Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Dopis čtenáře: Záhady meteoritů

meteorDobrý den, zdravím tímto svého oblíbeného autora. Před časem jsem Vám psal moji úvahu o souvislosti Čeljabinského meteoritu, Tunguzského výbuchu, sibiřských kotlů a Patomského kráteru, kterou jste na svých stránkách otiskl. Chtěl bych jenom doplnit jednu informaci, která mi připadá opravdu zajímavá.

 

Jak jsem Vám totiž psal, že krátce před Čeljabinskou událostí se objevilo několik zemětřesení na zlomu procházejícím Sibiří, kde jsem dříve absolutně žádné otřesy neregistroval (viz. odkaz na mapy USGS Earthquakes), tak i nadále každý den sleduji tyto mapy, a světe div se, od té doby nebylo na sibiřské zlomové linii zemětřesení zase ani jedno jediné. Absolutní klid, a to i přesto, že všude jinde zemětřesení denně řádí ostošest.

Také jsem se snažil ještě trochu něco zjistit o Patomském kráteru, ale v podstatě jediná existující teorie je, že by se mohlo jednat o kryovulkán, jaké známe z jiných kosmických těles. Tuhle teorii jsem ale poměrně záhy zavrhl. Nechce se mi totiž věřit, že by to byl jediný kryovulkán na celé Zemii - pokud ano, byla by to opravdu super rarita, ale zejména jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že kryovulkán by domorodci rozhodně nenazývali hnízdem ohnivého orla...

Od té doby, co jsem Vám napsal, jsem o celé věci pořád přemýšlel, jestli jsem nefantazíroval přece jen trochu moc, ale naopak se k názoru, že by mohlo jít o odpalovací zařízení, kloním stále více. A rozhodně bych si netroufl úplně zatratit ani tu teoretickou souvislost s Tunguzským výbuchem.

Vždyť víme, že to datování stáří různých útvarů, stromů a podobně, nemusí být úplně přesné. Obzvlášť v případech, kde svoji roli sehrají nějaké extrémní nebo neobvyklé podmínky. Ale přesto uznávám, že Vaše Tesla teorie je přece jen půvabnější, a já osobně ji řadím na první místo. S nadějí, že třeba jednou budeme vědět víc

zdraví Zdeněk Havelka

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack