Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tunguzská exploze: 104 let nevyřešené záhady

tungusn0

Dnes (tj. v sobotu 30. června) uplynulo 104 let od záhadné události v sibiřské tajze, pro kterou se vžilo označení tunguzský meteorit. Nejméně sto hypotéz se od té doby snažilo vysvětlit o co vlastně šlo, přesto výbuch srovnatelný s nejsilnějšími termonukleárními pumami stále představuje jednu z největších záhad minulého století. Oficiální věda tvrdí, že šlo o asteroid nebo kometu, celá řada okolností se tomuto pohodlnému vysvětlení ale vymyká. A tak nechybí ani názor, že šlo o havárii kosmické lodi mimozemšťanů nebo o pokus geniálního vynálezce Nikoly Tesly.

 

Je ráno 30. června 1908. A. K. Kokorin, pozorovatel meteorologické stanice na řece Kežma zapisuje do staničního deníku, že na severní straně zcela jasné oblohy vidí dva velké zářivé kruhy. Jev trvá asi 4 minuty, pak se ztrácí. Krátce na to se od severu k jihu přehnal zvuk podobný hučení silného větru. Když po pěti minutách dozněl, následovalo hřmění podobné dělostřelbě a okna se začala třást. To trvalo asi dvě minuty.

Kokorinův zápis se našel v písemnostech Irkutské geomagnetické a meteorologické observatoře a nepochybně jde o jedno z nejkvalifikovanějších svědectví o události. O to podivnější je, že popisuje dva objekty.

Varování šamanů

Ještě podivnější však je, že ze sedmi set výpovědí svědků, které byly později zapsány, se ani dvě neshodují. Ani to ale není konec všem záhadám. Mnoho neobvyklých jevů totiž výbuchu předcházelo až o několik dní. Patří mezi ně například neobvykle silné polární záře, výkyvy geomagnetického pole a výskyt zářících oblaků. Většina domorodých obyvatel už dříve opustila oblast, protože odtud zmizela zvěř a šamani tvrdili, že zde dojde ke strašlivé katastrofě.

tungusn1

 

obr: K explozi došlo několik kilometrů nad zemským povrchem a vykazovala znaky termojaderného výbuchu. Podivné na celé události je i to, že po dobu několika dní před explozí byly zanamenávány výkyvy geomagnetického pole a další anomálie - které ustaly právě osudného 30. června...

 

 

Podle záznamů seismografů došlo k výbuchu v 0 hodin 13 minut světového času. Jeho sílu později vědci odhadli na ekvivalent 10 až 40 megatun TNT, tedy přibližně tisíckrát víc než měla hirošimská atomová puma. Sorvnatelné ničivé schopnosti měly až modernější termonukleární bomby. Geofyzikální stanice v Irkutsku tehdy zaznamenala výkyvy magnetického pole, jaké tehdejší vědci ještě nikdy předtím neviděli. Zato o půl století je spatřili znovu - právě při testech termojaderných zbraní...

V pohnuté době se podařilo vypravit expedici na místo předpokládaného dopadu obrovského meteoritu až roku 1927. Její vedoucí Leonid Kulik tu však nenašel ani meteorický kráter, ani úlomky kosmického tělesa - pouze obrovský lesní polom rozkládající se na ploše více než dvou tisíc čtverečních kilometrů. Žádné kosmické kamení se nepodařilo najít dodnes, přestože od té doby lokalitu zkoumaly desítky dobře vybavených expedic. Místo materiálu z vesmíru tu našly podivné geomagnetické anomálie a další jevy, pro něž stále chybí vysvětlení...

Kometa nebo kosmická loď?

Navzdory tomu dnes většina astronomů soudí, že výbuch způsobil buď velký kamenný meteorit nebo malá kometa. Okolnosti celé události jsou však natolik podivné, že existují i fantastičtější domněnky. Velkou pozornost vzbudil ruský spisovatel Alexadr Kazancev tvrzením, že šlo o havárii mimozemské kosmické lodi s jadernými motory. Hypotéza jaderného výbuchu má v Rusku dodnes mnoho přívrženců - a nejen mezi laiky.

tungus

 

obr: Nechybí ani hypotéza, podle které nad Sibiří explodovala kosmická loď mimozemšťanů při nezdařeném pokusu o přistání v pustině

 

 

Jiní soudí, že se tehdy Země srazila s kusem antihmoty nebo černou dírou, že šlo o nějaký druh tektonické aktivity, mimořádně velký kulový blesk, výbuch zemního plynu, pokus šíleného vynálezce nebo dokonce a vzplanutí obrovského mračna komárů... Mnoho příznivů má také teorie, podle níž za explozí stály pokusy vynálezce Nikoly Tesly, který právě tehdy provozoval podivné aktivity na své obrovské vysílací stanici Wardenclyffe.

Problém tunguzské události spočívá v tom, že první expedice přišla na místo dopadu příliš pozdě a byla nedostatečně vybavená. Od té doby čas dál smývá stopy a naděje na zásadní obrat ve výzkumu je rok od roku menší.

Jan A. Novák

UPOZORNĚNÍ:

Další okolnosti tunguzské exploze, podrobný popis události a vyčerpávající přehled hypotéz najdete v knize Tunguzský meteorit, záhada na víc než jedno století. Kromě toho v ní nechybí ani sci-fi povídka na téma tunguzské události. Objednat ji můžete na mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Podrobnější informace o knize jsou zde.

tungusx5You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack.com