Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Mimozemšťané v nás

ufo, alien, mimozemšťanéLétající talíře řízené malými šikmookými piloty, jejichž největší zálibou je unášet pozemšťany a provádět s nimi nepříjemné lékařské experimenty - to vše je už přibližně půl století neoddělitelnou součástí tzv. urban legends, tedy jakési mytologie moderního světa. Zajímavé je, že existují tisíce svědectví lidí, kteří tvrdí, že něco takového prožili a přitom jejich vyprávění jsou téměř identická. Někteří vědci opatrně připouštějí, že si možná nevymýšlejí, ale že jde o jejich subjektivní prožitek, který však má s realitou málo společného.

 Jedním z podkladů pro toto tvrzení je i případ, který se udál poblíž australského Melbourne roku 1972 paní Maureen Puddyové. Tu si mimozemšťané oblíbili tak, že ji na Mooraducké silnici mezi osadami Frankstone a Domana unesli hned dvakrát po sobě. Když jí už potřetí telepaticky vyzvali, aby se na zmíněnou komunikaci dostavila, vyděšená paní Puddyová si sebou raději vzala několik přátel. Ti pak s údivem sledovali, jak jim vzrušeně líčí své zážitky uvnitř UFO, přestože je ani na chvíli neopustila. Mimozemšťan se přitom samozřejmě neobjevil žádný.

Mnoho psychologů se proto domnívá, že tzv. únosy do UFO jsou projevem jakéhosi změněného stavu vědomí, možná podobného nepříjemným snům, které se občas některým lidem zdávají těsně před probuzením. Při nich už snící osoba sice ví, že leží ve své posteli, ale nemůže se pohnout zatímco sen ještě doznívá - zdá se jí například, že po místnosti chodí cizí člověk. Téměř shodný průběh líčení únosu do UFO pak odborníci připisují kulturním vlivům: literatuře a sdělovacím prostředkům, které tyto případy s oblibou popisují.

Někteří psychologové také upozorňují na to, že obecná představa posádek létajících talířů se nápadně podobá lidskému plodu: mají velkou hlavu v poměru k tělu, výrazné oči atd. Někdy se to dává do souvislosti se skutečnosti, že mezi svědky setkání s UFO je mnoho lidí, kteří prodělali komplikovaný porod, jindy se hledají složité psychoanalytické souvislosti. Skutečně odborných studií však je málo, protože většina seriózních vědců se těmto tématům raději vyhne.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny/Víkend

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack