten nejdražší z nesmyslů, které český občan na svých zádech vláčí.

 

evol2

Důležitější je, že Petr Hájek v tom zdaleka není sám. Dokonce i Albertu Einsteinovi se připisuje tento pochybovačný citát: "Pravděpodobnost náhodného vzniku života je zhruba táž, jako že výbuchem v tiskárně se vysází dokonalý slovník cizího jazyka". Tento argument ve prospěch existence inteligentního Stvořitele rád cituje i populární český astronom Jiří Grygar. A i když Einstein ani Grygar nejsou kreacionisté v pravém smyslu slova, právě tímto názorem se k nim blíží a otevírají jim dveře.

 

Webů přímo popírajících Darwina je i v češtině čím dál víc a brzy bude zřejmě snadnější přístup k "důkazům proti Darwinovi", než k serioznímu vysvětlení evoluční teorie. Tvůrce těchto webů je často těžké vystopovat, v některých koutech světa ovšem kreacionisté představují výraznou finanční i politickou sílu. V USA už několik seriozních novinářů vyslovilo podezření, že mají prsty dokonce v některých jinak těžko pochopitelných neúspěších tamní kosmonautiky a podivných ztrátách dat z Marsu.

 

Většina "důkazů" kreacionistické víry je spíš legrační - například "nálezy" neumělých figurek dinosaurů skotačících s pravěkými lidmi. Jiné prozrazují mezery ve vzdělání věrozvěstů, nebo manipulaci počítající s leností ducha u cílové skupiny - jako třeba "argument", že čas Velkého třesku je výmysl, protože radiouhlíková metoda tak daleko do minulosti datovat události nedokáže.

 

- - - - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ:

Víc o vzniku života, hledání mimozemských organismů a náboženských aspektech existence jiných civilizací najdete v knize Život ve vesmíru. Pokud ji nedostanete u Vašeho knihkupce, můžete si ji objednat zde.

- - - - - - - - - - - - - -

 

Právě lenost ducha představuje zásadní faktor v úspěchu kreacionistismu. Porozumět dobře evoluci dá dost práce, přijmout vševysvětlující tvrzení, že všechno vzniklo za pár dní na stole Kosmického kutila, je snadné. Zvlášť pokud patřím mezi rostoucí množinu lidí věřících, že naslouchání nitru dá víc, než klopotné vzdělávání. Jednou bude zajímavé sledovat, co jim řekne jejich nitro, až vymřou poslední odborníci schopní (dejme tomu) stavět a obsluhovat elektrárny.

 

Dobrá, pořád ale ještě zbývá Einsteinův působivý argument o výbuchu v tiskárně. Nebo jeho obdoba počítající s inteligentním Velkým hodinářem: potřásáním pytlem s ozubenými kolečky přece také nevznikne budík...

 

Problém je v tom, že lidská mysl si nejen neumí představit náhodný vznik něčeho tak složitého, jako život, ale nedovede si současně představit ani časová měřítka, v nichž se odehrával. Nebyl žádný výbuch v tiskárně. Malinké části sazby se náhodně shlukovaly a byly vystaveny měnícím se okolním podmínkám. Většinou nedaly dohromady nic smysluplného a zase se rozpadly.

 

evol3

Jen občas a vzácně při tom vznikla "slabika" nebo dokonce jednoslabičné "slovo" - útvar, který byl stabilní. Za další nepředstavitelně dlouhá období z těchto slov vznikly a zase zanikly miliony nesmyslů. Ale tu a tam se mezi nimi objevilo "slovo", systém náhodně poskládaný tak, že pozitivně reagoval na dané podmínky a udržel se v nich.

 

Pak už to zřejmě šlo o trochu rychleji: "slova" si v boji o energii konkurovala a nerozpadala se ta, která se (opět zcela náhodně a vzácně) spojila do komplikovanějších celků - "vět". Cesta k "odstavcům", "stránkám" a nakonec ke vzniku "encyklopedie" i pak ještě trvala na stejném principu stovky milionů let.

 

Jeden každý krok vedoucí k dnešnímu stavu trval nepředstavitelně dlouho a připadaly na něj možná miliony kroků, které k ničemu nevedly. Přitom těchto nepatrných kroků muselo být víc než hvězd v Galaxii, víc než neuronů v našem mozku. Nejsme proto schopní si to ani jen přibližně představit. S výbuchem nebo třesením kolečky v uzavřeném pytli to nemělo nic společného.

 

Kreacionisté ale operují ještě s jedním působivým argumentem: všechno ve vesmíru je nápadně uspořádané tak, aby to vyhovovalo vzniku člověka. To přece nemůže být náhoda. Opravdu? Kdyby salmonela uměla myslet, jistě by taky došla k závěru, že zkažená majonéza jeví všechny známky inteligentního záměru jejího stvoření. Jde jen o úhel pohledu (odborníci tomu říkají antropocentrismus).

 

Budiž Einsteinovi omluvou, že nebyl biolog a ani jako filosof nestál za moc. A že v časech fascinace relativitou se ho ptali i na věci, o nichž mnoho nevěděl a on neodolal pokušení odpovídat..

 

Nerad bych ovšem, aby to vyznělo tak, že o vzniku vesmíru, životě a inteligenci víme úplně všechno. Vůbec ne. Je ale jen jediná cesta, jak to zjistit: hledat dál. Je nápadné, jak se právě toho náboženští fundamentalisté bojí. Lidská lenost myslet, upadající systémy vzdělání a komercionalizace médií jim dává do ruky mocnou zbraň.

 

A už vůbec bych nerad, aby tento sloupek vyzněl jako ateistická agitka. Věda a víra se nevylučují, dlouhá řada nejlepších vědců v Boha upřímně věřila a uváděli pro to dobré důvody. Ostatně první kapitoly biblické knihy Genesis jsou zdařilou metaforu vývoje vesmíru a života v něm. Nebylo vinou autora (ať už jím byl kdokoliv), že měl za posluchače kočovné pastevce, kteří ho vzali doslova.

 

Je ale chybou, když totéž berou doslova lidé, kteří pastevci dávno nejsou a mají k dispozici všechny nástroje vyspělé informační společnosti.

 

Jan A. Novák

Psáno pro www.reflex.cz

 

 


Komentáře   

+2 #1 Matej Končal 2013-05-17 10:55
Ja by som chcel len zdôrazniť, že Darwinova teória nehovorí nič o náhodnom vzniku života. Je to zneužívanie diela geniálneho vedce ako bol Darwin. Nevidím žiadny rozpor, medzi vierou v Boha a vierou v Darwinovu teóriu. Veda predsa nedokáže potvrdiť ani vyvrátiť existenciu Boha a tak isto ani teológiou a Biblia nehovorí o vedeckých poznatkoch, pretože je to kniha plná metafor a obrazov, nie encyklopédia vysvetlujúca vznik a povahu sveta z hladiska prírodnćh vied. Ani veriaci ani ateisti by nemali zneužívať vedecké diela na obhajovanie svojho presvedčenia. Boh nie je dokázateľý vedou. Ani vyvrátiteľný a takisto ani viera v Boha nevyvracia žiadnu prírodovedeckú teóriu ani ju nepotvrdzuje.
+1 #2 j.a.n. 2013-05-17 11:48
Máte naprostou pravdu. Navíc Darwin o vzniku života vůbec nemluví, jen o jeho dalším vývoji. Kromě toho lze líčení Stvoření v biblické knize Genesis brát jako alegorii - a pak jednotlivé etapy vývoje vesmíru, Země i života docela odpovídají vědeckým poznatkům. Většina křesťanů snad s tím nemá problém, fundamentalisti čtí fanatici typu kreacionistů jsou buď hloupí, nebo se snaží těmi hloupými ze zlé vůle manipulovat.
#3 Miloslav Jindřich 2013-11-28 11:38
Dobrý den.
Skvěle napsané. Jen bych rád podotkl, že mezi oběma tábory není rozdíl v tom, že oba dva pevně věří. Jedni věří, že bůh je a druzí že není. Dále bych řekl, že neexistuje jediný exaktní důkaz pro to, že bůh je a ani že není. Je pouze mnoho indícií, které napovídají, že oba tábory nechtějí připustit skutečnost, že pravda je mnohem košatější a je někde v průsečíku obého, "a nebo je vše jinak zpátky na stromy". Dále bych podotkl, že za exaktní důkaz považuji něco co se dá změřit, zvážit, popsat, reprodukovat jasně danými vědeckými metodami. Ještě bych měl něco k té evoluci. Co se stane s DNA v případě, že živočich sní maso z nějakého jiného živočicha. Ty bílkoviny se přece z části stanou novými stavebními kameny svaloviny. Kam tím mířím, proč máme DNA podobnou šimpanzům a při tom na transplantace třeba kůže se nejlépe hodí vepř domácí? Na to mi nikdo neumí odpovědět. Co když jsou motorem evoluce dva faktory, a to viry a strava?
+1 #4 j.a.n. 2013-11-28 16:41
Dobrý den, pane Jindřichu,
pokusím se Vám aspoň ve zkratce odpovědět. Máte pravdu, že skutečnosti je mnohem košatější. Spor o Darwina ale není spor o Boha nebo víru, i mnozí Darwinisté jsou věřící--- teď mi přišla návštěva, tak pokračování příště :-)

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack