Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nikola Tesla: muž, který uměl rozpoutat zemětřesení

teslan1

V souvislosti z ničivými zemětřeseními a dalšími katastrofami posledních let se často objevují spekulace o tajném geofyzikálním zařízení HAARP. A Kdo mluví o HAARP aspoň trochu zasvěceně, nemůže vynechat ani osobnost Nikoly Tesly - člověka, jemuž mimo jiné vděčíme za proud v zásuvkách a elektromotory. Jeho činnost a vynálezy jsou dodnes obestřené mnoha záhadami.

 Jednoho dne roku 1898 zachvátilo okolí Páté avenue na Manhattanu podivné zemětřesení. Domy se chvěly, okna praskala a lidé v panice vybíhali do ulic. Na něco takového v New Yorku nebyli zvyklí. Nešlo ostatně o obyčejné zemětřesení. Epicentrum neleželo hluboko v zemské kůře, ale v budově číslo 55. Policisté šli najisto: zde bydlel blázen, který ovládal blesky, dokázal přežít zásah napětím milionů voltů a tvrdil, že komunikuje s Marťany.

Jmenoval se Nikola Tesla

 

 

 

 

 

 Otec střídavého napětí

Nikola Tesla se narodil v 10. července 1856 v chorvatském Smiljanu v rodině srbského pravoslavného duchovního. Už jako mladík byl nevyrovnaný a chorobně citlivý. Někdy studoval do naprostého zhroucení, jindy utíkal z domu a toulal se v pochybné společnosti.

tesl4aTak prošel několika rakousko-uherskými školami a studoval nějaký čas i v Praze. Roku 1884 odjel do USA, téměř bez prostředků, jen s několika doporučujícími dopisy a plánem létajícího stroje kapse. Tam ho do své laboratoře přijal sám veliký Edison, později se však ve zlém rozešli.

 

 

obr: Tesla ve své laboratoři

 

Zejména z první fáze Teslovy činnosti pochází celá řada praktických vynálezů, které zcela změnily svět. K nejvýznamnějším patří střídavý třífázový proud a elektromotory s točivým magnetickým polem.

Další oblastí jeho působení bylo bezdrátové spojení. Jím vynalezený systém překonal systémy jeho konkurentů, což jim ovšem nijak nezabránilo si jej přivlastnit. Jenže co bylo pár ukradených vynálezů proti tisícům nápadů, které se mu líhly v hlavě! Bezdrátový přenos energie na velké vzdálenosti. Dálkově řízená plavidla. Bezdrátový přenos obrazů a dokumentů...

 

 Čaroděj blesků

Druhou část Teslova života vyplnily méně pochopitelné aktivity. Po požáru své manhattanské laboratoře v roce 1895 vybudoval pokusnou vysílací stanici v opuštěné oblasti Colorada. Její vysílací věž v okolí budila posvátnou hrůzu. Když vysílač pracoval, objevovaly se na hromosvodech budov v okruhu desítek kilometrů ohnivé oblouky. Elektřina sršela z hran a hrotů všech kovových předmětů a mezi podkovami koní přeskakovaly jiskry.

teslan2Ohlušující hřmění bylo slyšet na vzdálenost mnoha kilometrů. Za nocí ožívalo nebe nad stanicí barevnými obrazci připomínajícími polární záři. Jednoho dne prý přiletělo velké hejno motýlů a vytvořilo nad věží rotující vír...

 

obr: Teslovo vrcholné a nikdy nedokončené dílo - Wardenclyffe Tower, Světová stanice, jejíž skutečný účel znal jenom on.

 

Ještě podivnějším projektem byla Teslova Světová stanice. Tesla prohlašoval, že vytvoří vysílač, který umožní spojení s celým světem, nejen pro vysílání politických, obchodních a soukromých zpráv, hudby a zábavných pořadů, ale také bezpečné přenosy utajených rozhovorů, obrazů, fotografií a dokumentů.

Chtěl odtud určovat polohu všech lodí na kterémkoliv moři světa. Kromě toho se odtud chystal dodávat světu energii.

Tesla tak chtěl ukončit války a nepřátelství - stanice na mysu Wardenclyf nedaleko New Yorku se měla stát centrem nového světa bez bojů a násilí. Roku 1917 ji však vyhodilo do povětří demoliční komando americké armády - údajně pro podezření ze špionáže.

 

  Ztracený mimozemšťan?

Leckteré Teslovy vynálezy nechápeme dodnes, jiné jen částečně. Například roku 1977 se vědci R. Golka a R. Bata pokoušeli zopakovat experimenty s Teslovým velkým transformátorem, na němž dosáhl napětí 100 miliónů voltů. Navzdory modernějším prostředkům, se podařilo získat sotva 20 miliónů voltů.

Ve vzácných chvílích sdílnosti Tesla vypravoval o vidinách, které ho pronásledovaly od dětství, o světélkujících obludách v temné podmořské říši, které přicházely ve spánku i za bílého dne. To proti nim musel s největším vypětím vůle vymýšlet stroje a zařízení, jimiž je od sebe zaháněl.

tesl3aPro ostatní lidi byl Tesla naprostou záhadou a mnozí mysleli, že je ve skutečnosti mimozemšťan. Většinu svého života vypadal stejně starý a navzdory hektické aktivitě se dožil 86 let. Vše prováděl tolikrát, aby číslo bylo dělitelné třemi, objem každého sousta si vypočítával, měl panický strach z baktérií.

Tvrdil, že má jasnovidné schopnosti, vidí ve tmě a umí si snížit puls na pár tepů za minutu. Stroj dokázal v duchu nejen navrhnout, ale poznat jak bude fungovat - jasně viděl, zda běží pravidelně, či zda je třeba něco vylepšit. I slabé zvuky slyšel přes několik zdí...

Nikola Tesla, jeden z největších a nejnepochopenějších vynálezců v historii lidstva, zemřel 7. ledna 1943. Krátce na to armáda zabavila jeho pozůstalost. Někteří historikové soudí, že opravdu významné části jeho poznámek nebyly nikdy zveřejněny.

 

Jan A. Novák

 

Psáno pro Novákoviny. Text je k volnému použití, pokud bude uveden autor a zdroj www.novakoviny.eu.

 

- - - - - - - - - - - - - 

POZNÁMKA: Koho tajemství obestírající Nikolu Teslu zajímají blíž, najde o něm několik kapitol v knize "Tunguzský meteorit - záhada na víc než jedno století". Kromě hypotézy o tom, že podivný sibiřský výbuch způsobil právě on, tu je podrobně popsán jeho život, zejména s ohledem na ovlivňování geomagnetického pole a další aktivity, které dodnes nepodařilo uspokojivě vysvětlit. V knihkupectvích už kniha asi nebude, lze ji ale objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

- - - - - - - - - - - - --

 

teslan3

 

obr: Likvidace Wardenclyffe Tower

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Training: by JoomlaShack