Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Případ Roswell: UFO nebo balón?

roswell1

Je to asi nejslavnější evergreen mezi konspiračními teoriemi - Američané u města Roswell sestřelili UFO a jeho mrtvou posádku mají v mrazáku. Skeptikové se nad případem marně pohoršují už více než půl století. Nedávno znovu ožil, když FBI zveřejnila tajné spisy, které s záhadnou událostí souvisejí. Případ agenta FBI Guy Hottela a jeho výpověď o roswellském případu se objevila na YouTube - a příznivci spiknutí mají o čem přemýšlet. Video se totiž rychle vytratilo a zůstal jen lakonický nápis konstatující, že jeho účet byl ukončen. O co tedy šlo?

 

 V dubnu FBI na svých oficiálních stránkách zveřejnila dokument pocházející od agenta Guy Hottela a datovaný dnem 22. března 1950. Doslova se v něm říká:

 

"Vyšetřovatel pracující pro vojenské letectvo sdělil, že v Novém Mexiku byly objeveny tři tzv létající talíře. Byly popsány jako kruhové objekty s vyvýšeným středem o průměru přibližně 50 stop. V každém z nich byly tři bytosti humanoidního vzezření ale vysoké pouze 3 stopy. Jejich oděv tvořila velmi jemná kovová fólie. Oděv se podobal oblekům chránícím proti přetížení vojenské piloty. Podle mého informátora pana (jméno začerněno) byly talíře nalezeny v Novém Mexiku, což souvisí s tím, že vláda zde provozuje velmi silný radar. Ten svým vyzařováním zřejmě narušuje řízení talířů. Další informace se můj zdroj nepokusil získat."

Vypadá to jako článek z hodně pokleslého bulváru, každý se ale může přesvědčit, že text visí bez jakéhokoliv komentáře na oficiálním webu FBI. Je součástí její elektronické knihovny dokumentů s názvem Vault, což se dá přeložit jako Trezor - nebo také Hrobka.

 

Zrození létajících talířů

Když se řekne "Nové Mexiko" a "létající talíř", téměř automaticky se vybaví i jméno "Roswell" - a případ, který začal ufology vzrušovat přibližně ve stejné době, kdy Guy Hottel psal své hlášení. Americká historie setkání s neidentifikovanými létajícími objekty (Unidentified Flying Objects - UFO) ale začala mnohem dřív - doslova v předvečer dne, kdy Kryštof Kolumbus objevil Nový svět. Po západu slunce 11. října 1492, pouhý den před slavným přistáním totiž admirál uviděl nad západním obzorem světlo "na způsob svíce", které stoupalo a zase klesalo (viz zde). Poctivě to zaznamenal do deníku výpravy - a dodnes se nepodařilo přesvědčivě vysvětlit, o co šlo.

roswell2Počty svědectví o setkání z UFO začaly nápadně růst během druhé světové války, kdy s nimi přicházeli zejména spojenečtí letci. Skutečná horečka ale začala až 24. června roku 1947, když amatérský pilot Kenneth Arnold oznámil, že při letu nad Kaskádovým pohořím ve státě Washington spatřil devět podivných létajících objektů.

 

 

obr: Ilustrace k roswellskému případu - létající talíř krátce před dopadem 

 

 

Ačkoliv to byl podle našich dnešních měřítek velice fádní případ - jediný svědek pozoroval po krátkou dobu a na značnou vzdálenost tři nejasné objekty - měl velký společenský dopad. Když Arnold řekl novinářům, že se předměty pohybovaly "jako talíř, když ho hodíte jako žabku po vodě", vytvořil jeden z novinářů termín "létající talíř".

To, co pak nakreslil se víc podobalo německým experimentálním letadlům Horten, ale tato významná skutečnost v následné mediální extázi zcela zapadla. Novináři se místo toho chytili termínu "talíř" a veřejnost jej okamžitě přijala. Jednalo se patrně o nejpůsobivější reklamní slogan, jaký byl kdy vymyšlen.

Krátce po zveřejnění Arnoldova pozorování už horečka létajících talířů otřásala Spojenými státy. Podivné objekty viděl na obloze snad každý a výjimkou nebyly ani starty vojenských letounů proti údajným UFO.

Začátkem ledna 1948 ve vypjaté atmosféře rodící se studené války se "létající talíře" (ve skutečnosti velké světelné koule) objevily nad leteckou základnou Wright Patterson v Kentucky. Ze čtyř stíhaček Mustang F-51, které je začaly stíhat, to tři musely vzdát - a čtvrtá explodovala za dodnes nevyjasněných okolností. Poslední slova jejího pilota Thomase Mantella prý zněla: "Proboha, vždyť v tom jsou lidé!"

Na Roswell bylo zaděláno.

 

Záhada skartovaných spisů

V této atmosféře 4. července 1947 uslyšelo několik farmářů z okolí městečka Roswell v Novém Mexiku uprostřed bouřlivé noci na obloze jakýsi výbuch. Ráno šel jeden z nich William Mac Brazell se svým synem obhlédnout, jaké škody způsobila bouřka na jeho pozemcích. Ke svému údivu spatřili na pastvině velké množství jakýchsi stříbřitých trosek. Většinou šlo o lehkou nehořlavou a nemačkavou fólii, byly zde však i kusy nosníků a dalších součástek. Brazell později tvrdil, že materiál ani tvar se nepodobal ničemu známému. Ze sdělovacích prostředků už věděl, že nad Spojenými státy se rojí mimozemské kosmické lodi, a tak okamžitě uvědomil vojáky z nedaleké letecké základny. Ti také přijeli, trosky zajistili a odvezli.

roswell3Až do tohoto okamžiku je všechno jasné a ani armáda zpočátku nepopírala, že se na Brazellově ranči našlo cosi neobvyklého. První vyjádření důstojníků pro média dokonce přímo připouštěla možnost havárie cizí kosmické lodi. Skutečné záhady začaly až od chvíle, kdy se do věci vložila vyšší vojenská místa.

 

 

obr: Armádní představitelé předvádějí novinářům trosky nalezené na Brazellově pozemcích 

 

 

Také jejich první oficiální zprávy připouštěly, že původ trosek je přinejmenším záhadný. O pár dní později však vydala prohlášení, že šlo o zbytky meteorologického balónu z roswellské letecké základny. Dokonce je předvedly zástupcům tisku - jenže Brazell prohlásil, že věci, které ukazují vojáci na obrázcích v novinách, nejsou totožné s těmi, které nalezl a odevzdal on.

Ostatně dobře věděl, jak takový meteorologický balón vypadá, protože ze základny v Roswellu je vypouštěli několikrát denně a mnohé z nich končily na Brazellových pozemcích. Od té doby armáda vyvíjela nevšední úsilí, aby se v médiích o události objevovalo co nejméně zpráv.

Jedna z možných příčin se objevila mnohem později. Vojáci tehdy v rámci projektu Mogul testovali balóny nesoucí tajné zařízení pro zjišťování jaderných výbuchů. Je možné, že u Roswellu skončil jeden z nich.

Proč ale armáda s takovým úsilím potlačovala zprávy o mimozemšťanech, když mohly být docela dobrým odpoutáním pozornosti od skutečného účelu? A proč byly veškeré spisy o incidentu na roswellské základně skartovány, když podle platných předpisů mohly být po 50. letech odtajněny - tím spíše, že na projetu Mogul dnes už opravdu není nic k utajování?

Byl snad Hottelův nedávno zveřejněný spis jedním z dokumentů, které se v 50. letech ztratily?

Pokud ano, pak zbývá už jen odpovědět na otázku, proč právě nyní FBI pocítila potřebu se s ním pochlubit.

 

Mrtvý mimozemšťan

Ani ztrátou dokumentů ale případ Roswell ještě neskončil. Jenže to, co začalo jako drama, se změnilo ve frašku. Někteří ufologové pak začali tvrdit, že u Roswellu nebyly nalezeny jen neidentifikovatelné trosky, ale dokonce celý létající talíř i s mrtvolami mimozemšťanů. Tím celý případ prakticky zdiskreditovali, protože i Brazell (jinak věřící v mimozemský původ trosek) něco takového popřel. Případ se tak sice stal evergreenem ufologických magazínů určených ortodoxním uctívačům malých zelených mužíčků, avšak normální lidé se o něj pomalu přestali zajímat.

roswell4Obrat přišel v roce 1995, kdy filmový producent Ray Santilli zveřejnil film, zachycující údajně pitvu mimozemšťana od Roswellu, k níž mělo dojít krátce po incidentu. Okolo jeho pravosti se opět rozpoutala diskuse ve sdělovacích prostředcích.

 

 

 

obr: Záběry ze Santilliho filmu zachycujícího údajnou pitvu mimozemšťana

 

 

Santilli nebyl ochoten (nebo schopen) sdělit, odkud film má, kromě toho jsou na záběrech vidět některé reálie, které neodpovídají době okolo roku 1947. Přestože jinak je film velmi působivý a zjevně jej vytvořil odborník (přinejmenším na filmové triky), mnohé nasvědčuje tomu, že jde o podvrh nebo o další kolo cílených dezinformací.

Ani dnes, více než šest desetiletí od roswellského incidentu není jasné, co se tehdy vlastně stalo. Mnohé nasvědčuje tomu, že jde o dezinformační kampaň, která měla odvrátit pozornost od čehosi na blízké vojenské základně. Proč však ani po tak dlouhé době není možné říci pravdu, když všechny myslitelné technologie z roku 1947 jsou dnes už beznadějně zastaralé? A proč se kdosi tak usilovně snaží, aby se na případ nezapomnělo?

I díky tomu roswellský případ patří mezi ufologickou klasiku. Podle jedněch jde o evidentní důkaz přítomnosti mimozemšťanů na naší planetě a spiknutí nejvyšších mocenských míst s cílem tuto skutečnost před veřejností tajit. Podle druhých jde o evidentní překrucování skutečnosti pomatenými ufology, nebo vychytralými jedinci, kteří na horečce kolem létajících talířů dobře vydělávají. Dubnový "únik" Hottelova hlášení ale naznačuje, že je tu i možnost třetí: roswelští mimozemšťané (ať už skuteční nebo vymyšlení) dostali přidělenou také úlohu ve hře tajných služeb. A jejich angažmá nekončí ani po jedenašedesáti letech.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny/Víkens

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates at JoomlaShack.com