Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Zemětřesení: na řadě je Kalifornie

kaliforn1

Většina odborníků se obává dalších otřesů v Japonsku, někteří ale varují, že podzemní živel udeří úplně jinde. Za obzvlášť ohroženou považují Kalifornii, kde geologové očekávají velké ničivé zemětřesení už řadu let. Je možné, že otřes v Japonsku pohl stisknout spoušť časované pumy i v Kalifornii?

Japonsko leží na jakési křižovatce obrovského systému tektonických zlomů obepínajících celý Pacifik zvaný Ring of Fire. Geologové proto varují, že mimořádný otřes, k němuž zde došlo, zde může spustit podobné jevy na druhé straně oceánu. Ozývají se proto hlasy, že na řadě je Kalifornie nebo některé jiné místo na západě pobřeží USA.

 

 

Chybějící čtvrtá noha

"Pacifický severozápad má stejné charakteristiky jako jihovýchodní pobřeží Japonska - i zde se oceánská deska podsouvá pod pevninskou," upozorňuje James Gaherty z Columbia University. "Kolem Ring of Fire už v poslední době došlo ke třem velkým zemětřesením: v Chile, v novozélandském Christchurch a v Japonsku.

 Aby byla dodržená symetrie, chybí už jen otřes u pacifického pobřeží USA, možná na kalifornském zlomu San Andreas. Kalifornie je čtvrtá noha, která chybí, aby se obnovila rovnováha."

  

kaliforn2obr: Tektonický zlom San Andreas se táhne napříč celou Kalifornií. Foto: Purdue Univ.

  

Zlom San Andreas je místo, které vzbuzuje obavy už dlouhou dobu. Táhne se napříč Kalifornií v délce 1300 km. Při pohledu z výška vypadá jako pomačkaný jak kus papíru nebo karoserie osobního auta po srážce. Pohyb ker zemské kůry tu totiž hromadí mechanické napětí, které se čas od času uvolňuje ničivými zemětřeseními - těch menších se tu každoročně odehraje několik stovek. Přesně jako v Japonsku.

Celá Kalifornie proto s obavami očekává, kdy přijde jedno opravdu velké, které geologové předpovídají už řadu let. Ve vzdálené budoucnosti se zde od americké pevniny oddělí část Kalifornie a vydá se na samostatnou pouť Tichým oceánem.

 

 

Reaktory na neklidné zemi

"Jestli se něco stane na zlomu San Andreas, tak máme velký problém," tvrdí James Gaherty.

Naposledy se tu tektonický pohyb ve velkém měřítku odehrál roku 1906, kdy San Francisco postihl otřes s magnitudo 7,6. Tehdy zahynulo přibližně 3000 osob.

 Dnešní hustší osídlení a sofistikovanou infrastrukturu by takový otřes patrně postihl mnohem citlivěji. Navíc zdejší zemětřesení přicházejí v určitých intervalech dlouhých několik desetiletí. Pohroma je obvykle tím větší, čím delší bylo předešlé období klidu. A to současné překonává všechny rekordy.

  

kaliforn3obr: San Francisco 1906. Foto: archiv



Stejně jako v Japonsku, i v Kalifornii pracují velké jaderné elektrárny. Jde například o Diablo Canyon, která je stavěná na zemětřesení o magnitudo 7,5. Geologové přitom věří, že zlom, který se táhne poblíž této lokality, není schopný předvést nic většího než magnitudo 6,5.

Celkem jsou v Kalifornii v provozu 2 komerční elektrárny (kromě Diablo Canyon je to ještě San Onofre), čtyři jednotky vyřazené z provozu a jeden experimentální reaktor Santa Susana.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny/iHned, 15. 3. 2011



UPOZORNĚNÍ:Pokud se zajímáte o zemětřesení, sopečné katastrofy a tektonickou činnost, další informace najdete v knize Smrtící sopky.

Nenajdete-li ji v knihkupectví, lze ji objednat na webu:

http://www.kosmas.cz/knihy/155601/smrtici-sopky/


  

You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack.com