Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Podmořský incident v Golfo Nuevo

golfnu5

Studená válka skončila, zapomeňte - tak by se dal pojmenovat dnešní postoj k celé druhé polovině 20. století. Pod příkrovem mlžení tak zůstala pohřbená řada událostí, které se dodnes nepodařilo vysvětlit. Jedním z nich je i takzvaný incident v Golfo Nuevo. Tajemné podmořské objekty zjevující se u pobřeží Argentiny jsou pro jedny hitlerovské ponorky převážející uprchlé nacisty do bezpečí, pro jiné podmořské lodě mimozemšťanů či civilizace ukryté v hlubinách, pro další pak tajné zbraně supervelmocí...

 

"Byla to velryba, obojživelný létající talíř, nebo do Argentiny zabloudila lochneská příšera?" ptal se 22. února 1960 na svých stránkách Newsweek. A pokračoval: "Minulý týden bylo celé Buenos Aires na nohou. Lidé si na ulicích horečně vyměňovali informace a okamžitě spěchali domů k rozhlasovým přijímačům, aby se dověděli poslední zprávy. Tisk měl žně - všechny titulní strany zaplňovala jediná fantastická historie..."

Co se tehdy v Argentině vlastně stalo?

Dokonalý přístav

Golfo Nuevo v Patagonii je jeden z nejlepších přírodních přístavů na světě. Leží na atlantickém pobřeží Jižní Ameriky v argentinské provincii Chubut něco málo přes tisíc kilometrů jižně od Buenos Aures a jde vlastně o dvojici těsně sousedících rozlehlých lagun o průměru několika desítek kilometrů, takže mohou pohodlně pojmout třeba i několik flotil největších válečných lodí.

golfnu2

Každá laguna má jediný úzký vjezd, který lze dobře střežit, poskytují tedy dokonalou ochranu nejen před nápory oceánu, ale i před útokem případného nepřítele. Hloubka se tu pohybuje od 80 do 180 metrů, navíc oblast leží na frekventované trase kolem Ameriky, kterou musí plout všechny lodě, jež nemohou nebo nechtějí použít Panamský průplav.

 

obr: Golfo Nuevo je jeden z nejlepších řírodních přístavů v Jižní Americe a strategická vojenská základna

 

Bezpečnější přístav pro válečné námořnictvo si snad ani nejde představit. A přesto v letech 1959 až 1960 kdosi do této střežené pasti mnohokrát vnikl, unikl všem nástrahám a bez problémů zmizel.

Ve skutečnosti odtud přicházela podivná hlášení o spatření záhadných objektů v moři už dlouho. Například 7. března 1942 poslalo velení 3. flotily torpédoborců argentinského námořnictva z této oblasti následující hlášení: "Když dnes v 17:30 flotila vplouvala do Golfo Nuevo, torpédoborec San Juan signalizoval pozorování zvlněné hladiny, lodní brázdy a následně akustický kontakt s ponořeným plavidlem ve vzdálenosti dvou kilometrů." Ministr námořnictva admirál Sueyro na to reagoval slovy: "Není to poprvé, co z Golfo Nuevo dostávám podobné hlášení."

Tehdy se podobné incidenty většinou aktivitami ponorek Třetí říše. Dá se předpokládat, že o skvělý přístav měl jejich velitel admirál Dönitz živý zájem, navíc v Argentině žila početná německá menšina - a tak se to moc nerozmazávalo.

Neidentifikované ponořené objekty

Zájem neznámých podmořských plavidel o strategický záliv ale překvapivě neochabl ani po porážce Hitlerovy říše, kdy se posádky německých ponorek buď vzdaly nebo své lodě potopily. Hlášení o kontaktech s neznámými ponořenými objekty začaly přibývat zejména v letech 1958 a 1959. To už byla po celém světě v plném proudu horečka UFO, které brzy dostaly i svou námořní verzi označovanou jako USO (Unindetified Submerged Objects - Neidentifikované ponořené objekty).

golfnu3

 

obr: Neidentifikované ponořené objekty (USO) představují stejnou záhadu jako UFO - a podle některých badatelů mají i stejný původ...

 

V roce 1960 USO vtrhly do Golfo Nuevo masově. Navíc v podobě, s níž si odborníci na lov nepřátelských ponorek nevěděli rady. A dodnes nevědí; případ se stal nejznámějším a současně nejlépe svědecky doloženým souborem pozorování těchto objektů.

První incident toho roku se odehrál už 31. ledna, kdy torpédový člun Cervantes svým sonarem zachytil předmět pomalu plující v hloubce 30 metrů. Kontakt potvrdily také další lodě plující v zálivu. Plavidla zahájila útok hlubinnými bombami, ale bez viditelného výsledku.

Tentokrát ale argentinské námořnictvo nechtělo nechat záležitost vyšumět do ztracena. Do akce se zapojily další válečná plavidla a pátrací hydroplány. 3. února velení námořnictva prohlásilo, že v zálivu jsou dvě ponorky - všechny snahy je polapit však ztroskotaly.

Hrozba invaze z moře

V dalších dnech měli obyvatelé pobřežních měst skutečný karneval: nad zálivem dnem i nocí explodovaly signální rakety, vodu do výšky zdvíhaly výbuchy hlubinných pum, míhaly se paprsky pátracích světlometů, vzduchem křižovala letadla. Přestože velení usoudilo, že vetřelci to nemohli přežít, na hladině se neobjevila jediná troska a ani kapka oleje. Armáda se proto začala připravovat pro případ, že by neznámý útočník chystal invazi na pevninu.

 

- - - - - - - - 

UPOZORNĚNÍ: Další informace o incidentu v Golfo Nuevo, o USO i jiných záhadách oceánů najdete v knize Tajemství mořských hlubin. Pokud ji neseženete v knihkupectví, můžete si ji objednat zde.

- - - - - - - - -

 

Dne 10. února byl spatřen neznámý objekt na hladině vně zálivu, válečné lodě ho však nedostihly. O tři dny později dorazily posily z USA s nejmodernějším protiponorkovým vybavením - opět bez viditelného výsledku. 14. února byly spatřeny dvě gigantické ponorky v mezinárodních vodách poblíž Golfo Nuevo. A tak to šlo pořád dokola: jeden den námořnictvo prohlásilo, že záhadný nepřítel nejspíš byl při akci zničen, vzápětí však vždy přišla hlášení o dalších kontaktech.

Argentinské námořnictvo ani politikové nebrali incident na lehkou váhu - ale tajemný vetřelec zjevně také ne. Nakonec to byl on, kdo vyhrál. A to způsobem, který byl pro vojenské síly jihoamerické republiky skoro stejně ponižující jako pozdější porážka v bitvě o Falklandské ostrovy. 23. února velení oznámilo, že tajemné objekty unikly - ty se pak ale přesto ještě několikrát do zálivu vrátily...

Hitler s Evou Braunovou v náručí...

Čím méně se o tajemných objektech podařilo zjistit, tím víc se objevilo dohadů a spekulací o jejich původu. Američané i Britové odmítli, že by šlo o jejich ponorky, totéž pak učinil i Sovětský Svaz. Nikita Chruščov do Argentiny dokonce poslal zvláštního námořního přidělence, který ho měl informovat o výsledcích vyšetřování incidentu.

golfnu4

 

obr: Německá ponorka typ XXI z konce druhé světové války předběhla svou dobu o řadu let a byla tehdejšími prostředky prakticky nepolapitelná

 

Vyrojily se tedy fámy o německých ponorkách, které přečkaly válku. Z 21. února pocházelo hlášení o vizuálním kontaktu s plavidlem, jehož vzdálená silueta údajně nápadně připomínala jeden z posledních německých válečných U-Bootů, technicky velmi pokročilý typ XXI. Argentinci na zaútočili salvou torpéd, všechna však minula cíl a ponorka zase zmizela.

Skutečností je, že v okamžicích kapitulace Hitlerovy Třetí říše právě do Argentiny s početnou německou menšinou a sympatizujícím politickým režimem směřovaly německé podmořské čluny naložené prominentními nacisty a jejich poklady. Za vše vypovídá historka z jara roku 1945, kdy se v ústí La Platy objevily ponorky U 530 a U 977. Prostí Argentinci se už začali shromažďovat na nábřežích v očekávání, že z jedné vystoupí Adolf Hitler a s Evou Braunovou v náručí. Mluvilo se i o tajných základnách a zásobovacích potrubích vedoucích do moře v opuštěných zátokách Ohňové země i jinde.

Velryby - nebo mimozemšťané

Do teorie zapomenuté německé ponorky ale v případu Golfo Nuevo ledacos nezapadalo. Přestože byly objekty mnohokrát přesně lokalizovány sonary a několikrát zřetelně viditelné i neozbrojeným okem, nikdy se je nepodařilo zasáhnout žádnou zbraní. Ostatně ani podobnost záhadného objektu s typem XXI mnoho neznamená: poslední modely německých ponorek výrazně předběhly svou doby a vítězné mocnosti je proto nadšeně kopírovaly ještě celá desetiletí po skončení války.

golfnu1

Především je ale prakticky nemožné, aby plavidlo s operační dobou v řádu měsíců, vydrželo v provozu ještě 15 let po skončení války - bez základen a možnosti údržby, výměny opotřebených agregátů a rozsáhlejších oprav. Těžko si také představit důvod, proč by to někdo dělal, když se v Jižní Americe nabízelo dost pohodlnějších úkrytů.

 

obr: Události v Golfo Nuevo posílily teorie o mimozemských základnách ukrytých v hlubinách moří

 

Přesto v Golfo Nuevo prokazatelně něco bylo. A nikdo nepopře, že se to ani za pomoci nejdokonalejších zbraňových systémů té doby nepodařilo polapit.

Jiná teorie tedy mluví o velrybách, které Golfo Nuevo opravdu často a rády navštěvují. Sotva lze ale předpokládat, že by se stovky zkušených námořníků nechaly oklamat obyčejnými kytovci. A tak zastánci návštěv mimozemských civilizací v incidentu vidí další důkaz toho, že létající talíře z jiných světů mají své základny v hlubinách oceánu.

Pořád ale zůstává jako nejpravděpodobnější verze, že šlo o tajnou vojenskou aktivitu některé z tehdejších velmocí. Už roku 1960 magazín Newsweek napsal: "Většina Argentinců si myslí, že pokud to tedy není velryba, lochneska, ani létající talíř, má to nejspíš rudou hvězdu na velitelské věži..."

Záhadou ale je, proč se k incidentu nikdo nepřiznal ani dvacet let po skončení studené války. Testovaly se tehdy v akci technologie, které mají význam i dnes? Nebo se v Golfo Nuevo chystalo něco, zač je důvod se stydět i po půl století?

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny - Víkend

golfnu6

obr: Byla v Golfo Nuevo nová tajná zbraň?

 


You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Template Tutorial from JoomlaShack