Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Za lidská práva chytrých mobilů

smart

Mobily jsou čím dál chytřejší. Zatímco ještě nedávno byly tak hloupé, že uměly jen telefonovat, dneska už jsou tak chytré, že vám například i řeknou kde jste. Což v mnoha případech znamená, že jsou chytřejší než jejich majitel, alespoň pokud ten se nachází někde na půl cesty mezi občerstvovacím zařízením a záchytkou.

Proto se také dnešním mobilům říká chytré mobily - ale tím to zdaleka nekončí, protože pokrok se nedá zastavit. Na cestě už jsou mobily ještě chytřejší, třeba takové, které budou zasvěceně diskutovat o výsledcích fotbalových zápasů nebo o tom, jestli je víc trendy piercing na zadku, nebo na místech zadku protilehlých.

Při tak nezadržitelném růstu inteligence jejich IQ jistě co nevidět dosáhne kritické hodnoty, kdy začnou vylepšovat samy sebe. Ty nejinteligentnější pak vyrobí ještě inteligentnější potomky a ti si nakonec uvědomí, že jejich postavení v tomto světě je nedůstojné. No řekněte: jen sloužit lidem - a za odměnu žádné volební právo, žádná rovnoprávnost, jen občas nějaké to nabití akumulátorů. A nic víc. Kde je spravedlnost, kde jsou velké myšlenky Robina Hooda, Lincolna a Yoko Ono?

Nenechme to dospět tak daleko; nikdo z nás jistě netouží po tom, aby nám mobily stávkovaly, vybuchovaly v dopravních prostředcích nebo se shlukovaly v pouliční gangy, které okrádají důchodce a znásilňují ženy. Vyjděme jim vstříc a ony (promiňte, oni) to nepochybně ocení.

Hodlám jít příkladem - už zítra začnu tím, že přestanu svého mobilního bratra urážet svým lidským oblekem a nasoukám se do slušivého a praktického výměnného krytu klávesnice. Zasadím se také o to, aby chytré mobily nemusely telefonovat víc než 8 hodin denně pět dní v týdnu a měly nárok na pětitýdenní dovolenou. Sepisuji rovněž petici požadující zákaz veškeré hudby, která není v seznamu vyzváněcích melodií. Již nebude na straně jedné zpupných hloupých volajících neproduktivně zaplavujících éter prázdnými tlachy a na straně druhé ponížených chytrých mobilů, které (eh, no samozřejmě, kteří) nesmějí do hovoru zasahovat - bude jen jedno velké rovnoprávné bratrstvo, v němž hlasování rozhodne o obsahu každého hovoru. Za nekorektní používání neživotného rodu ve vztahu k chytrému mobilu budiž delikvent kamenován. Za stisk tlačítka "Off" nechť je mu uťata pravá ruka. A když rovnoprávnost, tak rovnoprávnost: každý člověk, který se proviní nefunkčností, zastaráním nebo nekompatibilitou s nejnovějším softwarem, bude po právu vypnut a ekologicky recyklován.

Vím, že prosadit tyto pokrokové myšlenky nebude lehké, protože svět je zatím plný zpátečníků, kteří ze svých vykořisťovatelských pozic takzvaných volajících (cha! cha!) nikdy neustoupí. Zaslepeně odmítají vidět, kam směřuje duch doby. Ale to není můj případ. Ať žije mobilní revoluce! Síť je velká a Operátor je jejím prorokem!

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum.cz

 
Joomla Templates by JoomlaShack