Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

SKUTEČNÁ AKTA X: Útok na Los Angeles

la0K méně známým dodnes nevyřešeným případům UFO, které se odehrály v přítomnosti tisíců svědků, patří i takzvaný útok na Los Angeles, Ve skutečnosti nikdo neútočil, jen nad městem něco podivného přeletělo. Ale bylo to krátce po napadení Pearl Harbour a válečná hysterie vykonala své. Jaké objekty poplach spustily a kdo je měl na svědomí, to se nepodařilo zjistit.

 

 

Roku 1942 došlo k podivné události na Spojenými státy - tedy daleko od všech válčišť. Navečer 24. února - pouhé tři měsíce po japonském útoku na Pearl Harbour a vstupu USA do války - s v Los Angeles náhle rozezněly sirény protivzdušné obrany a k nebi vyšlehly ostré paprsky pátracích reflektorů. Současně ve městě zhasla všechna pouliční světla, aby měl případný nepřítel ztížené zaměřování svých pum. A v zápětí se rozezněla palba protiletadlových děl, která v rychlém sledu vypálila okolo 1400 projektilů. Jejich zbytky pak dopadaly zpět na město a způsobily škody, na jejichž barvitém popisu si v dalších dnech vylepšoval své prodeje místní tisk. Střelba skončila až dalšího dne nad ránem.

Co bylo příčinou poplachu, je dodnes předmětem sporů. Kus dobré práce nepochybně odvedla válečná psychóza a ještě čerstvý šok z Pearl Harbour: když dokázali Japonci napadnout a zpustošit odlehlou základnu na Havaji, zdánlivě nebyl důvod, proč by si to nezopakovali někde na západním pobřeží USA - a Kalifornie byla první na ráně. Invaze nepřítele se tehdy všeobecně očekávala a politické vedení země to s uklidňováním obyvatelstva rozhodně nepřehánělo, protože potřebovalo živit ochotu k nedávno ještě hodně nepopulárnímu boji kdesi za mořem.

la1Ještě ke všemu se jen o den dřív z moře u kalifornského Elwoodu nedaleko Santa Barbary vynořila japonská ponorka I-17 a střelbou z palubního děla napadla nádrže a další zařízení tamních ropných polí.

 

obr: Nejznámější snímek pořízený během podivného protileteckého poplachu. Ufologové tvrdí, že v přůsečíku paprsků reflektorů je typický létající talíř. Očití svědkové vypovídali spíš o něčem na způsob balónu nebo vzducholodi.

 

 

Škody byly sice minimální, šlo však o první vážný útok na kontinentální území USA od jejich vzniku, takže psychologický dopad byl značný. V reakci tisku nechyběly ani termíny jako "invaze" či "vylodění" a mnozí Američané začali brát představu japonské záplavy valící se jejich zemí jako hotovou věc.

Protiletadlové hlídky v Los Angeles tedy následujícího dne nejspíš měly nervy napjaté k prasknutí - a snadno mohly povolit. Jenže v případu je několik nejasností, díky kterým jej nelze odbýt tak snadno.

Už pár hodin po ukončení poplachu se konala tisková konference, na níž vysoký ministr námořnictva Frank Knox oznámil, že šlo o omyl. Brzy mu přispěchal na pomoc generál George Marshall s podivnou hypotézou, podle níž kdosi v rámci psychologické války přeletěl nad Los Angeles v civilním letadle, které startovalo z Mexika. Místní list Long Beach Independent na to zareagoval větou: "Kolem celého případu je tolik záhad, že se nelze ubránit pocitu cenzorských zásahů s cílem zakrýt pravou podstatu věci."

- - - - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ: Text je ukázkou z knihy Létající talíř pro Hitlera. Pokud už není k dostaání u vašeho knihkupce, můžete si ji objednat zde

- - - - - - - - - - - - - 

Podle některých zdrojů poplach začal v Culver City, poblíž kterého měla své pozice 37. brigáda pobřežního dělostřelectva. Právě nad nimi se měl 24. února objevit velký neidentifikovaný předmět. Pokusy o jeho sestřelení ze země nebo stíhacími letouny se minuly s účinkem. Když objekt zamířil směrem k tehdy dvoumiliónovému Los Angeles, vypukla mezi vojáky panika.

la2"Bylo to obrovské," řekla údajně později jedna z příslušnic hlídek protiletecké obrany. "Vydávalo to bledě oranžové světlo a šlo o nejkrásnější věc, jakou jsem v životě viděla. Jak říkám, bylo to obrovské..."

 

obr: Další z fotografií pořízených 24. února 1942 nad Los Angeles. Uprostřed světelného oválu je vidět jasnější bod - dodnes neidentifikovaný létající objekt, který v hysterii po vypouknutí války s Japonskem způsobil velkou paniku

 

 

Většina svědků vzpomíná, že letící předmět se ze všeho nejvíc podobal obrovské vzducholodi. "Naše letadla se k tomu blížila ve skupinách, útočila a zase se vracela, ale bez zjevného výsledku, přestože objekt se pohyboval velmi pomalu a díky ozáření protiletadlovými reflektory musel být snadným cílem. Bylo vidět, jak střely explodují v jeho těsné blízkosti, aniž by mu to ale nějak ublížilo," tvrdil pak jeden z nich.

Kalifornský tisk také přinesl fotografie, které dodnes představují ufologickou klasiku. Je na nich vidět paprsky protiletadlových reflektorů křížící se na velkém protáhle oválném objektu na temné obloze. Skeptikové tvrdí, že snímky jistě byly pro potřeby publikování retušovány, přesto ale zůstal případ známý jako "Útok na Los Angeles 1942" nebo také "Velký vzdušný poplach v Los Angeles" jednou z velkých záhad druhé světové války.

Jan A. Novák

la3

 

obr: Dobová tisk přinesl o podivném případu velké články. Na pravém snímku muž ukazuje škody způsebené padajícími střepinami protileteckých projektilů

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack