Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

11. září - svátek konspiračních teorií

wtc1

Zase tu máme 11. září, den, kdy normální lidé vzpomínají na nejbrutálnější projev muslimského teroru, zatímco nešťastníci potrefení virem konspirace zaplavují internet nevyvratitelnými důkazy, že Američané si WTC zbourali sami. Čím jsou pro zemědělce žně, nebo pro čarodějnice filipojakubská noc, tím je pro konspirátory tento den - a slaví ho s největším nasazením.

 

Jistě se k nim přidají i komerční média, protože - co si budeme namlouvat - mezi notoricky levičáckými Čechy, kteří se jen nešťastnou shodou okolností náhle ocitli ve sféře svobodného světa (alespoň ve srovnání s tím, na co byli odjakživa zvyklí a co jim dělalo dobře), mohou čekat úspěch.

 

Takzvaných důkazů o tom, že fanatičtí uctívači Alláha se do ráje plného nezletilých panen nedostanou, protože jejich práci za ně musela udělat CIA, nashromáždili zastánci konspiračních teorií opravdu hodně.

 

- - - - - - - - - - - -

POZNÁMKA:

Podrobnosti o budovách WTC, útoku na ně a konspiračních teoriích najdete v článcích

Proč dvojčata WTC spadla tak rychle?

Konspirační mýtus 21. září: Byla to operace pod falešnou vlajkou?

Diagnóza: Věřím konspiračním teoriím

- - - - - - - - - - - -

 

Dokonce tolik, že kdyby agenti amerických tajných služeb zanechali jen desetinu těchto stop, pořád ještě by nemohli dělat nic jiného než chyby - takže je trochu s podivem, že jim ještě zbyl čas na úspěšné pižlání ocelových nosníků budov, kladení náloží (podle některých vážně myšlených teorií dokonce jaderných) a vyvádění Židů z WTC, protože Ilumináti řídící George Bushe pochopitelně chtěli mít mezi mrtvými jen samé Gojímy...

 

Pokud někdo projeví pochybnosti, konspirátor vítězoslavně vytáhne argument, který je alfou i omegou jeho víry: letecké palivo z nádrží obětovaných letadel dokáže docílit teploty nanejvýš 1000 stupňů, zatímco ocel se taví až při 1300 až 1500 stupních! To přece dá rozum, že ty nosníky musely být omotané semtexem nebo napilované - nejlépe obojí!

 

wtc5

Ve skutečnosti s tím rozum nemá nic společného; úplně stačí nějaké to vzdělání. Například ani střední průmyslovou školu by zastánce konspirace neměl dokončit, protože vlastnosti oceli tu patří k základům učiva. A neznalost skutečnosti, že tento materiál ztrácí mechanickou pevnost už při teplotách okolo 500 stupňů, by patrně pedagog netoleroval.

 

Proto se také u výškových budov ocelové nosné prvky dříve masivně obezdívaly - jenže u WTC byly pouze obloženy slabou vrstvou azbestu. Už před 11. zářím odborníci poukazovali na nebezpečnost takového řešení. Při útoku navíc trosky letadel zřejmě i tak slabou ochrannou vrstvu na mnoha místech smetly.

 

Jinak řečeno: teroristé si své místo po boku Alláha a v náručí zástupů roztoužených panen zasloužili: když pevnost materiálu v důsledku hodinového hoření 90 tisíc litrů leteckého paliva poklesla pod určitou mez, hmotnost několika desítek nejvyšších pater začala drtit ty pod sebou a dokonala dílo zkázy. Následoval dominový efekt a závěrečný kolaps netrval déle než 10 vteřin.

 

Jenže konspirační teorie ve skutečnosti nejsou nejen o rozumu, ale ani o znalostech - jejich zastánci na ně prostě věřit chtějí. Dokonce jim nejspíš věřit musí, protože bez nepřítele z nějakého důvodu neumí žít; ono je ostatně pohodlnější věřit, že za mé problémy může špatný svět obecně a strýček Sam zvlášť.

 

Což by koneckonců nevadilo, protože v populaci je v souladu s Gaussovou křivkou zákonitě vždy určité procento jedinců... no, řekněme ne tak docela mentálně dostatečných. A nebo lidí potrefených touhou za každou cenu bojovat za jakési dobro - aniž by jim jejich duševní obzor umožňoval dobro rozeznat od zla (V. I. Lenin jim říkal užiteční idioti a hojně je využíval, což jeho pohrobkům zůstalo dodnes.).

 

Lež o „lži“

Většina zastánců konspirační teorie o pádu WTC se také ráda odvolává na stanoviska tisíců odborníků – statiků, architektů, bezpečnostních techniků, pilotů atd. Nejtěžším kalibrem těchto argumentů je údajná petice 1700 architektů požadující pravdivé vyšetřování události. Kupodivu žádný z konspirátorů o skutečné podobě této petice nic neví – nebo vědět nechce. Přitom právě ona je ukázkovým příkladem manipulace s veřejným míněním (i když trefnější by bylo říct: oblbování nemyslícího davu)

 

wtc-ny2

Ve skutečnosti totiž nejde o petici 1700 architektů, ale o petici organizace Architects & Engineers for 9/11 Truth, která tvrdí, že má tolik členů. Problém je v tom, že mnozí z nich se o svém členství s údivem dovídají až dodatečně, jiní o něm nevědí vůbec. Navzdory pěkně znějícímu názvu to totiž je v podstatě soukromý podnik kalifornského architekta Richarda Gageho, který si šikovně osedlal protibushovskou vlnu a naivní levičáctví akademických i uměleckých kruhů, aby si udělal reklamu. Na Gageho se pak nabalují potrhlí aktivisté, kteří proti něčemu prostě bojovat musí - a kteří jsou prokletím Ameriky přinejmenším už od časů vietnamské války.

 

Není přitom bez zajímavosti, že od Gageho se distancuje jak skutečná komunita amerických architektů (včetně Američan Institute of Architects), tak i mnohé ze subjektů, na které se on při svých „skandálních odhaleních“ odvolává.

 

Tak by šlo vyvracet jeden konspirační argument  za druhým – jenže to chce čas a také jisté znalosti. A nakonec by to bylo stejně marné, protože o pravdu v konspiračních teoriích nejde. Ti, kteří tyto instantní a většinou nepříliš duchaplné lži vypouštějí, naopak přesně kalkulují s mentalitou jistého typu lidí - a s jejich neinformovaností, potřebou mít dobře viditelného nepřítele a ochotou kdykoliv se přidat ke komukoliv kdo se tváří, že bojuje proti estabilishmentu. I kdyby tím sebevražedně bojoval proti své zemi a své kultuře.

 

Na pováženou ovšem je, že jich je najednou tolik. Nějak to nepříjemně připomíná konec antiky, kdy nad vyspělou filosofií a náboženskou tolerancí zvítězila pověra šířící se mezi nevzdělanou masou.

 

A pak začal dlouhý barbarský středověk...

 

Jan A. Novák

Psáno pro www.reflex.cz

 

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack