Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tajemný svědek tunguzské katastrofy

tungr0

Co bylo skutečnou podstatou záhadné exploze na Sibiři roku 1908 známé jako tunguzská událost, dodnes není jasné, i když někteří bohorovní akademikové rádi tvrdí opak. V záznamech o podivném jevu se nachází celá řada informací, které se vzpírají vysvětlení. Patří mezi ně i případ podivného kupce a prospektora Suzdaleva, který do místa výbuchu vyrazil jako první.

Exploze bez kráteru, zato s celou řadou doprovodných efektů, které běžnému kosmickému tělesu nepřísluší…O podstatě tunguzské katastrofy existuje několik desítek hypotéz, od meteoritu a komety, přes srážku s miniaturní černou dírou, geologický jev nebo aktivity geniálního Nikoly Tesly, až po havárii kosmické lodě z jiných světů. Žádnou se nepodařilo přesvědčivě doložit.

Většina autorů, kteří se dnes jevem zabývají, už jen opisují jeden od druhého, aniž by se zabývali dobovými prameny, a tak nabízejí obraz, který je v nejlepším případě hodně zkreslený.  Už kolem prvních pokusů o průzkum místa exploze přitom existuje pár záhad, které z obecného povědomí úplně vypadly. A které naznačují, že ledacos mohlo být jinak, než se dnes tvrdí.


Za prvního člověka, kterému se podařilo dostat na místo podivné katastrofy je všeobecně pokládán Leonid Kulik, který tam pronikl až roku 1927. Přesto není vyloučeno, že byl až druhý. Možná už roku 1910 se na Tunguzce objevil jakýsi Suzdalev, podle jedněch hledač zlata, podle jiných obchodník a překupník. Neomylně a cílevědomě vyrazil do míst, o nichž od domorodců slyšel, že tam sestoupil oheň z nebe.

 

tung4-2

obr: Tunguzská událost: meteorit, kosmická loď, nebo něco jiného...

 

 

Když se opět vynořil z tajgy, svolal místní šamany a řekl jim, že o výbuchu ani o něm samém nesmí před nikým mluvit - hlavně ne před Rusy. Kdyby jim Evenkové něco prozradili, bílí lidé přijdou, zabijí jim zvířata, vychytají ryby v řekách a jejich děti pomřou hlady. Na domorodé kouzelníky to zřejmě udělalo dojem, protože dokázali držet jazyk za zuby dlouhou řadu let.

Suzdalev pak skoupil rozsáhlé pozemky kolem Tunguzky. Když jediného místního kupce Savatejeva usazeného na soutoku Nižné Tunguzky a Kočečumy z dnes už neznámých důvodů odvedla policie, pohotově zabral jeho faktorii a dál bohatl na výměnném obchodu s Evenky. Později zmizel ve víru ničivé revoluce, která sem sice dorazila se zpožděním, ale rozhodně o nic méně divoká než v civilizovanějších oblastech Ruska.

Suzdalev rozhodně není vymyšlenou postavou, protože o něm mluví i oficiální prameny evencké komunity. Na místě jeho faktorie později vyrostla osada Tura, která je dnes správním centrem tohoto území. Co ale v místě výbuchu hledal a především, co tam doopravdy našel, to už se asi nikdy nedovíme. Objevil se názor, že hledal diamanty, které se na Sibiři skutečně vyskytují v místech dávných meteorických kráterů.

- - - - - -

UPOZORNĚNÍ:

Další málo známé okolnosti související s tunguzskou událostí najdete v knize Tunguzský meteorit – záhada na víc než jedno století. Objednat ji můžete mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

- - - - - -

Jenže teorie o kosmickém původu sibiřských diamantů se objevila až později a sotva lze předpokládat, že nevzdělaný překupník ji nezávisle na vědcích odhalil o několik desetiletí dřív. Navíc v místě tunguzské události se diamanty nikdy nenašly, stejně jako drahé kovy nebo jiné cennosti.

tungr2

 

obr: Podle mnoha zpráv byli domorodí Evenkové varováni dlouho před explozí a oblast opustili. I proto nedošlo ke ztrátám na životech. Po výbuchu šamani oblast vyhlásili jako tabu...

 

 

Přesto ledacos nasvědčuje tomu, že Suzdalev nejen že sem mířil za zcela konkrétním cílem, ale něco zajímavého opravdu objevil. Kdyby byla jeho výprava neúspěšná, neměl důvod jí tajit a z místa by v tichosti odtáhl jinam. Zdá se, že první roky po záhadné explozi se v oblasti opravdu děly divné věci. Jenže za další desetiletí, kdy se sem žádný člověk nedostal, dokázaly kruté zimy, bezedné bahno, voda a rostlinstvo zahladit všechny stopy.

A tak zůstaly jen otázky. Šel Suzdalev za něčím konkrétním? Jak se o tom dověděl? Našel co hledal? Kde je to dnes? Zahladil po sobě stopy tak, že se v epicentru dodnes nepodařilo nic najít?

To už se asi nikdy nedovíme…

Jan A. Novák

Komentáře   

+1 #1 Walter Pavliš 2015-06-09 12:12
Ten Suzdalev měl bohužel pravdu. Jakmile tam nafáral Kulik tak Rusové pozabíjeli zvířata a vychytali ryby :-) už 100 let tam není trochu klid. Jedna expedice za druhou.

You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: from JoomlaShack.com