Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Jak poznat ptáka po hlase

ptaci

Ptáci si teď užívají vrchol sezóny a ti, kdo je mají rádi, pochopitelně také. Staří Římané sice tvrdili, že ptáka poznáš po peří ("E plumis cognoiscitur avis"), jenže ne každý pták ho rád ukazuje. Mnozí o sobě dávají vědět raději zpěvem - a právě na to mysleli v nakladatelství Alpress, když vydali knihu Hannu Jännese a Owena Robertse nazvanou prost? Ptáci. Nejde totiž jen o klasický atlas; jeho součástí je také cédéčko, kde jsou hlasy bezmála stovky nejběžnějších druhů nahrané.

 

Stačí si tak při čtení nebo prohlížení knihy pustit přehrávač, počítač, či jiné digitální zařízení a společně s obrázkem a doplňujícími informacemi (výskyt, hnízdění, potrava) najdete i lokalizaci zvukového záznamu na CD. Publikace tak nabízí unikátní možnost naučit se rozpoznávat hlasy ptáků. Pro milovníky přírody je to nesmírně cenná dovednost, protože zpěv je obvykle to první, co nás na přítomnost opeřence upozorní.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná na kvalitním papíře a v tvrdých deskách, které přežijí i nějaký ten výlet do přírody. Fotografie ptáků jsou pěkné a názorné i když snad by mohly být trochu větší. Přehledný text se omezuje jen na nejzákladnější informace, což je z hlediska začátečníků a běžných amatérů při pohybu v přírodě spíš přednost. Této kategorii čtenářů je podřízen i výběr 96 druhů: většinou jde o ty nejběžnější. (Pro zajímavost: udává se, že u nás hnízdí něco málo přes dvě stovky ptačích druhů). Takže některé lahůdky naší přírody (ledňáček, výr, žluva...) tu nenajdete. Kniha je tak především startovací čarou, z níž pak vážnější zájemce zamíří dál.

Jediné, co mě na knize zaměřené na ptačí hlasy trochu nepříjemně překvapilo, byla nepřítomnost slavíka - nejvýraznějšího pěvce naší přírody, jehož noční árie patří k nezapomenutelným zážitkům a který byl u nás před pěti lety vyhlášen Ptákem roku. Zřejmě se tak projevuje zaměření nakladatelů na překladové atlasy (zdaleka nejen ptačí a zdaleka nejen v Alpressu) v posledních desetiletích, kdy se nebere v úvahu, že v autorově domovině může být druhové zastoupení odlišné.

Jan A. Novák

 

Hannu Jännnes, Owen Roberts: Ptáci. Překlad Jana Vlčková. Alpress, Frýdek-Místek 2012, 64 stran, 229 Kč

4stars

 

 

 

POZNÁMKA:

  Pokud knihu nenajdete u Vašeho knihkupce, lze ji objednat zde.


You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack